Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Industrial & Embedded Motherboard · 3.5inch-SBC
ECM-ADLS
Series: ECM

The Avalue ECM-ADLS is a 3.5-inch Single Board Computer designed for industrial and embedded applications. It supports 12th Gen Intel® Core™ i9/i7/i5/i3/Pentium®/Celeron® processors and 13th Gen Intel® Core™ i3 processors (up to 35W TDP) via the LGA 1700 socket. Equipped with Intel® Q670E or H610E chipsets, it supports up to 32GB DDR5 4800MHz SO-DIMM memory. Key features include triple display outputs (DP++, HDMI, LVDS/eDP), dual 2.5GbE LAN ports, multiple USB ports, serial interfaces, GPIOs, and expansion options through M.2 Key-E and Key-M slots. With a compact form factor of 146mm x 101mm and support for Windows and Linux operating systems, the ECM-ADLS offers a robust solution for space-constrained environments.
Key Features
- Top Layer Soldered Socket
- Intel® 12th/13th Gen Core™ i9/i7/i5/i3/Pentium®/Celeron® Processor, supports LGA 1700 CPU Up ,to 35W Max; 13th does not support i7, i9 CPU.
- Intel® Q670E/H610E Chipsets
- Single DDR5 4800MHz SO-DIMM Socket, Supports up to 32GB
- Triple Display: 1 x DP++, 1 x HDMI, 1 x 2CH LVDS or 1x eDP (Default LVDS)
- Expansion Slot M.2 Key-E, M.2 Key-M
- Dual 2.5G Gigabit Ethernet
- 2 x RS-232/422/485
- DC in +12V Note: Only Use DC IN 12V for ECM-ADLS, Please Do Not Use Switching Power Supply.
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® LGA 1700 socket supports 12th/13th Gen Core™ i9/i7/i5/i3/Pentium®/Celeron® Processor Up to 35W Max *13th does not support i7 & i9 CPU |
|---|---|
| Platform Controller Hub | Intel® Q670E Chipset, Intel® H610E Chipset |
| System Memory | 1 x 262-pin DDR5 4800MHz SO-DIMM socket, support up to 32GB (Non ECC for Chipset Q670E & H610E) |
| I/O Chipset | EC iTE IT5782VG |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 1sec. ~ 65535sec and 1sec. or 1min./step |
| BIOS | AMI BIOS, 256Mbit SPI Flash ROM |
| H/W Status Monitor | CPU & system temperature monitoring Voltages monitoring |
| TPM | fTPM |
| Board | 3.5" |
Storage
| Storage | 1 x M.2 (Key M 2280), support PCI-e x 4 Gen 3 NVMe or SATA device |
|---|
Display
| Multiple Display | Triple Display |
|---|---|
| Graphic Chipset | Intel® 12th Generation CPU integrated |
| Spec. & Resolution | 1 x DP 1.4b : 4096 x 2304@60 Hz, support DP++, 1 x HDMI 2.0 : 4096 x 2304@60 Hz, 1 x LVDS: 1920 x 1080 Dual channel 18/24-bits LVDS (Chrontel CH7513A-BF eDP to LVDS), or 1 x eDP 1920 x 1080@60Hz (2 Lanes), default LVDS, Note: JLVDS1 Support 1 x LVDS or 1 x eDP, share the same connector. |
| LVDS | 1 x LVDS: 1920 x 1080 Dual channel 18/24-bits LVDS (Chrontel CH7513A-BF eDP to LVDS) |
Expansion
| Expansion | 1 x M.2 Key E 2230, supports Wi-Fi module, supports 2x PCIe x1 Gen 3, USB 2.0, 1 x M.2 Key M 2280, supports PCIe x4 Gen3 NVMe or SATA device |
|---|
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S HD Audio Decoding Controller |
|---|---|
| Audio Interface | Line-in, Mic-in, Line-out |
Ethernet
| LAN Chipset | 2 x Intel® I226LM 2.5 Gigabit Controller |
|---|---|
| Ethernet Interface | 10/100/1000/2.5G Base-Tx GbE compatible |
| LAN Port | 2 x RJ-45 |
Power Requirement
| Power Mode | AT/ATX (Default Setting: AT) |
|---|
Software Support
| OS | Windows 11, Linux |
|---|
Certification
| Certification Information | CE, FCC, RoHS Compliant |
|---|
I/O
| USB | 4 x USB 3.2 Gen2 (Note: H610E USB 3.2 Support 2 x Gen2 & 2 x Gen1), 4 x USB 2.0 |
|---|---|
| COM Port | 2 x RS-232/422/485 |
| MIO | 1 x eSPI |
| DIO | 1 x 8-bit GPIO |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0~60°C (32~140°F) with 0.5m/s Air Flow |
|---|---|
| Storage Temp. | -40°C ~ 75°C (-40°F ~ 167°F) |
| Dimension (L x W) | 5.7" x 4" (146mm x 101mm) |
| Weight | 0.44lbs (0.2kg) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Power Requirement | DC in +12V, Note: Only use DC IN 12V for ECM-ADLS, please do not use Switching Power Supply. |
Ordering Information
| Ordering Information | ECM-ADLS-Q67-A1R, 3.5 Q670E micro module w/CPU socket/A1, ECM-ADLS-H61-A1R, 3.5 H610E micro module w/CPU socket/A1, ACC-CPU-G6900TER, Intel Celeron G6900TE 2.4GHz Processor, ACC-CPU-G7400TER, Intel Pentium G7400TE 3.0GHz Processor, ACC-CPU-12100TER, Intel Core I3-12100TE 4.0GHz Processor, ACC-CPU-12500TER, Intel Core I5-12500TE 4.5GHz Processor, ACC-CPU-12700TER, Intel Core I7-12700TE 4.6GHz Processor, ACC-CPU-12900TER, Intel Core I9-12900TE 4.8GHz Processor, ACC-CPU-13100TER, Intel Core I3-13100TE 2.40GHz Processor, ACC-CPU-13500TER, Intel Core I5-13500TE 1.30GHz Processor |
|---|