Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Industrial & Embedded Motherboard · Mini-ITX
EMX-H310C
Series: EMX

The Avalue EMX-H310C is a Mini-ITX motherboard designed for industrial and embedded applications. It supports 8th and 9th Gen Intel® Core™ i7/i5/i3, Pentium®, and Celeron® processors with a TDP of up to 65W, utilizing the Intel® H310 chipset. The board accommodates up to 64GB DDR4 2400/2666MHz SO-DIMM memory. Key features include multiple display outputs (1 x VGA, 1 x HDMI, dual-channel LVDS co-lay eDP by BOM option), dual Realtek® RTL8111H Gigabit Ethernet ports, multiple USB ports (4 x USB 3.1 Gen1, 6 x USB 2.0), serial interfaces (4 x RS-232, 2 x RS-232/422/485), GPIOs, and expansion options through 1 x PCIe x1 slot, 1 x Mini PCIe slot with USB 2.0 and SIM card slot, 1 x mSATA slot, and 1 x M.2 (2230) E-Key slot for Wi-Fi modules. With a compact form factor of 170mm x 170mm, ATX power support, and operating temperature range of 0°C to 60°C, the EMX-H310C offers a robust solution for space-constrained environments.
Key Features
- Intel® 8/9th Gen. Core™/Pentium®/Celeron®/Processor (Max. TDP at 65W)
- Intel® H310 Chipset
- 2 x 260-pin DDR4 2400/2666 MHz SO-DIMM Socket, Supports Up to 64GB
- VGA, HDMI, Dual-CH LVDS co-lay eDP(By BOM Option, Default No LVDS & No eDP)
- 2 x SATA III
- 1 x Mini PCIe Supports USB 2.0 with SIM Card Slot
- 1 x mSATA Slot
- 1 x M.2 (2230) E-Key, Support WiFi Module
- 1 x PCIe x1
- 4 x USB3.1 Gen1, 6 x USB 2.0, PS2 KB/MS + 2 x USB 2.0 at I/O, 2 x USB2.0 by Pin Header
- 5 x RS232, 1 x RS232/422/485
- ATX Power
Technical Specifications
System Information
| Processor | LGA1151 Socket Supports 8/9th Generation Intel® Core™ / Pentium® / Celeron® Processors (Max. TDP at 65W) |
|---|---|
| Platform Controller Hub | Intel® H310 Chipset |
| System Memory | 2 x 260-Pin DDR4 2400/2666MHz SO-DIMM Socket Supports Up to 64GB |
| I/O Chipset | EC ITE8786E |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 5~255 Seconds/5~255 Minutes |
| BIOS | AMI uEFI BIOS, 128Mbit SPI Flash ROM |
| H/W Status Monitor | CPU Temperature Monitoring, Voltage Monitoring, CPU Fan Speed Control |
| Board | Mini ITX |
Display
| Multiple Display | Dual Display |
|---|---|
| Graphic Chipset | Intel® 8/9th Generation CPU Integrated |
| Spec. & Resolution | VGA: 2048 x 1536@60Hz, HDMI: 1.4b: 4096x2160@30Hz, LVDS: 1024x768@60Hz Default, colay eDP 2 lanes 1920 x 1080@60Hz by BOM Optional, *Default no LVDS, no eDP |
| LVDS | Dual Channel 18/24-bits LVDS (Chrontel CH7511B eDP to LVDS), eDP By BOM Optional |
Expansion
| Expansion | 1 x PCIe x1, 1 x Full Size Mini PCIe Supports USB 2.0 with SIM Card Slot, 1 x M.2 (2230) E-Key, Supports WiFi Module (1 x PCIe x1 and USB 2.0 Signal) |
|---|
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC897 co-lay ALC662 HD Audio Decoding Controller (Default ALC897) |
|---|---|
| Audio Interface | Mic-in, Line-out, Line-in |
| Audio Amplifier | 2 x 2W 4Ω Amplifier |
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Realtek RTL8111H Gigabit Ethernet |
|---|---|
| Ethernet Interface | 10/100/1000 Base-Tx GbE compatible |
| LAN Port | 2 x RJ-45 |
Software Support
| OS | Windows 10, Linux |
|---|
Certification
| Certification Information | CE, FCC, RoHS Compliant |
|---|
I/O
| USB | 6 x USB 3.1 Gen1, 4 x USB 2.0 |
|---|---|
| COM Port | 5 x RS232, 1 x RS-232/422/485 |
| SATA | 2 x SATA III, 1 x mSATA slot |
| DIO | 1 x 8-bit GPIO |
| MIO | 1 x PS/2 Keyboard or 1 x PS/2 Mouse |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0~60°C (32~140°F) |
|---|---|
| Storage Temp. | -40 ~ 75°C (-40 ~ 167°F) |
| Dimension (L x W) | 6.7" x 6.7" (170mm x 170mm) |
| Weight | 0.88lbs (0.4Kgs) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Power Mode | AT/ATX (Default Setting: ATX) |
| Power Requirement | +12V/+5V/5VSB/+3.3V/-12V |
Ordering Information
| Ordering Information | EMX-H310C-A1R, Intel® 8/9th Gen. Core™/Pentium®/Celeron® Processor Mini ITX Motherboard With Intel® H310 Chipset (no LVDS, no eDP) |
|---|