Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Industrial & Embedded Motherboard · Thin-Mini-ITX
EMX-EHLP
Series: EMX

The Avalue EMX-EHLP is a Thin Mini-ITX motherboard designed for industrial and embedded applications. It supports Intel® Atom® x6000E and Celeron® processors, accommodating up to 32GB DDR4 3200MHz SO-DIMM memory (with IBECC support on Atom® x6000E series). Key features include triple display outputs (1 x DP++, 1 x HDMI, 1 x LVDS co-lay eDP), four Intel® i226LM 2.5GbE LAN ports, multiple USB ports (2 x USB 3.1 Gen2, 2 x USB 3.1 Gen1, 4 x USB 2.0), serial interfaces (4 x RS-232, 2 x RS-232/422/485), and expansion options through M.2 Type B and M.2 Key E slots. With a compact form factor of 170mm x 170mm, wide voltage input range of 12V to 24V DC, and support for Windows and Linux operating systems, the EMX-EHLP offers a robust solution for space-constrained environments.
Key Features
- Intel® Atom® x6000E and Celeron® Series processors
- 1 x 260-pin DDR4 3200 MHz SO-DIMM Socket, Supports Up to 32GB Max (Only Atom® x6000E Series Processors Support IBECC)
- 1 x DP++, 1 x HDMI, 1 x LVDS co-lay eDP
- 4 x Intel® i226LM(IT)
- 4 x USB 2.0 by Pin Header, 2 x USB3.1 Gen2 and 2 x USB3.1 Gen1 at I/O
- 1 x M.2 Type B 3042/3052/2242/2260/2280, 1 x M.2 Key E 2230
- 4 x RS232, 2 x RS-232/RS422/485
- DC in +12V~24V
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Atom® x6000E and Celeron® Processor |
|---|---|
| System Memory | 1 x 260-Pin DDR4 3200MHz SO-DIMM SSocket Supports Up to 32GB (Only Atom® x6000E Series Processors Support IBECC) |
| I/O Chipset | EC iTE IT5571 |
| Watchdog Timer | H/W Reset: 1Sec. ~ 65535Sec./Min. and1 Sec. or 1Min./Step |
| BIOS | AMI uEFI BIOS, 256Mbit SPI Flash ROM |
| H/W Status Monitor | CPU Temperature Monitoring, Voltage Monitoring, CPU Fan Speed Control |
| Board | Thin Mini ITX |
Display
| Multiple Display | Triple Display |
|---|---|
| Graphic Chipset | Intel® UHD Graphics for 10th Gen Intel® Processors |
| Spec. & Resolution | 1 x DP++: 4096 x 2160@60 Hz (DP: 4096 x 2160@60Hz), 1 x HDMI 2.0b: 4096 x 2160@60 Hz, LVDS: 1920 x 1080 Dual Channel 18/24-bits LVDS (Chrontel CH7511B-BFI eDP to LVDS), 1 x eDP 4096 x 2160@60Hz, LVDS and eDP Via Switch IC, Either One Display is Functional. |
| LVDS | Dual Channel 18/24-bits LVDS (Chrontel CH7511B eDP to LVDS) eDP By BOM Optionr |
Expansion
| Expansion | 1 x M.2 Type B Slot for 3042/3052/2242/2260/2280 Size with SATAIII + USB 3.1 GEN2, USB 2.0, SIM Slot for SSD/LTE/IO Cards Support WWAN+GNSS and SSD, *3042/2242 Bridge Bracket to 3052, *SATA 2 Share with M.2 key B SATA, * Only Supports One SIM Card, * Does not support I2S and PCM Functions, 1 x M.2 Key E 2230 Support WiFi Module (1 x PCIe x1 & USB 2.0 Signal), * Does not Support PCM/I2S and UART Functions |
|---|
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S HD Audio Decoding Controller |
|---|---|
| Audio Interface | Support Line-out & Mic-in & Front Audio Pin-header |
| Audio Amplifier | TI TPA3113D2 Stereo Class-D 6W |
Ethernet
| LAN Chipset | 4 x Intel® i226LM/IT(Default: i226LM/IT);, (i226IT for Wide temp version) 2.5 Gigabit Ethernet, (BOM optional for 1 x 2 RJ45 Thin Mini ITX Cost version design SKU) |
|---|---|
| Ethernet Interface | 100/1000/2500 Base-Tx GbE compatible Gigabit Ethernet |
| LAN Port | 4 x RJ-45 |
Software Support
| OS | Windows 10, Linux |
|---|
Certification
| Certification Information | CE, FCC, RoHS Compliant |
|---|
I/O
| USB | 2 x USB 3.1 Gen2, 2 x USB 3.1 Gen1, 4 x USB 2.0 |
|---|---|
| COM Port | 4 x RS-232, 2 x RS232/422/485 |
| SATA | 2 x SATA III, 2 x SATA Power |
| DIO | 1 x 16-bit GPIO |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0 ~ 60°C (32 ~ 140 °F) Intel® Pentium®/Celeron®N/J Series CPU SKU, -20~60°C (-8~140°F) Intel® Atom®x6000 Series CPU SKU, w/HDD/SSD, ambient with 0.5 m/s Air flow |
|---|---|
| Storage Temp. | -40 ~ 75°C (-40 ~ 167°F) |
| Dimension (L x W) | 6.7" x 6.7" (170mm x 170mm) |
| Weight | 0.88lbs (0.4Kgs) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Power Mode | AT/ATX (Default Setting: ATX) |
| Power Requirement | DC in +12V~24V |
Ordering Information
| Ordering Information | EMX-EHLP-J6412-A1R (J6412, 4LAN, i226LM, Standard Temp.), EMX-EHLP-J6413-A1R (J6413, 4LAN, i226LM, Standard Temp.), EMX-EHLP-X13E-A1R (x6413E, 4LAN, i226IT, Wide Temp.), EMX-EHLP-X25RE-A1R (x6425RE, 4LAN, i226IT, Wide Temp.), EMX-EHLP-J12-A1-1R (J6412, 2LAN, i226V, Standard Temp.), Intel® Celeron®/Atom™ SoC BGA Processor Thin Mini ITX SBC Motherboard |
|---|