Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Industrial & Embedded Motherboard · Mini-ITX
EMX-W880P
Series: EMX

The Avalue EMX-W880P is a Mini-ITX motherboard designed for industrial and embedded applications. It supports Intel® Core™ Ultra processors (LGA 1851 socket, up to 125W TDP) and utilizes the Intel® W880 chipset. The board accommodates up to 64GB DDR5 5600MHz SO-DIMM memory. Key features include quad display outputs (1 x HDMI 2.1b, 2 x DP++, 1 x LVDS or eDP), four Intel® Ethernet ports (1 x i226LM, 2 x i226V 2.5GbE, 1 x i210AT), multiple USB ports (4 x USB 3.2 Gen2, 4 x USB 3.2 Gen1, 2 x USB 2.0), serial interfaces (3 x RS-232, 2 x RS-232/422/485), GPIOs, and expansion options through 1 x PCIe x16 (Gen5), 1 x M.2 E-Key (2230), and 2 x M.2 M-Key (2242/2280). With a compact form factor of 170mm x 170mm, wide voltage input range of 12V to 24V DC, and support for Windows 11 and Linux operating systems, the EMX-W880P offers a robust solution for space-constrained environments.
Key Features
- LGA 1851 Socket Supports Intel® Core™ Ultra Processors with Intel® W880 Chipset (Max. TDP at 125W)
- 2 x 262-Pin DDR5 6400MHz Dual Channel CSO-DIMM Socket Supports Up to 96GB
- 2 x DP++(one from Type C), 1 x HDMI 2.1b, 1 x eDP or LVDS
- 1 x PCIe x16 (Gen5)
- 1 x Intel® i226LM, 2 x Intel® i226V 2.5 Gigabit, 1 x Intel® i210AT controller
- 4 x USB 3.2 Gen2, 4 x USB 3.2 Gen1, 2 x USB 3.2 Gen2, 2 x USB 2.0
- 1 x M.2 (2230) E-Key, 2 x M.2 (2242/2280) M-Key
- 5 x COM
- ATX Power
Technical Specifications
System Information
| Processor | LGA 1851 Socket Supports Intel® Core™ Ultra Processors (Max. TDP at 125W) |
|---|---|
| Platform Controller Hub | Intel® W880 Chipset |
| System Memory | 2 x 262-Pin DDR5 4800MHz Dual Channel SO-DIMM Socket Supports Up to 64GB |
| I/O Chipset | nuvoTon NCT6126D |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 5~255 Seconds/5~255 Minutes |
| BIOS | AMI uEFI BIOS, 256Mbit SPI Flash ROM |
| H/W Status Monitor | CPU Temperature Monitoring, Voltage Monitoring, CPU Fan Speed Control |
| TPM | Onboard NuvoTon NPCT760AABYX support TPM2.0 |
| Board | Mini ITX |
Display
| Multiple Display | 4 Independent Displays |
|---|---|
| Graphic Chipset | Intel® Xe LPG graphics architecture CPU integrated |
| Spec. & Resolution | 1 x DP 2.1: 7680 x 4320@60Hz, 1 x USB4 Type C at I/O with DP-alt mode, 1 x HDMI 2.1: 8K@60Hz, 1 x LVDS: 1920 x 1080@60Hz Dual channel 18/24-bits LVDS (Chrontel CH7513A-BF eDP to LVDS) Or 1 x eDP 1.4b 1920 x 1080@60Hz (2 Lanes) |
| LVDS | Dual Channel 18/24-bits LVDS (Chrontel CH7513A-BF eDP to LVDS) or 1 x eDP 1920 x 1080@60Hz (2 Lanes) |
Expansion
| Expansion | 1 x PCIe x16 (Gen5), 1 x M.2 (2230) E-Key, Support WiFi Module with PCIe x2 Gen4 & USB 2.0, 1 x M.2 (2242/2280) M-Key, Support PCIe x4 Gen4 & SATA signal SSD, 1 x M.2 (2280) M-Key, Support PCIe x4 Gen4 SSD |
|---|
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S HD Audio Decoding Controller |
|---|---|
| Audio Interface | Support Line-out & Mic-in & Front Audio Pin-header |
| Audio Amplifier | 2 x 3W 4Ω Amplifier |
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel® i226LM, 2 x Intel® i226V 2.5 Gigabit, 1 x Intel® i210AT Controller |
|---|---|
| Ethernet Interface | 100/1000/2500 Base-Tx GbE compatible Gigabit Ethernet |
| LAN Port | 4 x RJ-45 |
Software Support
| OS | Windows 11, Linux |
|---|
Certification
| Certification Information | CE, FCC, RoHS Compliant |
|---|
I/O
| USB | 4 x USB 3.2 Gen2 at I/O, 4 x USB 3.2 Gen1 at I/O, 2 x USB 3.2 Gen2 by pin header, 2 x USB 2.0 by pin header |
|---|---|
| COM Port | 3 x RS232, 2 x RS232/422/485 |
| SATA | 2 x SATA III |
| RAID | Support RAID 0, 1 |
| DIO | 1 x 16-bit GPIO |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0~60°C (32~140°F) w/HDD/SSD, ambient 0.5m/s air flow |
|---|---|
| Storage Temp. | -40 ~ 75°C (-40 ~ 167°F) |
| Dimension (L x W) | 6.7" x 6.7" (170mm x 170mm) |
| Weight | 0.88lbs (0.4Kgs) |
| Operating Humidity | 40°C at 95% relative humidity, non-condensing |
| Power Mode | AT/ATX (Default Setting: ATX) |
| Power Requirement | +12V / +5V / 5VSB /+3.3V /-12V |
Ordering Information
| Ordering Information | EMX-W880P-A1R, Intel® Core™ Ultra Processors Mini ITX motherboard |
|---|