Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Industrial & Embedded Motherboard · Micro-ATX
RX610H

The Avalue RX610H is a Micro-ATX motherboard designed for industrial and embedded applications. It supports 12th, 13th, and 14th Gen Intel® Core™ i9/i7/i5/i3, Pentium®, and Celeron® processors with a TDP of up to 65W, utilizing the Intel® H610E chipset. The board accommodates up to 64GB DDR5 4800/5600MHz UDIMM memory. Key features include triple display outputs (1 x HDMI, 2 x DisplayPort++), dual Intel® Ethernet ports (1 x I219-V GbE, 1 x I225-LM 2.5GbE), multiple USB ports (6 x USB 3.2 Gen1, 6 x USB 2.0), serial interfaces (5 x RS-232, 1 x RS-232/422/485), GPIOs, and expansion options through 1 x PCIe Gen5 x16 slot, 3 x PCIe Gen3 x1 slots, 1 x M.2 M-Key (2242/2280/22110) NVMe (PCIe x4 + SATA III), and 1 x M.2 E-Key (2230) with CNVi support. With a compact form factor of 244mm x 244mm, ATX power support, and support for Windows 10, Windows 11, and Linux operating systems, the RX610H offers a robust solution for space-constrained environments.
Key Features
- LGA 1700 Socket Supports 12th/13/14th Gen. Intel® Core™ i9/i7/i5/i3, Pentium, Celeron Processors with Intel® H610E Chipset
- 2 x DIMM Slots, Dual Channel DDR5 Up to 4800MHz with UDIMM, Up to 64GB
- 4 x SATA III
- 1 x PCIe x16 (Gen 5), 3 x PCIe x1 (Gen 3)
- 1 x Intel® I219-V and 1 x Intel® I225-LM 2.5 Gigabit Ethernet Controller
- 2 x USB 2.0, 4 x USB 3.2 and 4 x USB 2.0, 2 x USB 3.2 Gen 1 Header
- 1 x M.2 NVMe M-Key, 1 x M.2 E-Key Supports CNVi
- 1 x RS-232/422/485, 5 x RS-232
- ATX Power
Technical Specifications
System Information
| Processor | LGA 1700 Socket Supports 12/13/14th Generation Intel® Core™ i9/i7/i5/i3 Processors (Max. TDP at 65W) |
|---|---|
| Platform Controller Hub | Intel® H610E Chipset |
| System Memory | 2 x 288-Pin DDR5 4800MHz Dual Channel U-DIMM Socket Supports Up to 64GB |
| I/O Chipset | nuvoton NCT6126D |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 5~255 Seconds/5~255 Minutes |
| BIOS | AMI uEFI BIOS, 256Mbit SPI Flash ROM |
| H/W Status Monitor | CPU Temperature Monitoring, Voltage Monitoring, CPU Fan Speed Control |
| TPM | infineon TPM 2.0 |
| Board | Micro ATX |
Display
| Multiple Display | Triple Display |
|---|---|
| Graphic Chipset | Intel® 12/13th Generation CPU Integrated |
| Spec. & Resolution | 1 x HDMI (2.0b) 4K x 2K@60Hz (with HDR), 2 x DP (DP1.4a): Max: 7680 x 4320@60Hz, (2 x DP++: 1920 x 1080@60Hz) |
Expansion
| Expansion | 1 x Gen 5 PCIe x16 (x16 Physical Black) (Slot 1), 1 x Gen 3 PCIe x1 (x4 Physical Open Ended) (Slot 2), 2 x Gen 3 PCIe x1 (x16 Physical Yellow) (Slot 3 & 4), 1 x M.2 M-Key 2242/2280/22110 NVMe (PCIe x4 + SATA III), 1 x M.2 E-Key 2230 with CNVi Support (PCIe x 1 Share with Slot4 + USB 2.0), 3 x SATA III, 1 x SATA III Shared with M.2 |
|---|
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S HD Audio Decoding Controller |
|---|---|
| Audio Interface | Line-out, Mic-in |
| Audio Amplifier | 2 x 6W 8Ω Amplifier |
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel® I219V Gigabit Ethernet, 1 x Intel® I225LM 2.5 Gigabit Ethernet |
|---|---|
| LAN Port | 2 x RJ45 |
Power Requirement
| Power Mode | AT/ATX (Default Setting: ATX) |
|---|
Software Support
| OS | Windows 10, Windows 11, Linux |
|---|
Certification
| Certification Information | CE, FCC Class B, RoHS Compliant |
|---|
I/O
| USB | 2 x USB 2.0 Type A, 4 x USB 3.2 Type A, 4 x USB 2.0 by pin header, 2 x USB 3.2 Gen1 by pin header |
|---|---|
| COM Port | 5 x RS-232 by pin header, 1 x RS-232/422/485 by pin header |
| SATA | 3 x SATA III, 1 x SATA III Shared with M.2 |
| DIO | 1 x 8-bit GPIO |
| MIO | 1 x PS/2 Header, 1 x LPT Header |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0~60°C (32~140°F) |
|---|---|
| Storage Temp. | -20°C ~ 80°C (-4°F ~ 176°F) |
| Dimension (L x W) | 9.6" x 9.6" (243.84mm x 243.84mm) |
| Weight | 1.45lbs (0.65kg) |
| Operating Humidity | 5% ~ 90% Relative Humidity, Non-condensing |
| Power Mode | AT/ATX (Default Setting: ATX) |
| Power Requirement | +12V/+5V/5VSB/+3.3V/-12V |
Ordering Information
| Ordering Information | 71842-IA, LGA 1700 socket supports 12th/13th Gen Intel® Core™ i9/i7/i5/i3 Processors Micro ATX Motherboard With Intel®, H610E PCH |
|---|