Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Industrial & Embedded Motherboard · ARM-based-SBC
ACP-IMX6POS
Series: ACP
Manufactured byAvalue

The Avalue ACP-IMX6POS is a compact ARM-based SBC powered by the NXP i.MX6 Dual Lite or Quad-Core processor. Featuring DDR3 memory, onboard eMMC storage, multiple display configurations (VGA, HDMI, LVDS), dual Gigabit LAN, and versatile I/O interfaces, it is ideal for embedded and industrial applications.
Key Features
- NXP i.MX6 Dual Lite or Quad-Core 1GHz Processor
- 1GB DDR3 (Dual Lite) / 2GB DDR3 (Quad Core), expandable to 2GB
- Onboard 4GB eMMC Storage
- Multiple Display Support: VGA + HDMI or LVDS + HDMI or VGA + LVDS
- Audio Codec: Wolfson WM8962
- Dual Gigabit LAN (RJ45 Connectors)
- Rich I/O: USB, HDMI, RJ11 Cash Drawer, RS232/485 Ports
- 12V ~ 24V DC Wide Power Input
- Android 4.4, Yocto 1.7 OS Support
- CE, FCC Class B Certified
Technical Specifications
System Information
| Processor | NXP i.MX 6 Dual Lite, NXP i.MX 6 Quad Core |
|---|---|
| System Memory | 1GB DDR3 (Dual Lite), 2GB DDR3 (Quad Core), (Expandable to 2GB) |
Storage
| Storage | 4GB eMMC |
|---|
Display
| Multiple Display | Quad (VGA + HDMI or LVDS + HDMI or VGA + LVDS) - Quad Core, Dual Lite (LVDS + HDMI) |
|---|
Audio
| Audio Codec | Wolfson WM8962 |
|---|---|
| Audio Interface | 2P Pin Header x2 (Speaker-out R & L) (Max 2W per channel) |
Ethernet
| Ethernet Interface | 2 x RJ45 Connectors for Dual Gigabit LAN |
|---|---|
| LAN Chipset | LAN 1: Micrel KSZ9031RNX (from i.MX6 MAC), LAN 2: Intel 82574L by PCIe (Optional) |
Power Requirement
| DC Input | 12V ~ 24V DC Power Input |
|---|---|
| Power Mode | 2.5mm DC Jack |
Software Support
| OS | Android 4.4, Yocto 1.7 |
|---|
Certification
| Certification Information | CE, FCC Class B |
|---|
I/O
| External I/O Connector | 1 x USB2.0 Type A x2 (Double deck), 1 x 10/100/1000 LAN RJ45, Optional 2nd LAN (RJ45), 1 x HDMI Connector (Vertical Type), 1 x Mini USB Connector, 1 x RJ11 Connector for Cash Drawer, 2 x DB9 Male Connector (COM 1 & 2) |
|---|---|
| Internal I/O Connector | 2 x RS232, 1 x debug port, 1 x LVDS 24bit x2, 1 x Backlight control, 1 x VGA, 1 x I2C, 3 x USB pin header, 1 x 5-wire Resistive Touch Interface, 1 x Dual Channel 24-bit LVDS, 1 x Stereo Speaker-out, 1 x Mini PCIe (Full size), 1 x SIM Socket, 1 x Front Panel Connector, with Power Button & Indicate, LED for Power & WIFI, 1 x Battery connector for RTC |
| USB | 3 x USB 2.0 Port (1x OTG) |
| COM Port | 2 x RS232 |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | A Version 0°C ~ 60°C (32°F ~ 140°F), B Version -20°C ~ 85°C (-4°F ~ 185°F) |
|---|---|
| Storage Temp. | -40°C ~ 85°C (-40°F ~ 185°F) |
| Dimension (L x W) | (175mm x 110mm) |
| Weight | 0.16kg |
| Operating Humidity | 0% ~ 90% Relative Humidity, Non-condensing |
| Power Requirement | DC 12 ~ 24V Power Input |
Ordering Information
| Ordering Information | ACP-X6Q12J-A1R-00, ACP-IMX6POS Rev.A1 Qual CPU, DDR3 2GB, 4GB eMMC, 0 ~ 60°C, ACP-X6L12H-A1R-00, ACP-IMX6POS Rev.A1 Dual Lite CPU, DDR3 1GB, 4GB eMMC, 0 ~ 60°C, BCC-WLAN-04R, Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac + Bluetooth4.1 Module with PCI-e Half-Mini Card |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant