Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Industrial & Embedded Motherboard · ATX
BC680R

The Avalue BC680R is an ATX motherboard designed for industrial and embedded applications. It supports 12th, 13th, and 14th Gen Intel® Core™ i9/i7/i5/i3 processors with a TDP of up to 65W, utilizing the Intel® R680E chipset. The board accommodates up to 128GB DDR5 4400MHz U-DIMM memory with ECC support (depending on CPU). Key features include quad display outputs (2 x HDMI 2.0b, 2 x DisplayPort 1.4a) supporting 4K@60Hz, dual Intel® I225-LM 2.5GbE Ethernet ports, multiple USB ports (1 x USB 3.2 Gen 2x2 Type-C, 6 x USB 3.2 Gen 2, 8 x USB 2.0 via headers, 2 x USB 3.2 Gen 2 via headers), serial interfaces (5 x RS-232, 1 x RS-232/422/485), GPIOs, and expansion options through 1 x PCIe Gen5 x16 slot, 2 x PCIe Gen4 x4 slots, 1 x PCIe Gen3 x4 slot, 1 x PCIe Gen3 x1 slot, and 2 x PCIe Gen3 x1 open-ended slots. Additionally, it offers 2 x M.2 M-Key (2242/2280/22110) NVMe slots and 1 x M.2 E-Key (2230) slot with CNVi support. With a standard ATX form factor of 305mm x 244mm, ATX power support, and operating temperature range of 0°C to 60°C, the BC680R offers a robust solution for space-constrained environments.
Key Features
- LGA 1700 Socket supports 12/13th Generation Intel® Core™ processors, Intel® R680E Chipset
- 4 x 288-Pin DDR5 4400MHz Dual Channel U-DIMM Socket, up to 128GB.
- 2 x HDMI 2.0b and 2 x DP 1.4a, supporting 4K@60Hz.
- 1 x Gen 5 PCIe x16, 2 x Gen 4 PCIe x4, 1 x Gen 3 PCIe x4, 1 x Gen3 PCIe x1, 2 x Gen 3 PCIe x1 Open End.
- 2 x Intel® I225-LM 2.5G Gigabit Controller
- 1 x USB 3.2 Gen 2x2 Type-C, 6 x USB 3.2 Gen 2x, 8x USB 2.0 (Headers), 2 x USB 3.2 Gen 2 (Headers)
- 1 x M.2 M-Key 2242/2280/22110 NVMe, 1 x M.2 M-Key 2242/2280/22110 NVMe, 1 x M.2 E-Key 2230
- with CNVi Support
- 6 x COM
- ATX Power
Technical Specifications
System Information
| Processor | LGA 1700 Socket Supports 12/13th Generation Intel® Core™ i9/i7/i5/i3 Processors (Max. TDP at 65W) |
|---|---|
| Platform Controller Hub | Intel® R680E Chipset |
| System Memory | 4 x 288-Pin DDR5 4400MHz Dual Channel U-DIMM Socket Supports Up to 128GB (ECC Memory Support by CPU) |
| I/O Chipset | nuvoton NCT6126D |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 5~255 Seconds/5~255 Minutes |
| BIOS | AMI uEFI BIOS, 256Mbit SPI Flash ROM |
| H/W Status Monitor | CPU Temperature Monitoring, Voltage Monitoring, CPU Fan Speed Control |
| TPM | Onboard infineon TPM 2.0 SLB9670VQ2.0 |
| Board | ATX |
Display
| Multiple Display | Four Diaplay |
|---|---|
| Graphic Chipset | Intel® 12/13th Generation CPU Integrated |
| Spec. & Resolution | 2 x HDMI (2.0b): 4K@60Hz, 2 x Dual Mode DisplayPort (1.4a): 4K@60Hz |
Storage
| Storage | 1 x M.2 Key M 2242/2280/22110 NVMe (PCIe x4 + SATA III), 1 x M.2 Key M 2242/2280/22110 NVMe (PCIe x4 Only), 4 x SATA III |
|---|
Expansion
| Expansion | 1 x Gen5 PCIe x16,, 2 x Gen4 PCIe x4,, 1 x Gen3 PCIe x4,, 1 x Gen3 PCIe x1,, 2 x Gen3 PCIe x1, Open End, 1 x M.2 Key M 2242/2280/22110 NVMe (PCIe x4 + SATA III), 1 x M.2 Key M 2242/2280/22110 NVMe (PCIe x4 Only), 1 x M.2 Key E 2230 with CNVi Support (PCIe x 1 + USB 2.0) |
|---|
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S HD Audio Decoding Controller |
|---|---|
| Audio Interface | Mic-in, Line-out |
| Audio Amplifier | 2 x 6W 8Ω Amplifier |
Ethernet
| LAN Chipset | 2 x Intel® I225LM 2.5G Gigabit Ethernet |
|---|---|
| LAN Port | 2 x RJ-45 |
Power Requirement
| Power Mode | AT/ATX (Default Setting: ATX) |
|---|
Software Support
| OS | Windows 10, Windows 11, Linux |
|---|
Certification
| Certification Information | CE, FCC, RoHS Compliant |
|---|
I/O
| USB | 6 x USB 3.2 Gen2x1, 1 x USB 3.2 Gen2x2 Type-C, 8 x USB 2.0 by pin header, 2 x USB 3.2 Gen2 by pin header |
|---|---|
| COM Port | 5 x RS-232, 1 x RS-232/422/485 |
| SATA | 4 x SATA III |
| RAID | Support RAID 0, 1, 5, 10 |
| DIO | 1 x 8-bit GPIO |
| MIO | 1 x PS/2 Header |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0~60°C (32~140°F) |
|---|---|
| Storage Temp. | -20 ~ 80°C (-4~176°F) |
| Dimension (L x W) | 12" x 9.6" (304.8mm x 243.84mm) |
| Weight | 1.85lbs (0.85kg) |
| Operating Humidity | 5% to 90% non-condensing |
| Power Mode | AT/ATX (Default Setting: ATX) |
| Power Requirement | +12V/+5V/5VSB/+3.3V/-12V |
Ordering Information
| Ordering Information | 71832-IA, LGA 1700 Socket Supports 12/13th Gen Intel® Core™ i9/i7/i5/i3 Processor, ATX Motherboard with Intel® R680E PCH |
|---|