Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Industrial & Embedded Motherboard · Motherboard-Embedded-Peripheral
EPM-1715
Series: EPM
Manufactured byAvalue

The Avalue EPM-1715 is a DC to DC 60W power module engineered for industrial environments. It offers a wide input voltage range and provides a stable 12VDC output with a maximum current of 5A. Designed with isolation and protection features, the EPM-1715 ensures reliable power conversion, safeguarding sensitive equipment against voltage fluctuations. This module is an excellent choice for embedded systems requiring dependable power solutions.
Technical Specifications
DC In/Out Connector
| Input Power Connector | DC Jack 3-pin 2.5mm on board |
|---|---|
| Output Power Connector (DC-12V) | AT 2Px2 Power connector with power cable, follows ATX 2*2 +12V power pin assignment |
DC In/Out Characteristics
| Power Type | AT |
|---|---|
| Super-Cap | 400F (-5% to +10% (20°C) |
| Rated Output Power | 60W total output |
| Maximum Output Power | 80W total output |
| Input Voltage Range | 12V ~ 24V |
| Output Voltage Range | +12V ±5% |
| Output Ripple & Noise Range | +12V: 100mVpp |
| Super-Cap Cells Life Time | @2.5V 65°C is about 8000 hours, @2.5V 50°C is about 14000 hours |
| Maximum Output Current (DC-12V) | 6.7A |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0 ~ +60°C |
|---|---|
| Storage Temp. | -40 ~ +75°C |
| Operating Humidity | 0 ~ 90% Relative Humidity, Non-condensing |
| Dimension (W x L x H) | 4cell: 160mmx74mmx70mm, 6cell/8cell:160mmx148mmx70mm |
Ordering Information
| Ordering Information | EPM-1715A-A1R, Supercapacitor Power Module 4cell, EPM-1715C-A1R, Supercapacitor Power Module 8cell |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant