Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Industrial & Embedded Motherboard · ATX
EAX-R680FP
Series: EAX

The Avalue EAX-R680FP is an ATX motherboard designed for industrial and embedded applications. It supports 12th, 13th, and 14th Gen Intel® Core™ i9/i7/i5/i3 processors with a TDP of up to 125W, utilizing the Intel® R680E chipset. The board accommodates up to 128GB DDR4 3200MHz U-DIMM memory. Key features include quad display outputs (2 x DP++, 1 x HDMI, 1 x LVDS), dual Intel® Ethernet ports (2 x I225-LM 2.5GbE, 2 x X550-AT2 10GbE), multiple USB ports (8 x USB 3.2 Gen2, 6 x USB 2.0), serial interfaces (6 x RS-232, 2 x RS-232/422/485), GPIOs, and expansion options through 2 x PCIe x16 slots (supporting 1 x PCIe x16 Gen5 or 2 x PCIe x8 Gen4), 2 x PCIe x4 Gen4 slots, 1 x PCIe x4 Gen3 slot, and 2 x M.2 (2242/2280/22110) M-Key slots for NVMe SSDs. With a standard ATX form factor of 304.8mm x 243.84mm, ATX power support, and operating temperature range of 0°C to 55°C, the EAX-R680FP offers a robust solution for space-constrained environments.
Key Features
- 12/13/14th Generation Intel® Core™ i9/i7/i5/i3 Processors, supports LGA 1700 CPU Up to 125W Max, Intel® R680E Chipset
- 4 x 288-Pin DDR4 3200MHz U-DIMM Socket Supports Up to 128GB (ECC Memory Support by CPU)
- 2 x DP++, 1 x HDMI2.0b
- 2 x PCIe x16 Slots for 1 x PCIe x16 (Gen5) Default or 2 x PCIe x8 (Gen5), 2 x PCIe x4 Gen4, 1 x PCIe x4 Gen3, 1 x PCIe x4 slot for 1 x PCIe x2 (Gen3)
- 2 x Intel® i225LM 2.5G Gigabit Controller
- 8 x USB 3.2 Gen2, 1 x USB 3.2 Gen1 Vertical Type A, 5 x USB by Pin-header
- 2 x M.2 Key M NVMe (Gen4x4) 2242/2280/22110
- 6 x RS232, 2 x RS232/422/485 (COM2 & 3 By BIOS Selection)
- ATX Power
Technical Specifications
System Information
| Processor | LGA 1700 Socket Supports 12/13/14th Generation Intel® Core™ i9/i7/i5/i3 Processors (Max. TDP at 125W) |
|---|---|
| Platform Controller Hub | Intel® R680E Chipset |
| System Memory | 4 x 288-Pin DDR4 3200MHz U-DIMM Socket Supports Up to 128GB (ECC Memory Support by CPU) |
| I/O Chipset | nuvoton NCT6126D |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 5~255 Seconds/5~255 Minutes |
| BIOS | AMI uEFI BIOS, 256Mbit SPI Flash ROM |
| H/W Status Monitor | CPU Temperature Monitoring, Voltage Monitoring, CPU Fan Speed Control |
| TPM | Onboard nuvoTon NPCT750AADYX Supports TPM 2.0 |
| Board | ATX |
Display
| Multiple Display | Triple Diaplay |
|---|---|
| Graphic Chipset | Intel® 12th/13/14th Generation CPU Integrated |
| Spec. & Resolution | 2 x DP (DP1.4a): Max (Combined): 7680 x 4320@60Hz, (DP++ Via dongle: 1920 x 1080@60 Hz), 1 x HDMI (HDMI 2.0b): Max Resolution 4K x 2K@60Hz (With HDR) |
Storage
| Storage | 2 x M.2 Key M NVMe (Gen4x4) 2242/2280/22110, 4 x SATAIII |
|---|
Expansion
| Expansion | 2 x PCIe x16 slots for 1 x PCIe x16 Gen5 default or 2 x PCIe x8 Gen5, 2 x PCIe x4 Gen4, 1 x PCIe x4 Gen3, 1 x PCIe x4 slot for 1 x PCIe x2 Gen3 |
|---|
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S HD Audio Decoding Controller |
|---|---|
| Audio Interface | Mic-in, Line-out, 5.1-CH Audio |
| Audio Amplifier | 2 x 6W 8Ω Amplifier |
Ethernet
| LAN Chipset | 2 x Intel® i225LM 2.5G Gigabit Controller |
|---|---|
| LAN Port | 2 x 2.5G LAN |
Power Requirement
| Power Mode | AT/ATX (Default Setting: ATX) |
|---|
Software Support
| OS | Windows 10, Windows 11, Linux |
|---|
Certification
| Certification Information | CE, FCC, RoHS Compliant |
|---|
I/O
| USB | 8 x USB 3.2 Gen2, 1 x USB 3.2 Gen1 Vertical Type A, 5 x USB 2.0 |
|---|---|
| COM Port | 1 x RS232 on rear I/O, 2 x RS232/422/485 by pin-header, 3 x RS232 by pin header |
| SATA | 4 x SATA III |
| RAID | Support RAID 0, 1, 5, 10 |
| DIO | 1 x 16-bit GPIO |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0~55°C (32~131°F), 0.5m/s Air Flow |
|---|---|
| Storage Temp. | -40~ +75°C (-40~167°F) |
| Dimension (L x W) | 12" x 9.6" (304.8mm x 243.84mm) |
| Weight | 1.54lbs (0.7kg) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Power Mode | AT/ATX (Default Setting: ATX) |
| Power Requirement | +12V/+5V/5VSB/+3.3V/-12V |
Ordering Information
| Ordering Information | EAX-R680FP-A1-1R: Intel R680E, 1 x PCIex16, without 10G, EAX-R680FP-A1-2R: Intel R680E, 2 x PCIex8, without 10G |
|---|