Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Industrial & Embedded Motherboard · 2.5inch-SBC-Pico-ITX
EPX-EHLP
Series: EPX
Manufactured byAvalue

The Avalue EPX-EHLP is a 2.5-inch Pico-ITX Single Board Computer designed for industrial and embedded applications. It integrates Intel® Atom® x6000E and Celeron® processors, supporting up to 32GB DDR4 2666MHz SO-DIMM memory. Key features include dual DisplayPort and LVDS display outputs, dual Intel® 2.5GbE LAN ports, multiple USB ports, serial interfaces, GPIOs, and expansion options through M.2 Key-B and Key-E slots. With a compact form factor of 100mm x 72mm and support for Windows and Linux operating systems, the EPX-EHLP offers a robust solution for space-constrained environments.
Key Features
- Intel® Celeron® & Atom® x6000E series processors with CPU Bottom Mounted
- 1 x 260-pin DDR4 2666 MHz SO-DIMM Supports Up to 32GB (Only Atom® x6000 Series Processors,Support IBECC) *Note: Due to mainboard design limitation, the mainboard is not recommend to,use DDR4 3200MHz SO-DIMM.
- 1 x Dual Stack DP, Single Channel 18/24-bits LVDS
- 2 x Intel® i226LM/IT 2.5G Gigabit Ethernet
- 4 x USB 2.0 by Pin Header, 1 x Dual Stack USB 3.1 Gen2 at I/O
- 1 x M.2 (2242/2260) B-Key, 1 x M.2 (2230) E-Key Support Wifi Module
- 1 x RS232, 1 x RS232/422/485, 4-bit GPIO
- DC in +12V
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Celeron® and Atom® x6000E series processors |
|---|---|
| System Memory | 1 x 260-pin DDR4 2666MHz SO-DIMM socket, supports up to 32GB Max., *Note: Due to mainboard design limitation, the mainboard is not recommend to use DDR4 3200MHz SO-DIMM. |
| Board | PICO ITX |
| I/O Chipset | EC iTE IT5571 or Equivalent |
| Watchdog Timer | H/W Reset: 1Sec. ~ 65535Sec./Min. and1 Sec. or 1Min./Step |
| BIOS | AMI BIOS, 256Mbit SPI Flash ROM |
| H/W Status Monitor | CPU temperature monitoring, Voltages monitoring, CPU fan speed control |
Storage
| Storage | 1 x M.2 (Type B) |
|---|
Display
| Multiple Display | Triple Display |
|---|---|
| Graphic Chipset | Intel® UHD Graphics |
| Spec. & Resolution | 2 x DP (Upper DP, Lower DP++): 4096 x 2160@60 Hz, LVDS: 1366x768 Single Channel 18/24-bits LVDS (Chrontel CH7511B-BF (CH7511B-BFI for Wide Temp Version) eDP to LVDS) |
| LVDS | 1CH 18/24bits LVDS 1366x768, Chrontel. CH7511B eDP to LVDS Converter |
Expansion
| Expansion | 1 x M.2 Type B 2242/2260 support SSD. (Default: PCIe) With (1 x PCIe x1 / SATA III + USB3.1 GEN 1 + USB 2.0) as Default or (1 x PCIe x2 + USB 2.0, via OEM BIOS request) |
|---|
Ethernet
| LAN Chipset | 2 x Intel® i226V (i226IT for wide temp version) 2.5 Gigabit Ethernet |
|---|---|
| Ethernet Interface | 2.5 Gigabit Ethernet |
| LAN Port | 2 x RJ45 |
Software Support
| OS | Windows 10, Linux |
|---|
Certification
| Certification Information | CE, FCC, RoHS Compliant |
|---|
I/O
| USB | 2 x USB 3.1 Gen2 at IO, 4 x USB 2.0 by pin header |
|---|---|
| COM Port | 1 x RS-232, 1 x RS-232/422/485 |
| DIO | 1 x 4-bit GPIO |
| SATA | 1 x SATA III |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | Standard Temperature: 0°C ~ 60°C (-4°F ~ 140°F) with 0.5m/s Air Flow, Extend Temperature: -20°C ~ 60°C (-40°F ~ 140°F) with 0.5m/s Air Flow for Wide Temp CPU SKU |
|---|---|
| Storage Temp. | -40°C ~ 75°C (-40°F ~ 167°F) |
| Dimension (L x W) | 3.94" x 2.83" (100mm x 72mm) |
| Weight | 0.66lbs (0.3Kgs) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Power Requirement | DC in +12V |
| Power Mode | AT/ATX (Default Setting: ATX) |
Ordering Information
| Ordering Information | Intel® Celeron®/Atom™ SoC BGA Processor 2.5 Pico ITX SBC Motherboard, EPX-EHLP-J6412-A1R, EPX-EHLP/J6412/2COM/6USB/2LAN/A1, EPX-EHLP-J6413-A1R, EPX-EHLP/J6413/2COM/6USB/2LAN/A1, EPX-EHLP-X13E-A1R, EPX-EHLP/x6413E/2COM/6USB/2LAN/A1 |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant