Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Industrial & Embedded Motherboard · ATX
EAX-H610C
Series: EAX

The Avalue EAX-H610C is an ATX motherboard designed for industrial and embedded applications. It supports 12th, 13th, and 14th Gen Intel® Core™ i9/i7/i5/i3 processors with a TDP of up to 65W, utilizing the Intel® H610 chipset. The board accommodates up to 64GB DDR4 3200MHz U-DIMM memory. Key features include triple display outputs (1 x HDMI 1.4b, 1 x DVI-D, 1 x VGA), dual Intel® Ethernet ports (1 x i226V 2.5GbE, 1 x WGI219V GbE), multiple USB ports (4 x USB 3.2 Gen1, 2 x USB 2.0, 1 x USB 2.0 Vertical Type A, 3 x USB 2.0 via pin header), serial interfaces (1 x RS-232 at I/O, 2 x RS-232/485 by box header, 3 x RS-232 by box header), GPIOs, and expansion options through 1 x PCIe Gen4 x16 slot, 2 x PCIe Gen3 x2 signal by PCIe x4 slot, 1 x PCIe Gen3 x4 slot (only supports PCIe Gen3 x2), 3 x PCI slots, and 1 x M.2 Key M slot supporting PCIe Gen3 x2 or SATA SSDs (2242/2280). With a standard ATX form factor of 304.8mm x 243.84mm, AT/ATX power support, and operating temperature range of 0°C to 60°C, the EAX-H610C offers a robust solution for space-constrained environments.
Key Features
- Intel® 12/13/14th Gen Core™ i9/i7/i5/i3 Processor, supports LGA 1700 CPU Up to 8+4 Core 65W Max, Intel® H610 chipsets
- 2 x DDR4 3200MHz U-DIMM, up to 2 x 32G (none ECC)
- 1 x DVI-D, 1 x HDMI 1.4b, 1 x VGA
- 1 x PCI-e Gen4 x16 Slot, 2 x PCI-e Gen3 x2 signal by PCI-ex4 Slot, 1 x PCI-e Gen3 x4 Slot
- 3 x PCI Slot
- 1 x Intel® i226V Gigabit Ethernet Controller, 1 x Intel® WGI219V Gigabit Ethernet Controller
- 4 x USB3.2 Gen1x1, 2 x USB2.0, 1 x USB2.0 Vertical Type A, 3 x USB2.0 by pin header
- 1 x M.2 Key M, Support PCI-e Gen3 x2 or SATA SSD, 2242/2280
Technical Specifications
System Information
| Processor | LGA 1700 Socket Supports 12/13th Generation Intel® Core™ i9/i7/i5/i3 Processors (Max. TDP at 65W) |
|---|---|
| Platform Controller Hub | Intel® H610 chipsets |
| System Memory | 2 x 288-Pin DDR4 3200MHz U-DIMM Socket Supports Up to 64GB |
| I/O Chipset | ITE IT8786E-I |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 5~255 Seconds/5~255 Minutes |
| BIOS | AMI uEFI BIOS, 256Mbit SPI Flash ROM |
| H/W Status Monitor | CPU Temperature Monitoring, Voltage Monitoring, CPU Fan Speed Control |
| TPM | Onboard SLB9670 VQ20 supports TPM 2.0 (By BOM Optional) |
| Board | ATX |
Display
| Multiple Display | Triple Display |
|---|---|
| Graphic Chipset | Intel® 12th/13/14th Generation CPU Integrated |
| Spec. & Resolution | 1 x HDMI 1.4b, max resolution up to 4096x2160@30Hz, 1 x DVI-D, max resolution up to 1920x1200@60Hz, 1 x VGA, max resolution up to 1920x1200@60Hz |
Storage
| Storage | 1 x M.2 Key M Support 2280 SATA SSD, 3 x SATA III |
|---|
Expansion
| Expansion | 1 x PCIe Gen4 x16 Slot, 2 x PCIe Gen3 x2 signal by PCIex4 Slot, 1 x PCIe Gen3 x4 Slot(Only support PCIe Gen3 x2), 3 x PCI Slot |
|---|
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC897 Audio codec |
|---|---|
| Audio Interface | Line-in, Line-out, Mic-in |
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel® i226V Gigabit Ethernet Controller, 1 x Intel® WGI219V Gigabit Ethernet Controller |
|---|---|
| LAN Port | 2 x RJ-45 |
Power Requirement
| Power Mode | AT/ATX (Default Setting: ATX) |
|---|
Software Support
| OS | Windows 11 |
|---|
Certification
| Certification Information | CE, FCC, RoHS Compliant |
|---|
I/O
| USB | 4 x USB3.2 Gen1x1, 2 x USB2.0, 1 x USB2.0 Vertical Type A, 3 x USB2.0 by pin header |
|---|---|
| COM Port | 1 x RS-232 at I/O, 2 x RS-232/485 by Box header, 3 x RS-232 by Box header |
| SATA | 3 x SATA III |
| DIO | 1 x 8-bit GPIO |
| MIO | 1 x PS/2 Keyboard and Mouse |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0~60°C (32~140°F) |
|---|---|
| Storage Temp. | -40~ +75°C (-40~167°F) |
| Dimension (L x W) | 12" x 9.6" (304.8mm x 243.84mm) |
| Weight | 1.54lbs (0.7kg) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Power Mode | AT/ATX (Default Setting: ATX) |
| Power Requirement | +12V/+5V/5VSB/+3.3V/-12V |