Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Industrial & Embedded Motherboard · Micro-ATX
ERX-W480P
Series: ERX

The Avalue ERX-W480P is a Micro-ATX motherboard designed for industrial and embedded applications. It supports 10th Gen Intel® Core™ i9/i7/i5/i3 and Xeon® W-1200 series processors with a TDP of up to 125W, utilizing the Intel® W480E chipset. The board accommodates up to 128GB DDR4 2933/2666MHz U-DIMM memory with ECC support (depending on CPU). Key features include triple display outputs (1 x VGA, 1 x HDMI 1.4, 1 x DP++), quad Intel® Ethernet ports (1 x I219LM GbE, 1 x I210AT GbE, 2 x I225LM 2.5GbE), multiple USB ports (4 x USB 3.2 Gen1, 1 x USB 2.0 vertical Type A, additional headers), serial interfaces (1 x RS-232 at I/O, 4 x RS-232, 2 x RS-232/422/485 by BIOS selection, 4 x RS-232 by BOM option), GPIOs, and expansion options through 2 x PCIe x16 slots (supporting 1 x PCIe x16 or 2 x PCIe x8 by auto switch IC), 2 x PCIe x4 slots, and 1 x M.2 (2260/2280) M-Key slot for SSDs. With a compact form factor of 243.84mm x 243.84mm, ATX power support, and operating temperature range of 0°C to 50°C, the ERX-W480P offers a robust solution for space-constrained environments.
Key Features
- 10th Gen. Intel® Core™ i9/i7/i5/i3 / Xeon® W-1200 Series Processor (Max. TDP at 125W) with Intel® W480E Chipset
- 4 x 288-pin DDR4 DDR4 2933MHz/ DDR4 2666MHz U-DIMM Socket, Supports Up to 128GB (ECC Memory Supporte by CPU)
- VGA, HDMI, DP++/2CH LVDS, 4 x SATA III
- 2 x PCIe x16 Slot for 1 x PCIe x16 or 2 x PCIe x8 (By Auto Switch IC), 2 x PCIe x4
- 1 x Intel® I219LM, 1 x Intel® I210AT Gigabit Ethernet, 2 x Intel® I225LM 2.5 Gigabit Ethernet Controller
- 1 x 4 USB 3.1 GEN1 Connector at I/O, 7 x USB 2.0, 1 x USB 2.0 Vertical Type A, 2 x USB 3.2 Gen1 by Pin Header
- 1 x M.2 (2260/2280) M-Key, Support SSD
- 1 x COM at I/O, 4 x RS232, 2 x RS232/422/485 (COM2 & 3 by BIOS Selection), 4 x RS232 (BOM Option)
- ATX Power
Technical Specifications
System Information
| Processor | LGA 1200 Socket Supports 10th Generation Intel® Core™ i9/i7/i5/i3 / Xeon® (Workstation) Processors |
|---|---|
| Platform Controller Hub | Intel® W480E Chipset |
| System Memory | 4 x 288-Pin DDR4 U-DIMM Socket Supports Up to 128GB (ECC Memory Support by CPU) |
| I/O Chipset | nuvoton NCT6106D |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 5~255 Seconds/5~255 Minutes |
| BIOS | AMI uEFI BIOS, 256Mbit SPI Flash ROM |
| H/W Status Monitor | CPU Temperature Monitoring, Voltage Monitoring, CPU Fan Speed Control |
| TPM | infineon TPM 2.0 |
| Board | Micro ATX |
Display
| Multiple Display | Triple Display |
|---|---|
| Graphic Chipset | Intel® 10th Generation CPU Integrated |
| Spec. & Resolution | 1 x VGA: 2048 x 1536@60Hz, 1 x HDMI (1.4): 4096 x 2160@30Hz, 1 x DP++: 4096 x 2304@60Hz |
| LVDS | LVDS: 1920 x 1080 Dual channel 18/24-bits LVDS (Chrontel CH7511B-BFI eDP to LVDS) |
Expansion
| Expansion | 2 x PCI-e x16 Slot for 1 x PCIe x16 or 2 x PCIe x 8(By Auto swith IC), 2 x PCIe x4, 1 x M.2 (2260/2280) M-Key, Support SSD |
|---|
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S HD Audio Decoding Controller |
|---|---|
| Audio Interface | Line-out, Mic-in |
| Audio Amplifier | 2 x 6W 8Ω Amplifier |
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel® I219LM Gigabit Ethernet PHY, 1 x Intel® I210AT Gigabit Ethernet, 2 x Intel® I225LM 2.5 Gigabit Ethernet Controller |
|---|---|
| LAN Port | 4 x RJ45 |
Power Requirement
| Power Mode | AT/ATX (Default Setting: ATX) |
|---|
Software Support
| OS | Windows 10, Linux |
|---|
Certification
| Certification Information | CE, FCC Class B, RoHS Compliant |
|---|
I/O
| USB | 4 x USB 3.2 Gen1, 1 x USB 2.0 Vertical type A, 7 x USB 2.0 by pin header, 2 x USB 3.2 Gen1 by pin header |
|---|---|
| COM Port | 1 x RS-232 at IO, 4 x RS232, 2 x RS232/422/485 (COM2 & 3 by BIOS selection), 4 x RS232 (By BOM option) |
| SATA | 4 x SATA III |
| RAID | Support RAID 0, 1, 5, 10 |
| DIO | 1 x 16-bit GPIO |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0~50°C, w/HDD/SSD, ambient with 0.5 m/s Air flow |
|---|---|
| Storage Temp. | -40~ +75°C (-40~167°F) |
| Dimension (L x W) | 9.6" x 9.6" (243.84mm x 243.84mm) |
| Weight | 1.32lbs (0.6kg) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Power Mode | AT/ATX (Default Setting: ATX) |
| Power Requirement | +12V/+5V/5VSB/+3.3V/-12V |
Ordering Information
| Ordering Information | ERX-W480P-A1-01R, 10th Generation Core™ & / Intel® Xeon®Process(Workstation) Processors Micro ATX Motherboard With Intel W480E Chipset (4 LAN version) |
|---|