Product Datasheet
20 May 2026
High Performance Computing · Server-Board
HPM-GNRUA
Series: HPM

The Avalue HPM-GNRUA is a single-socket ATX server board built on the Intel LGA4710 socket for Intel® Xeon® 6 6500P & 6700P series processors (max. TDP up to 350W), designed as a high-density, manageable compute platform for edge servers and HPC nodes. With 8 x DDR5 6400MHz RDIMM / 8000MHz MRDIMM up to 2TB, onboard TPM 2.0 and IPMI 2.0 via an ASPEED AST2600 BMC, it delivers data-center-class x86 performance in a 12" x 9.6" board. It provides 4 x PCIe Gen5 x16 slots, 2 x M.2 M-Key PCIe 5.0 x4 NVMe, 5 x SATA III, dual Intel Ethernet (I210AT 1GbE + E610-XAT2 dual 10GbE), USB 3.2 Gen1, and a Slim SAS 4i connector, running Windows 11 / Windows Server 2025, Ubuntu 24.04 or RHEL 8.0+.
Key Features
- Single Intel® Xeon® 6 ATX server board with IPMI 2.0
- Intel LGA4710 socket, Xeon® 6 6500P & 6700P series (max. TDP 350W)
- 8 x DDR5 6400MHz RDIMM & 8000MHz MRDIMM up to 2TB
- TPM 2.0 onboard; IPMI 2.0 with AST2600 BMC controller
- 1 x Intel I210AT 1GbE + 1 x Intel E610-XAT2 (2 x 10GbE)
- 4 x PCIe Gen5 x16 slots
- 2 x M.2 M-Key PCIe 5.0 x4 NVMe (2260/2280/22110)
- 5 x SATA III (MiniSAS HD 4i + 7-pin SATA), 1 x Slim SAS 4i
- 12" x 9.6" (304.8 x 243.84 mm); Windows 11 / Server 2025 / Ubuntu / RHEL
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel LGA4710 Socket supports Intel® Xeon® 6 6500P & 6700P series Processor (Max. TDP at 350W) |
|---|---|
| System Memory | 8 x DDR5 6400 MHz RDIMM & 8000 MHz MRDIMM Up to 2TB |
| Watchdog Timer | System reset event 0 ~ 6553 seconds |
| BIOS | AMI UEFI BIOS |
| H/W Status Monitor | CPU temperature, fan speed and voltage monitoring, fan speed control, case open detection |
| TPM | TPM 2.0 onboard |
| IPMI | IPMI 2.0 with AST 2600 BMC controller onboard |
Rear I/O
| USB | 2 x USB 3.2 Gen1 ports |
|---|---|
| COM Port | 1 x RS232 port |
| RJ-45 | 4 x RJ45 MGMT port for dedicated IPMI access only, LAN1 port for 1GbE shared with IPMI access, LAN2 and 3 ports for 10GbE |
| VGA | 1 x VGA port |
Display
| Graphic Chipset | AST2600 BMC controller |
|---|---|
| Resolution | 1 x VGA port, VGA: 1920 x 1200 @ 60Hz 32bpp |
Expansion
| Expansion | 4 x PCIe Gen5 x16 slots, Slot 1, PCIe Gen5 x16, Slot 3, PCIe Gen5 x16, Slot 5, PCIe Gen5 x16, Slot 7, PCIe Gen5 x16 (closest to the CPU) |
|---|
Storage
| M.2 | 2 x M.2 M-Key slots to support 1 x PCIe 5.0 x4 NVMe SSD from 1st CPU, 2260/2280/22110 form factor |
|---|
I/O
| USB | 4 x Internal USB 3.2 Gen1 ports |
|---|---|
| SATA | 5 x SATA III (1 x Mini-SAS HD 4i for 4 x SATA only & 1 x 7pin SATA connector) |
| Serial | 1 x Internal RS232 port |
| Other | 1 x Slim SAS 4i (SFF-8654) connector |
| CMOS Battery | 1 x Horizontal Socket Type CMOS Battery Holder with CR2450 |
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel I210AT 1GbE controller, 1 x Intel E610-XAT2 10GbE controller supports 2 x 10GbE Ethernet ports |
|---|---|
| LAN Port | 4 x RJ45 MGMT port for dedicated IPMI access only, LAN1 port for 1GbE shared with IPMI access, LAN2 and 3 ports for 10GbE |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0 ~ 55°C (32 ~ 131°F) to support up to 350W TDP CPU, 0 ~ 55°C (32 ~ 131°F) to support up to 270W TDP CPU |
|---|---|
| Storage Temp. | -40 ~ 85°C |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Power Connector | 1 x Std. 24 Pin ATX connector, 3 x 8 Pin SSI 12V connectors |
| Dimension (L x W) | 12" x 9.6" (304.8mm x 243.84mm), PCB thickness is 2.59mm |
Software Support
| OS | Windows 11 SAC and LTSC, Windows Server 2025, Ubuntu 24.04, Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 8.0 or above |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | HPM-GNRUAA-A1R: ATX 1xLGA4710 Intel Xeon 65/67P/E610 8xDDR5/4xPCIex16/2x10GbE/1x1GbE/6xUSB3/5xSATA3, HPM-GNRUAL-A1R: ATX 1xLGA4710 Intel Xeon 65/67P 8xDDR5/4xPCIex16/1x1GbE/6xUSB3/5xSATA3 |
|---|