Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Industrial & Embedded Motherboard · ATX
EAX-C246P
Series: EAX

The Avalue EAX-C246P is an industrial-grade ATX motherboard designed for embedded and automation applications. It supports 8th and 9th Gen Intel® Core™ i7/i5/i3, Pentium®, Celeron®, and Xeon® E-2200/2100 processors with a TDP of up to 95W (note: for 9th Gen 8-core CPUs, TDP support is up to 35W). The board accommodates up to 128GB DDR4 2400/2666MHz DIMM memory with ECC support (depending on CPU). Key features include triple display outputs (1 x VGA, 1 x HDMI, 1 x DP++), dual Intel® Ethernet ports (1 x i211AT, 1 x i219LM Gigabit Ethernet), multiple USB ports (4 x USB 3.1 Gen2, 4 x USB 3.0, 2 x USB 2.0), serial interfaces (8 x RS-232, 2 x RS-232/422/485), GPIOs, and expansion options through 2 x PCIe x16 slots (supporting 1 x PCIe x16 or 2 x PCIe x8 by BOM option), 1 x PCIe x4 slot, 3 x PCIe x1 slots, 1 x PCI slot, 1 x M.2 (2242/2260/2280) M-Key slot supporting Intel® RST and PCIe x4 mode SSDs, and 1 x M.2 (2230) A-Key slot for Wi-Fi modules. With a standard ATX form factor of 304.8mm x 243.84mm, ATX power support, and operating temperature range of 0°C to 60°C, the EAX-C246P offers a robust solution for space-constrained environments.
Key Features
- Intel® 8/9th Generation Core™ i7/i5/i3/Pentium®/Celeron®/Xeon® E-2200/2100 Processor with Intel® C246 Chipset
- 4 x 288-pin DDR4 2400/2666MHz DIMM Socket, Supports Up to 128GB (ECC Memory Supporte by CPU)
- 1 x VGA, 1 x HDMI, 1 x DP++
- 2 x PCIe x16 slot for 1 x PCIe x16 or 2 x PCIe x8 (By BOM Option), 1 x PCIe x4, 3 x PCIe x1, 1 x PCI
- 1 x Intel® I219LM Gigabit Ethernet PHY, 1 x Intel® I211AT PCIe Gigabit Ethernet
- 7 x USB3.0, 4 x USB3.1 Gen2, 2 x USB2.0, 8 x RS232, 2 x RS232/422/485 (COM 2 & 3 by BIOS Selection)
- 1 x M.2 (2242/2260/2280) M-Key, Support Intel RST, PCIe x4 Mode SSD, 1 x M.2 (2230) A-Key, Support WiFi Module
- 8 x RS232 2 x RS232/422/485
- ATX Power
Technical Specifications
System Information
| Processor | LGA1151 Socket Supports 8/9th Generation Intel® Core™ i7/ i5/ i3 / Pentium® / Celeron® / Xeon® (Workstation) Processors |
|---|---|
| Platform Controller Hub | Intel® C246 Chipset |
| System Memory | 4 x 288-Pin DDR4 2400/2666MHz DIMM Supports Up to 128GB (ECC Memory Support by CPU) |
| I/O Chipset | nuvoton NCT6106D |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 5~255 Seconds/5~255 Minutes |
| BIOS | AMI uEFI BIOS, 256Mbit SPI Flash ROM |
| H/W Status Monitor | CPU Temperature Monitoring, Voltage Monitoring, CPU Fan Speed Control |
| TPM | Onboard infineon SLB9665 Supports TPM 2.0 |
| Board | ATX |
Display
| Multiple Display | Triple Display |
|---|---|
| Graphic Chipset | Intel® 8/9th Generation CPU Integrated |
| Spec. & Resolution | VGA: 2048 x 1536@60Hz, HDMI: 3840 x 2160@30Hz, 2560 x 1600@30Hz, DP: 4096 x 2304@60Hz |
Storage
| Storage | 1 x M.2 2242/2260/2280 M-Key, Support Intel RST, PCIe x4 Mode SSD |
|---|
Expansion
| Expansion | 2 x PCIe x16 slot for 1 x PCIe x16 or 2 x PCIe x8 (By BOM option), 1 x PCIe x4, 3 x PCIe x1, 1 x PCI, 1 x M.2 2230 A-Key, Support WiFi Module |
|---|
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S HD Audio Decoding Controller |
|---|---|
| Audio Interface | Line-in, Mic-in, Line-out |
| Audio Amplifier | 2 x 2W 4Ω Amplifier |
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel® I219LM Gigabit Ethernet PHY, 1 x Intel® I211AT PCIe Gigabit Ethernet |
|---|---|
| LAN Port | 2 x RJ-45 |
Power Requirement
| Power Mode | AT/ATX (Default Setting: ATX) |
|---|
Software Support
| OS | Windows 10, Linux |
|---|
Certification
| Certification Information | CE, FCC, RoHS Compliant |
|---|
I/O
| USB | 4 x USB 3.1 Gen2, 6 x USB 3.1 Gen1, 1 x USB 3.1 Gen1 Vertical Type A, 2 x USB 2.0 |
|---|---|
| COM Port | 8 x RS232, 2 x RS232/422/485 (COM2 & 3 by BIOS Selection) |
| SATA | 6 x SATA III |
| RAID | Support RAID 0, 1, 5, 10 |
| DIO | 1 x 16-bit GPIO |
| MIO | 1 x PS/2 Keyboard or 1 x PS/2 Mouse |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0~60°C (32~140°F) |
|---|---|
| Storage Temp. | -40~ +75°C (-40~167°F) |
| Dimension (L x W) | 12" x 9.6" (304.8mm x 243.84mm) |
| Weight | 1.32lbs (0.6kg) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Power Mode | AT/ATX (Default Setting: ATX) |
| Power Requirement | +12V/+5V/5VSB/+3.3V/-12V |