Product Datasheet
20 May 2026
High Performance Computing · Server-Board
HPM-GNRUP
Series: HPM

The Avalue HPM-GNRUP is a single-socket proprietary-form-factor server board built on the Intel LGA4710 socket for Intel® Xeon® 6 6500P & 6700P series processors (max. TDP up to 350W), designed as a high-density, MCIO-rich compute core for storage and accelerator-dense edge servers. With 8 x DDR5 6400MHz RDIMM / 8000MHz MRDIMM up to 2TB, onboard TPM 2.0 and IPMI 2.0 via an ASPEED AST2600 BMC, it concentrates Xeon 6 performance and high-speed fabric on a 13" x 8" board. It provides 1 x PCIe Gen5 x32 and 1 x PCIe Gen5 x8 slot, 5 x MCIO x8 (SFF-TA-1016) connectors, dual Intel Ethernet (I210AT 1GbE + E610-XAT2 dual 10GbE), USB 3.2 Gen1, and a Mini DP, running Windows 11 / Windows Server 2025, Ubuntu 24.04 or RHEL 8.0+.
Key Features
- Single Intel® Xeon® 6 proprietary server board with IPMI 2.0
- Intel LGA4710 socket, Xeon® 6 6500P & 6700P series (max. TDP 350W)
- 8 x DDR5 6400MHz RDIMM & 8000MHz MRDIMM up to 2TB
- TPM 2.0 onboard; IPMI 2.0 with AST2600 BMC controller
- 1 x Intel I210AT 1GbE + 1 x Intel E610-XAT2 (2 x 10GbE)
- 1 x PCIe Gen5 x32 + 1 x PCIe Gen5 x8 slot
- 5 x MCIO x8 connectors (SFF-TA-1016)
- 1 x Mini DP, USB 3.2 Gen1, 1 x RS232
- 13" x 8" (330.2 x 203.2 mm); Windows 11 / Server 2025 / Ubuntu / RHEL
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel LGA4710 Socket supports Intel® Xeon® 6 6500P & 6700P series Processor (Max. TDP at 350W) |
|---|---|
| System Memory | 8 x DDR5 6400 MHz RDIMM & 8000 MHz MRDIMM Up to 2TB |
| Watchdog Timer | System reset event 0 ~ 6553 seconds |
| BIOS | AMI UEFI BIOS |
| H/W Status Monitor | CPU temperature, fan speed and voltage monitoring, fan speed control, case open detection |
| TPM | TPM 2.0 onboard |
| IPMI | IPMI 2.0 with AST 2600 BMC controller onboard |
Rear I/O
| USB | 2 x USB 3.2 Gen1 ports |
|---|---|
| COM Port | 1 x RS232 port |
| DP | 1 x Mini DP port |
| RJ-45 | 4 x RJ45 MGMT port for dedicated IPMI access only, LAN1 port for 1GbE shared with IPMI access, LAN2 and 3 ports for 10GbE |
Display
| Graphic Chipset | AST2600 BMC controller |
|---|---|
| Resolution | 1 x Mini DP port, 1920 x 1200 @ 60Hz 32bpp |
Expansion
| Expansion | 1 x PCIe Gen5 x32 slot, 1 x PCIe Gen5 x8 slot, Slot 1, PCIe Gen5 x32, Slot 2, PCIe Gen5 x8 (closest to the CPU) |
|---|
I/O
| USB | 2 x Internal USB 3.2 Gen1 ports, 1 x Internal USB 3.2 Gen1 type A receptacle, 1 x Internal USB 2.0 port |
|---|---|
| Other | 5 x MCIO x8 connectors (SFF-TA-1016) |
| CMOS Battery | 1 x Horizontal Socket Type CMOS Battery Holder with CR2450 |
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel I210AT 1GbE controller, 1 x Intel E610-XAT2 10GbE controller supports 2 x 10GbE Ethernet ports |
|---|---|
| LAN Port | 4 x RJ45 MGMT port for dedicated IPMI access only, LAN1 port for 1GbE shared with IPMI access, LAN2 and 3 ports for 10GbE |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0 ~ 55°C (32 ~ 131°F) to support up to 350W TDP CPU, 0 ~ 55°C (32 ~ 131°F) to support up to 270W TDP CPU |
|---|---|
| Storage Temp. | -40 ~ 85°C |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Power Connector | 1 x Std. 24 Pin ATX connector, 2 x 8 Pin SSI 12V connectors |
| Dimension (L x W) | 13" x 8" (330.2mm x 203.2mm), PCB thickness is 2.79mm |
Software Support
| OS | Windows 11 SAC and LTSC, Windows Server 2025, Ubuntu 24.04, Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 8.0 or above |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | HPM-GNRUPA-A1R: Proprietary 1xLGA4710 Intel Xeon 65/67P/E610 8xD5/1xP32/1x1G/6xU3/5xMCIO |
|---|