Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Industrial & Embedded Motherboard · 3.5inch-SBC
ECM-CFS
Series: ECM

The Avalue ECM-CFS is a 3.5-inch Single Board Computer designed for industrial and embedded applications. It integrates 8th/9th Gen Intel® Core™ i7/i5/i3, Pentium®, and Celeron® processors, supporting up to 32GB DDR4 2666MHz SO-DIMM memory. Key features include triple display outputs (2 x HDMI, 1 x LVDS), dual Gigabit LAN ports, multiple USB ports (4 x USB 3.1, 2 x USB 2.0), serial interfaces, GPIOs, and expansion options through mSATA and Mini PCIe slots. With a compact form factor of 146mm x 101mm and support for Windows 10 and Linux operating systems, the ECM-CFS offers a robust solution for space-constrained environments.
Key Features
- Top Layer Soldered Socket
- Intel® Core™/Pentium®/Celeron® rPGA Processor
- Intel® Q370/H310 Express Chipset
- Intel® UHD Graphics 630/610
- Single DRAM Socket, Max. Up to 32GB DDR4 2666MHz
- Triple Display (Dual HDMI, LVDS)
- DC in +12V
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® LGA1151 Socket supports, Intel® Core™ i7-8700T Processor (12M Cache, up to 4.00 GHz), Intel® Core™ i5-8500T Processor (9M Cache, up to 3.50 GHz), Intel® Core™ i3-8100T Processor (6M Cache, 3.10 GHz), Intel® Pentium® Gold G5400T Processor (4M Cache, 3.10 GHz), Intel® Celeron® G4900T Processor (2M Cache, 2.90 GHz), Intel® Core™ i7-9700TE Processor (12M Cache, up to 3.80 GHz), Intel® Core™ i5-9500TE Processor (9M Cache, up to 3.60 GHz), Intel® Core™ i3-9100TE Processor (6M Cache, up to 3.20 GHz) |
|---|---|
| Platform Controller Hub | Intel® Q370 Chipset, Intel® H310 Chipset |
| System Memory | 1 x 260-Pin DDR4 2400/2666MHz SO-DIMM Socket, Supports Up to 32GB Max. |
| I/O Chipset | EC iTE IT8528E |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 1sec. ~ 65535sec and 1sec. or 1min./step |
| BIOS | AMI BIOS, 256Mbit SPI Flash ROM |
| H/W Status Monitor | Monitoring System Temperature, Voltage and FAN Status with Auto Throttling Control |
| TPM | fTPM 2.0 |
| Board | 3.5" |
Storage
| Storage | 1 x mSATA, 2 x SATA III |
|---|
Display
| Multiple Display | Q370 Support Triple Display, H310 Only Support Dual Display:LVDS+HDMI1(Default LVDS enable)or HDMI1+HDMI2(LVDS Disabled) |
|---|---|
| Graphic Chipset | Intel® UHD Graphics 630 (i7-8700T,i7-9700TE, i5-8500T,i5-9500TE, i3-8100T,i3-9100TE), Intel® UHD Graphics 610 (Pentium G5400T, Celeron G4900T) |
| Spec. & Resolution | Dual HDMI 1.4: Max. Resolution 4096 x 2304@30Hz, LVDS: Max. Resolution 1920 x 1080@60Hz |
| LVDS | 1 x LVDS: 1920 x 1080 Dual channel 18/24-bits LVDS |
Expansion
| Expansion | 1 x Mini PCIe (mSATA), (Q370 w/PCIe/SATA/USB 2.0), (H310 w/SATA/USB 2.0) |
|---|
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S HD Audio Decoding Controller |
|---|---|
| Audio Interface | Line-in, Mic-in, Line-out |
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel® I210AT, 1 x Intel® I219LM |
|---|---|
| Ethernet Interface | 10/100/1000 Base-Tx GbE compatible |
| LAN Port | 2 x RJ-45 |
Power Requirement
| Power Mode | AT/ATX (Default Setting: AT) |
|---|
Software Support
| OS | Windows 10, Linux |
|---|
Certification
| Certification Information | CE, FCC, RoHS Compliant |
|---|
I/O
| USB | 4 x USB 3.1 (w/Q370 Gen2, w/H310 Gen1), 2 x USB 2.0 |
|---|---|
| COM Port | 2 x RS-232 |
| SATA | 2 x SATA III |
| DIO | 1 x 8-bit GPIO |
| MIO | 1 x LPC, 1 x SPI |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0°C ~ 60°C (32°F ~ 140°F), with 0.2m/s Air Flow |
|---|---|
| Storage Temp. | -40°C ~ 75°C (-40°F ~ 167°F) |
| Dimension (L x W) | 5.75" x 4.13" (146mm x 101mm) |
| Weight | 0.44lbs (0.2kg) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Power Requirement | DC in +12V |
Ordering Information
| Ordering Information | ECM-CFS-Q37-B2R, 3.5 Q370 micro module w/CPU socket/B2, ECM-CFS-H31-B2R, 3.5 H310 micro module w/CPU socket/B2, 8th9th Generation Processor:, ACC-CPU-9700TER, Intel Core i7-9700TE 1.8GHz Processor(12M Cache, up to 3.80 GHz), ACC-CPU-9500TER, Intel Core i5-9500TE 2.2GHz Processor(9M Cache, up to 3.60 GHz), ACC-CPU-9100TER, Intel Core i3-9100TE 2.2GHz Processor(6M Cache, up to 3.20 GHz), ACC-CPU-8700TR, Intel® Core™ i7-8700T Processor (12M Cache, up to 4.00 GHz), ACC-CPU-8500TR, Intel® Core™ i5-8500T Processor (9M Cache, up to 3.50 GHz), ACC-CPU-8100TR, Intel® Core™ i3-8100T Processor (6M Cache, 3.10 GHz), ACC-CPU-G5400TR, Intel® Pentium® Gold G5400T Processor (4M Cache, 3.10 GHz), ACC-CPU-G4900TR, Intel® Celeron® G4900T Processor (2M Cache, 2.90 GHz) |
|---|