Product Datasheet
20 May 2026
High Performance Computing · Server-Board
HPM-SIEUA
Series: HPM

The Avalue HPM-SIEUA is a single-socket ATX server board built on the AMD SP6 socket for 4th Generation AMD EPYC processors (max. TDP up to 225W), designed as a manageable, expansion-rich x86 compute platform for edge servers and HPC nodes. With 6 x DDR5 4800/4400MHz RDIMM up to 1.5TB, onboard TPM 2.0 and IPMI 2.0 via an ASPEED AST2600 BMC, it delivers data-center-class AMD EPYC performance in a 12" x 9.6" board. It provides 3 x PCIe Gen5 x16 and 4 x PCIe Gen5 x8 slots, 2 x M.2 M-Key PCIe 5.0 x4 NVMe/SATA, 4 x SATA III via MiniSAS HD 4i, triple Intel Ethernet (I210AT 1GbE, I226-LM 2.5GbE, X550AT2 dual 10GbE), and USB 3.2 Gen1, running Windows Server 2019/2022, Ubuntu 20.04/22.04 LTS or RHEL 9.0+.
Key Features
- Single 4th Gen AMD EPYC ATX server board with IPMI 2.0
- AMD SP6 socket, 4th Gen AMD EPYC (max. TDP 225W)
- 6 x DDR5 4800/4400MHz RDIMM up to 1.5TB
- TPM 2.0 onboard; IPMI 2.0 with AST2600 BMC controller
- Intel I210AT 1GbE + I226-LM 2.5GbE + X550AT2 (2 x 10GbE)
- 3 x PCIe Gen5 x16 + 4 x PCIe Gen5 x8 slots
- 2 x M.2 M-Key PCIe 5.0 x4 NVMe/SATA (2260/2280/22110)
- 4 x SATA III (Mini-SAS HD 4i)
- 12" x 9.6" (304.8 x 243.84 mm); Windows Server / Ubuntu / RHEL
Technical Specifications
System Information
| Processor | AMD SP6 Socket supports 4th Generation AMD EPYC Processor (Max. TDP at 225W) |
|---|---|
| System Memory | 6 x DDR5 4800/ 4400 MHz RDIMM up to 1.5TB |
| Watchdog Timer | System reset event 0 ~ 6553 seconds |
| BIOS | AMI UEFI BIOS |
| H/W Status Monitor | CPU temperature, fan speed and voltage monitoring, fan speed control, case open detection |
| TPM | TPM 2.0 onboard |
| IPMI | IPMI 2.0 with AST 2600 BMC controller onboard |
Rear I/O
| USB | 4 x USB 3.2 Gen1 ports |
|---|---|
| COM Port | 1 x RS232 port |
| RJ-45 | 5 x RJ45 MGMT port for dedicated IPMI access only, LAN1 port for 1GbE shared with IPMI access, LAN2 port for 2.5GbE, LAN3 and 4 ports for 10GbE |
| VGA | 1 x VGA port |
Display
| Graphic Chipset | AST2600 BMC controller |
|---|---|
| Resolution | 1 x VGA port, VGA: 1920 x 1200 @ 60Hz 32bpp |
Expansion
| Expansion | 3 x PCIe Gen5 x16 slots and 4 x PCIe Gen5 x8 slots, Slot 1, PCIe 5.0 x8, Slot 2, PCIe 5.0 x16, Slot 3, PCIe 5.0 x8, Slot 4, PCIe 5.0 x16, Slot 5, PCIe 5.0 x8, Slot 6, PCIe 5.0 x16, Slot 7, PCIe 5.0 x8 (closest to CPU) |
|---|
Storage
| M.2 | 2 x M.2 M-Key PCIe 5.0 x4 NVMe SSD/SATA, 2260/2280/22110 form factor |
|---|
I/O
| USB | 2 x Internal USB 3.2 Gen1 ports |
|---|---|
| SATA | 4 x SATA III (1 x Mini-SAS HD 4i for 4 x SATA or 1 x4 NVMe interface) |
| Serial | 1 x Internal RS232 port |
| CMOS Battery | 1 x Horizontal Socket Type CMOS Battery Holder with CR2450 |
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel I210AT 1GbE controller, 1 x Intel I226-LM 2.5GbE controller, 1 x Intel X550AT2 10GbE controller supports 2 x 10GbE Ethernet ports |
|---|---|
| LAN Port | 5 x RJ45 MGMT port for dedicated IPMI access only, LAN1 port for 1GbE shared with IPMI access, LAN2 port for 2.5GbE, LAN3 and 4 ports for 10GbE |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0 ~ 45°C (32 ~ 113°F) to support up to 225W TDP CPU |
|---|---|
| Storage Temp. | -40 ~ 85°C |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Weight | 0.97KG |
| Power Connector | 1 x Std. 24 Pin ATX connector, 3 x 8 Pin SSI 12V connectors |
| Dimension (L x W) | 12" x 9.6" (304.8mm x 243.84mm), PCB thickness is 2.0mm |
Software Support
| OS | Windows Server 2019 bare-metal support (KB5017379) & Hyper-V support (KB5018419), Windows Server 2022, Ubuntu 20.04 LTS & 22.04 LTS or later, Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 9.0 or later |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | HPM-SIEUAA-A1R: ATX AMD SP6 Socket 4th Gen./X550 6xDDR5/3xPCIex16/2x10GbE/1x1GbE/1x2.5GbE/6xUSB3/4xSATA3, HPM-SIEUAL-A1R: ATX AMD SP6 Socket 4th Gen. 6xDDR5/3xPCIex16/1x1GbE/1x2.5GbE/6xUSB3/4xSATA3 |
|---|