Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Industrial & Embedded Motherboard · ARM-based-SBC
ACP-3566-PI
Series: ACP
Manufactured byAvalue
_800x800.png?alt=media)
The Avalue ACP-3566-PI is a 1.8" ARM-based Single Board Computer featuring the Rockchip RK3566 Quad-core Cortex-A55 processor, onboard 4GB RAM, 32GB eMMC storage, rich I/O interfaces, HDMI 4K output, and a compact footprint, making it ideal for embedded, industrial, and IoT applications.
Key Features
- Rockchip RK3566 with Quad-core Cortex-A55 up to 1.8GHz, 4GB RAM and onboard 32 GB eMMC
- Support HDMI 4K output display, MIPI-DSI and MIPI-CSI video input and output
- Support 40P GPIO and can be configured as rich expansion interfaces such as RS232, GPIO, SPI and I2C. It also built-in Gigabit Ethernet port, supports Wi-Fi
- Small Size 85 mm * 55 mm
- Long life cycle guarantee and sufficient supply
Technical Specifications
System Information
| Processor | RockChip RK3566 Quad-core Cortex-A55 |
|---|---|
| System Memory | 4 GB |
Storage
| Storage | onboard 32 GB eMMC |
|---|
Power Requirement
| DC Input | DC 5V / 3A via USB-C |
|---|
Software Support
| OS | Linux Debian 10 |
|---|
Certification
| Certification Information | CE, FCC Class B |
|---|
I/O
| External I/O Connector | 1 x 10/100/1000 RJ45 Powered LAN, 1 x HDMI 2.0 Out, 2 x USB Host 2.0, 1 x USB OTG 2.0, 1 x USB Host 3.0, 1 x micro SD memory card slot (max 64 GB) |
|---|---|
| Internal I/O Connector | 40 x GPIO pin header, GPIO, UART, I2C, SPI, 1 x WIFI 802.11 a/b/g/n/ac, 1 x MIPI CSI, 1 x MIPI DSI |
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | 0°C ~ 60°C (32°F ~ 140°F) |
|---|---|
| Storage Temperature | -40°C ~ 75°C (-40°F ~ 167°F) |
| Dimension | 85mm x 55mm |
| Weight | 0.16 kg |
Ordering Information
| Ordering Information | ACP-3566-PI-A1-1R |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant