Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Industrial & Embedded Motherboard · Mini-ITX
EMX-TGLP
Series: EMX

The Avalue EMX-TGLP is a Mini-ITX motherboard designed for industrial and embedded applications. It supports onboard 11th Gen Intel® Core™ i7/i5/i3 and Celeron® SoC processors, accommodating up to 64GB DDR4 3200MHz SO-DIMM memory. Key features include multiple display outputs (2 x DP++, 2 x DP, 1 x LVDS, 1 x eDP), quad Intel® Ethernet ports (1 x I225IT 2.5GbE, 1 x I219LM GbE, 2 x I210IT GbE), multiple USB ports (3 x USB 3.1 Gen2, 1 x USB 3.1 Gen1, 4 x USB 2.0), serial interfaces (4 x RS-232, 2 x RS-232/422/485), GPIOs, and expansion options through M.2 Type B and M.2 Key E slots. With a compact form factor of 170mm x 170mm, wide voltage input range of 12V to 24V DC, and support for Windows and Linux operating systems, the EMX-TGLP offers a robust solution for space-constrained environments.
Key Features
- Onboard 11th Gen. Intel® Core™ SoC i7/i5/i3 & Celeron® BGA Processor
- 2 x 260-pin DDR4 3200 MHz SO-DIMM Supports up to 64GB (non ECC only)
- 2 x DP++, 2 x DP, 1 x LVDS, 1 x eDP (Maximum: 6 for quadruple independent displays)
- 1 x Intel® I219LM, 1 x Intel® I226LM/IT, 2 x Intel® I210AT/IT
- 3 x USB 3.1 Gen2, 1 x USB 3.1 Gen1, 4 x USB2.0
- 1 x M.2 Type B 3042/3052/2242/2260/2280, 1 x M.2 Key E 2230
- 6 x COM
- DC in +12V~24V
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Core™ i7-1185G7E, i7-1185GRE (up to 4.4GHz, quad-core, 12M Cache, TDP: 28/15/12W)*, Intel® Core™ i5-1145G7E, i5-1145GRE (up to 4.1GHz, quad-core, 8M Cache, TDP: 28/15/12W)*, Intel® Core™ i3-1115G4E, i3-1115GRE (up to 3.9GHz, dual-core, 6M Cache, TDP: 28/15/12W)*, Intel® Celeron® 6305E (up to 1.8GHz, dual-core, 4M Cache, TDP: 15W) |
|---|---|
| System Memory | 2 x 260-Pin DDR4 3200MHz SO-DIMM Socket Supports Up to 64GB (non ECC only) |
| I/O Chipset | EC iTE IT8528E |
| Watchdog Timer | H/W Reset: 1Sec. ~ 65535Sec./Min. and1 Sec. or 1Min./Step |
| BIOS | AMI uEFI BIOS, 256Mbit SPI Flash ROM |
| H/W Status Monitor | CPU Temperature Monitoring, Voltage Monitoring, CPU Fan Speed Control |
| TPM | Onboard nuvoTon NPCT754AADYX support TPM 2.0 |
| Board | Mini ITX |
Display
| Multiple Display | 2 x DP++/2 x DP++/1 x LVDS/1 x eDP, (Maximum: 6 for Quadruple Independent Displays) |
|---|---|
| Graphic Chipset | Intel® 12th Generation CPU Integrated |
| Spec. & Resolution | DP1+DP2 (DP1.4): Max: 7680 x 4329@60Hz, DP3+DP4 (DP1.4): Max: 7680 x 4329@60Hz, Single DP port (2021/2 Lab test): 5120 x 2160@60Hz, Check Max: 7680 x 4329@60Hz, Intel resolution as below:, 2 x DP++ : 1920 x 1080@60Hz, 2 x DP: 4096 x 2304@60Hz, LVDS: 1920 x 1080 Dual Channel 18/24-bits LVDS (Chrontel CH7511B eDP to LVDS), eDP 4096 x 2304@60Hz, *2 x DP++, LVDS, eDP Default (Thin Mini ITX), Optional: DP3 and DP4 for Full Height, (Maximum: 6 for Quadruple Independent Displays) |
| LVDS | Dual Channel 18/24-bits LVDS (Chrontel CH7511B eDP to LVDS), 1 x eDP |
Expansion
| Expansion | 1 x M.2 Type B 3042/3052/2242/2260/2280 (with 1 x PCIe x1 (Default) or SATA, USB 3.0 with 1 x SIM Card Slot, Support WWAN+GNSS or NVMe SSD, *SATA 2 Share with M.2 key B SATA, 1 x M.2 Key E 2230 Support WiFi Module and CNVi (1 x PCIe x1 & USB 2.0 Signal) |
|---|
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S co-lay ALC897 & Tempo 92HD73 HD Audio Decoding Controller (Default ALC897) |
|---|---|
| Audio Interface | Support Line-out & Mic-in & Front Audio Pin-header |
| Audio Amplifier | 2 x 6W 8Ω Amplifier |
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel® I225IT 2.5 Gigabit Ethernet, 1 x Intel® I219LM Gigabit Ethernet PHY, 2 x Intel® I210IT Gigabit Ethernet (BOM optional) |
|---|---|
| Ethernet Interface | 10/100/1000 Base-Tx GbE compatible & 2.5 Gigabit Ethernet |
| LAN Port | 4 x RJ-45 |
Software Support
| OS | Windows 10, Linux |
|---|
Certification
| Certification Information | CE, FCC, RoHS Compliant |
|---|
I/O
| USB | 3 x USB 3.1 Gen2, 1 x USB 3.1 Gen1, 4 x USB2.0 |
|---|---|
| COM Port | 4 x RS232, 2 x RS-232/422/485 |
| SATA | 2 x SATA III, 1 x SATA Power |
| DIO | 1 x 16-bit GPIO |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | Intel@ wide temperature CPU SKU Support: -20~60°C, Intel@ standard CPU SKU support: 0~60°C |
|---|---|
| Storage Temp. | -40 ~ 75°C (-40 ~ 167°F) |
| Dimension (L x W) | 6.7" x 6.7" (170mm x 170mm) |
| Weight | 0.88lbs (0.4Kgs) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Power Mode | AT/ATX (Default Setting: ATX) |
| Power Requirement | DC in +12V~24V |
Ordering Information
| Ordering Information | EMX-TGLP-S05-A2R (6305E, 15W, Thin, 2DP/2LAN, Standard Temp.), EMX-TGLP-S15-A2R (i3-1115G4E, 15W, Thin, 2DP/2LAN, Standard Temp.), EMX-TGLP-S45-A2R (i5-1145G7E, 15W, Thin, 2DP/2LAN, Standard Temp.), EMX-TGLP-S85-A2R (i7-1185G7E, 15W, Thin, 2DP/2LAN, Standard Temp.), EMX-TGLP-W15-A2-1R (i3-1115GRE, 15W, Thin, 2DP/2LAN, Wide Temp.), EMX-TGLP-W45-A2-1R (i5-1145GRE, 15W, Thin, 2DP/2LAN, Wide Temp.), EMX-TGLP-W85-A2-1R (I7-1185GRE, 15W, Thin, 2DP/2LAN, Wide Temp.), EMX-TGLP-W15-A2R (i3-1115GRE, 28W, Full, 4DP/4LAN, Wide Temp.), EMX-TGLP-W45-A2R (i5-1145GRE, 28W, Full, 4DP/4LAN, Wide Temp.), EMX-TGLP-W85-A2R (i7-1185GRE, 28W, Full, 4DP/4LAN, Wide Temp.), Intel® 11th Gen. Core™ SoC i7/i5/i3 & Celeron®BGA Processor Mini ITX Motherboard |
|---|