Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Industrial & Embedded Motherboard · Mini-ITX
EMX-ADLP
Series: EMX

The Avalue EMX-ADLP is a Mini-ITX motherboard designed for industrial and embedded applications. It supports onboard 12th Gen Intel® Core™ i7/i5/i3 and Celeron® SoC processors (TDP: 12–45W) and accommodates up to 64GB DDR5 4800MHz SO-DIMM memory. Key features include multiple display outputs (2 x DP++, 2 x DP, 1 x LVDS, 1 x eDP), quad Intel® Ethernet ports (3 x I225LM/I226LM 2.5GbE, 1 x I219LM GbE), multiple USB ports (4 x USB 3.2 Gen2, 4 x USB 3.2 Gen1, 2 x USB 2.0), serial interfaces (4 x RS-232, 2 x RS-232/422/485), GPIOs, and expansion options through PCIe Gen4 slot, M.2 Type B (3042/3052), M.2 Key E (2230), and M.2 Key M (2280) slots. With a compact form factor of 170mm x 170mm, wide voltage input range of 12V to 24V DC, and support for Windows and Linux operating systems, the EMX-ADLP offers a robust solution for space-constrained environments.
Key Features
- Onboard 12th Gen. Intel® Core™ SoC i7/i5/i3 & Celeron® BGA Processor
- 2 x 262-pin DDR5 4800 MHz SO-DIMM Supports Up to 64GB (Non ECC Only)
- 2 x DP++, 2 x DP, 1 x LVDS, 1 x eDP (Maximum: 6 for Quadruple Independent Displays)
- 3 x Intel® I226LM 2.5 Gigabit Ethernet, 1 x Intel® I219LM Gigabit Ethernet PHY
- 1 x M.2 Type M, 2 x M.2 Type B, 1 x M.2 Type E
- 2 x USB 3.0 Gen2, 2 x USB 3.0 Gen1, 4 x USB 2.0
- 6 x COM
- DC in +12V~24V
Technical Specifications
System Information
| Processor | Onboard Alder Lake-P 12th Intel® Core™ SoC i7/i5/i3/Celeron Processor (TDP: 15~45W), H-Series: 25~45W, P-Series: 20~28W, U-Series: 12~15W |
|---|---|
| System Memory | 2 x 262-Pin DDR5 4800MHz SO-DIMM Socket Supports Up to 64GB (non ECC only) |
| I/O Chipset | EC iTE IT5782VG |
| Watchdog Timer | H/W Reset: 1Sec. ~ 65535Sec./Min. and1 Sec. or 1Min./Step |
| BIOS | AMI uEFI BIOS, 256Mbit SPI Flash ROM |
| H/W Status Monitor | CPU Temperature Monitoring, Voltage Monitoring, CPU Fan Speed Control |
| TPM | Onboard nuvoTon NPCT754AABYX support TPM 2.0 |
| Board | Mini ITX |
Display
| Multiple Display | 2 x DP++/2 x DP/1 x LVDS/1 x eDP, (Maximum: 6 for Quadruple Independent Displays) |
|---|---|
| Graphic Chipset | Intel® Iris® Xe Graphics (For Core i5 & i7), Intel® UHD Graphics for 12th Gen Intel® Processors (For Core i3 & Celeron) |
| Spec. & Resolution | DP1+DP3 (DP1.4): Max: 7680 x 4329@60Hz, DP2+DP4 (DP1.4): Max: 7680 x 4329@60Hz, Single DP port (2021/2 Lab test): 5120 x 2160@60Hz, Check Max: 7680 x 4329@60Hz, Intel resolution as below:, 2 x DP++ : 1920 x 1080@60Hz, 2 x DP: 4096 x 2304@60Hz, LVDS: 1920 x 1080 Dual Channel 18/24-bits LVDS (Chrontel CH7511B eDP to LVDS), eDP 4096 x 2304@60Hz, *2 x DP++, LVDS, eDP Default (Thin Mini ITX), Optional: DP3 and DP4 for Full Height, (Maximum: 6 for Quadruple Independent Displays) |
| LVDS | Dual Channel 18/24-bits LVDS (Chrontel CH7511B eDP to LVDS), 1 x eDP |
Expansion
| Expansion | 1 x M.2 Type B 3042/3052 (with 1 x PCIe x1 (Default), USB2.0, USB 3.2 Gen2 with 1 x SIM Card Slot Support WWAN+GNSS, 1 x M.2 Key E 2230 Support Wi-Fi Module and CNVi (1 x PCIe x1 & USB 2.0 Signal), 1 x M.2 Key B 2242 (SATA Signal, Shared with SATA2) Slot Support SSD Storage, 1 x M.2 Key M 2280 (PCIe x4) Slot for Storage NVMe SSD, H-series: 1 x PCIe x8 (Gen4) Slot (with Redriver mux (DS160PR421 3.2US x1 & DS160PR412 3.2US x1), P/U-series: 1 x PCIe x4 Gen 4 Slot (with Redriver mux (DS160PR421 3.2US x1 & DS160PR412 3.2US x1) |
|---|
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S HD Audio Decoding Controller |
|---|---|
| Audio Interface | Support Line-out & Mic-in & Front Audio Pin-header |
| Audio Amplifier | 2 x 6W 8Ω Amplifier |
Ethernet
| LAN Chipset | 3 x Intel® i226LM 2.5 Gigabit Ethernet (LAN2~4), 1 x Intel® i219LM Gigabit Ethernet PHY, *LAN3~4 for Full height |
|---|---|
| Ethernet Interface | 10/100/1000 Base-Tx GbE compatible & 2.5 Gigabit Ethernet |
| LAN Port | 4 x RJ-45 |
Software Support
| OS | Windows 11, Linux |
|---|
Certification
| Certification Information | CE, FCC, RoHS Compliant |
|---|
I/O
| USB | 2 x USB 3.0 Gen2, 2 x USB 3.0 Gen1, 4 x USB 2.0 |
|---|---|
| COM Port | 4 x RS232 (JCOM1 ~ JCOM4), 2 x RS22/485 |
| SATA | 2 x SATA III, 1 x SATA Power |
| DIO | 1 x 16-bit GPIO |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0~60C (32~140°F) w/HDD/SSD, ambient with 0.5 m/s Air flow |
|---|---|
| Storage Temp. | -40 ~ 75°C (-40 ~ 167°F) |
| Dimension (L x W) | 6.7" x 6.7" (170mm x 170mm) |
| Weight | 0.88lbs (0.4Kgs) |
| Operating Humidity | 40°C at 95% relative humidity, non-condensing |
| Power Mode | AT/ATX (Default Setting: ATX) |
| Power Requirement | DC in +12V~24V |
Ordering Information
| Ordering Information | EMX-ADLP-U15-A1R (i3-1215UE, 15W, Thin, 2DP/2LAN), EMX-ADLP-U45-A1R (i5-1245UE, 15W, Thin, 2DP/2LAN), EMX-ADLP-P20-A1R (i3-1220PE, 28W, Full, 4DP/4LAN), Intel® 12th Gen. Core™ SoC i5/i3 & Celeron®BGA Processor Mini ITX, Motherboard |
|---|