Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Industrial & Embedded Motherboard · Thin-Mini-ITX
EMX-MTLP
Series: EMX
Manufactured byAvalue

The Avalue EMX-MTLP is a Mini-ITX motherboard designed for industrial and embedded applications. It supports Intel® Core™ Ultra processors with TDP options of 15W and 28W, accommodating up to 64GB DDR5 memory. Key features include multiple display outputs (2 x DP, 2 x HDMI, LVDS, eDP), dual Intel® I226 network controllers for reliable high-speed connectivity, and expansion options through PCIe Gen4 and various M.2 slots. With a compact form factor and fanless design, the EMX-MTLP offers a robust solution for space-constrained environments.
Key Features
- Intel® Core™ Ultra 5 Processor 125U (15W) & 125H (28W) BGA Processor
- 2 x 262-Pin DDR5 5600MHz SO-DIMM Socket Supports Up to 64GB
- 2 x DP (1 from Type C), 2 x HDMI, 1 x LVDS, 1 x eDP
- 1 x PCIe x4 Gen4
- 1 x Intel® I226LM, 1 x Intel® I226V
- 2 x USB 3.2 Gen2, 2 x USB 3.2 Gen1, 6 x USB 2.0
- 2 x M.2 Type M, 1 x M.2 Type B, 1 x M.2 Type E
- 1 x USB Type C, 5V@3A, supports USB3.2 Gen2 and DP
- DC in +12V~24V
- 6 x COM
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Core™ Ultra 5 Processor 125U & 125H BGA Processor (TDP: 15W & 28W) |
|---|---|
| System Memory | 2 x 262-Pin DDR5 5600MHz SO-DIMM Socket Supports Up to 64GB |
| I/O Chipset | EC iTE IT5782VG |
| Watchdog Timer | H/W Reset: 1Sec. ~ 65535Sec./Min. and1 Sec. or 1Min./Step |
| BIOS | AMI uEFI BIOS, 256Mbit SPI Flash ROM |
| H/W Status Monitor | CPU Temperature Monitoring, Voltage Monitoring, CPU Fan Speed Control |
| TPM | Onboard nuvoTon NPCT760AABYX support TPM 2.0 |
| Board | Thin Mini ITX |
Display
| Multiple Display | 2 x DP, 2 x HDMI, 1 x LVDS, 1 x eDP, (Maximum: 6 for Quadruple Independent Displays) |
|---|---|
| Graphic Chipset | Intel® Xe LPG Graphics |
| Spec. & Resolution | 2 x HDMI 2.0: 3840 X 2160 @60Hz, 1 x DP1.4a: Max: 7680 x 4320@30Hz, 1 x USB Type C supports 3840 x 2160@60Hz, LVDS: 1920 x 1080 Dual channel 18/24-bits LVDS (Chrontel CH7511B eDP to LVDS), eDP1.2: Max 4096 x 2304@60 Hz |
| LVDS | 1 x Dual Channel 18/24-bits LVDS (Chrontel CH7511B eDP to LVDS) |
Expansion
| Expansion | 1 x M.2 Type B 2242/3042/3052 (with 1 x PCIe x1 (Default), USB2.0, USB 3.2 Gen2 with 1 x SIM Card Slot Support, WWAN+GNSS (Note: this Type B conn. shares SATA signal with SATA2, supports SSD storage), 1 x M.2 Key E 2230 Support Wi-Fi Module and CNVi (1 x PCIe x1 & USB 2.0 Signal), 2 x M.2 Key M 2280 (PCIe x4) Slot for Storage NVMe SSD |
|---|
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S HD Audio Decoding Controller |
|---|---|
| Audio Interface | Support Line-out & Mic-in on rear I/O |
| Audio Amplifier | 2 x 6W 8Ω Amplifier |
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel® i226LM 2.5 Gigabit Ethernet Controller, 1 x Intel® i226V 2.5 Gigabit Ethernet Controller |
|---|---|
| Ethernet Interface | 10/100/1000 Base-Tx GbE compatible & 2.5 Gigabit Ethernet |
| LAN Port | 2 x RJ-45 |
Power Requirement
| DC Input | 12~24V |
|---|
Software Support
| OS | Windows 11 LTSC, Linux |
|---|
Certification
| Certification Information | CE, FCC, RoHS Compliant |
|---|
I/O
| USB | 4 x USB 3.0, 4 x USB 2.0 |
|---|---|
| COM Port | 4 x RS232 (JCOM1 ~ JCOM4), 2 x RS22/485 (JCOM1 and JCOM2, need to modify BIOS Setup settings and change pin header & cable) |
| SATA | 2 x SATA III, 1 x SATA Power |
| DIO | 1 x 16-bit GPIO |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 125U (15W) with fanless support: 0~60°C., 125H (28W) with CPU cooler support: 0~50°C., With HDD/SSD, ambient with 0.5 m/s Air flow. |
|---|---|
| Storage Temp. | -40 ~ 75°C (-40 ~ 167°F) |
| Dimension (L x W) | 6.7" x 6.7" (170mm x 170mm) |
| Weight | 15W (shipping with heatsink): 1.127lbs (0.51Kgs), 28W (shipping w/o cooler): 0.603lbs (0.27kgs) |
| Operating Humidity | 40°C at 95% relative humidity, non-condensing |
| Power Mode | AT/ATX (Default Setting: ATX) |
| Power Requirement | DC in +12V~24V |
Ordering Information
| Ordering Information | EMX-MTLP-125U-A1R (Intel®Core Ultra 5 125U/15W), EMX-MTLP-125H-A1R (Intel®Core Ultra 5 125H/28W) |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant