Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Industrial & Embedded Motherboard · Thin-Mini-ITX
EMX-APLP
Series: EMX

The Avalue EMX-APLP is a Thin Mini-ITX motherboard designed for industrial and embedded applications. It supports Intel® Celeron® J3455 and Pentium® N4200 processors, accommodating up to 16GB DDR3L 1600/1333MHz SO-DIMM memory. Key features include triple display outputs (DP++, HDMI/DP, LVDS/eDP), dual Intel® i211AT Gigabit Ethernet ports, multiple USB ports (4 x USB 3.0, 6 x USB 2.0), serial interfaces (5 x RS-232, 1 x RS-232/422/485), GPIOs, and expansion options through a full-size Mini PCIe slot with mSATA support and an M.2 (2230) A-Key slot for Wi-Fi modules. With a compact form factor of 170mm x 170mm, wide voltage input range of 12V to 24V DC, and support for Windows and Linux operating systems, the EMX-APLP offers a robust solution for space-constrained environments.
Key Features
- Intel® Celeron® J3455 Processor
- 2 x 204-pin DDR3L 1600 MHz SO-DIMM Socket, Supports Up to 16GB Max
- DP++, HDMI/DP, LVDS/Co-lay eDP
- 1 x Full Size Mini PCIe Support mSATA(SATAIII and mSATA by Auto Switch IC) with 1 x SIM Card Slot
- 2 x Intel® i226LM
- 5 x USB 2.0 by Pin Header, 4 x USB 3.0 at I/O
- 6 x COM
- DC in +12V~24V
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Celeron®J3455 Processor |
|---|---|
| System Memory | 2 x 204-Pin DDR3L 1600MHz SO-DIMM Socket Supports Up to 16GB |
| I/O Chipset | EC iTE IT8528 |
| Watchdog Timer | H/W Reset: 1Sec. ~ 65535Sec./Min. and1 Sec. or 1Min./Step |
| BIOS | AMI uEFI BIOS, 128Mbit SPI Flash ROM |
| H/W Status Monitor | CPU Temperature Monitoring, Voltage Monitoring, CPU Fan Speed Control |
| Board | Thin Mini ITX |
Display
| Multiple Display | Triple Display |
|---|---|
| Graphic Chipset | Intel® SoC Integrated Graphics |
| Spec. & Resolution | HDMI/DP: 3840 x 2160@30Hz, 4096x2160@60Hz, LVDS/eDP(Co-lay): 1920 x 1080@60Hz, 3840 x2160@60Hz |
| LVDS | Dual Channel 18/24-bits LVDS (Chrontel CH7511B eDP to LVDS) eDP By BOM Option |
Expansion
| Expansion | 1 x Full size Mini PCIe Support mSATA (SATA III and mSATA by Auto Switch IC) with 1 x SIM Card Slot, 1 x M.2 (2230) A-Key, Support WiFi Module (Default) or 1 x PCIe x1 By Control EC |
|---|
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S HD Audio Decoding Controller |
|---|---|
| Audio Interface | Mic-in, Line-out |
| Audio Amplifier | 2 x 2W 4Ω Amplifier |
Ethernet
| LAN Chipset | 2 x Intel I226LM 2.5 Gigabit Ethernet |
|---|---|
| Ethernet Interface | 10/100/1000/2.5G Base-T compatible |
| LAN Port | 2 x RJ-45 |
Software Support
| OS | Windows 10, Linux |
|---|
Certification
| Certification Information | CE, FCC, RoHS Compliant |
|---|
I/O
| USB | 4 x USB 3.0, 5 x USB 2.0 |
|---|---|
| COM Port | 5 x RS232(pin9 without power), x RS232/RS422/485 |
| SATA | 2 x SATA III, 2 x SATA Power |
| DIO | 1 x 16-bit GPIO |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0 ~ 60°C (32 ~ 140°F)with 0.5m/s air flow |
|---|---|
| Storage Temp. | -40 ~ 75°C (-40 ~ 167°F) |
| Dimension (L x W) | 6.7" x 6.7" (170mm x 170mm) |
| Weight | 0.88lbs (0.4Kgs) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Power Mode | AT/ATX (Default Setting: ATX) |
| Power Requirement | DC in +12V~24V |
Ordering Information
| Ordering Information | EMX-APLP-3455-B1R Intel® Celeron® J3455 Processor Thin Mini ITX Motherboard |
|---|