Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Industrial & Embedded Motherboard · Motherboard-Embedded-Peripheral
JDAM-9024
Series: JDAM
Manufactured byAvalue

The Avalue JDAM-9024 is a compact RS-485 remote I/O module equipped with 4 digital inputs and 4 analog outputs, making it ideal for industrial automation applications. It supports communication speeds of 1200, 2400, 4800, 9600, 19.2K, 38.4K, and 115.2K bps, ensuring compatibility with various systems. Operating with a power requirement of 10Vdc to 30Vdc and a maximum power dissipation of 1.2W, the JDAM-9024 is designed for energy-efficient performance. Its robust design ensures reliable operation in demanding industrial environments.
Key Features
- Over-voltage protection on analog input
- Over-load protection on analog output
- IP Re-Assignment
- Standalone control function : step sequence control instruction, device to device
- communication
- Software key function
Technical Specifications
I/O
| Interface | RS-485, 2 wires |
|---|---|
| Speed(bps) | 1200, 2400, 4800, 9600, 19.2K, 38.4K, 115.2K |
| Power Requirement | 10Vdc ~ 30Vdc |
| Power Consumption | 2.4W |
Output
| Programmable Output Slope | 0.125 to 2048 mA/Second;0.0625 to 1024 V/Second |
|---|
Digital Input
| Input Channel | 6 differential + 2 single-ended or 8 differential |
|---|---|
| Zero Drift | ±30μV/°C |
| Span Drift | 25 ppm/C |
| Over Voltage Protection | +/- 35Vdc |
Ordering Information
| Ordering Information | ACC-AIO-RS-02R |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant