Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Industrial & Embedded Motherboard · Thin-Mini-ITX
EMX-RLUC
Series: EMX
Manufactured byAvalue

The Avalue EMX-RLUC is a Mini-ITX motherboard designed for industrial and embedded applications. It supports 13th Gen Intel® Core™ i5/i3 SoC processors and accommodates up to 64GB DDR4 3200MHz non-ECC SO-DIMM memory. Key features include HDMI 2.0b display output, PCIe Gen4 expansion slot, dual Gigabit LAN ports, multiple USB ports, serial interfaces, and expansion options through M.2 slots. With a compact form factor of 170mm x 170mm, wide voltage input range of 12V to 24V DC, and support for Windows and Linux operating systems, the EMX-RLUC offers a robust solution for space-constrained environments.
Key Features
- 13th Gen Intel® Core™ SoC i5/i3 BGA Processor
- 2 x 260-Pin DDR4 3200MHz non-ECC SO-DIMM Socket Supports Up to 2 x 32GB
- 1 x HDMI2.0, 1 x DP++ 1.4a, 1 x LVDS, Supports up to triple independent displays
- 1 x PCIe x4 Gen4 with PCIe x8 slot
- 2 x Intel® Gigabit Ethernet Controllers (I210AT and I219-LM)
- 6 x USB3.2 Gen1, 2 x USB2.0
- 1 x M.2 Key-B 2242/3052, 1 x M.2 Key-E 2230, 1 x M.2 Key-M 2280
- 6 x COM Ports (4 x RS232, 2 x RS232/485)
Technical Specifications
System Information
| Processor | Onboard 13th Gen Intel® Core™ SoC i5/i3 BGA Processor |
|---|---|
| System Memory | 2 x 260-Pin DDR4 3200MHz non-ECC SO-DIMM Socket Supports Up to 2 x 32GB |
| I/O Chipset | Super I/O, ITE IT8786E-I |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 1sec. – 65535sec./min.1sec. or 1min. step |
| BIOS | AMI uEFI BIOS, 256Mbit SPI Flash ROM for i5 CPU / 128Mbit SPI Flash ROM for i3 CPU |
| H/W Status Monitor | CPU Temperature Monitoring, Voltage Monitoring, CPU Fan Speed Control |
| TPM | Onboard infineon SLB 9670VQ2.0 support TPM2.0 |
| Board | Thin Mini ITX |
Display
| Multiple Display | Triple Display |
|---|---|
| Graphic Chipset | Intel® Iris® Xe Graphics eligible |
| Spec. & Resolution | 1 x HDMI 2.0: 4096 x 2340@60 Hz, 1 x DP++ 1.4a: Max 4096 x 2340@60 Hz, 1 x LVDS: 1920 x 1200 Dual channel 18/24-bits LVDS |
| LVDS | Dual channel 18/24-bits (LVDS CapStone CS5211) 1920 x 1200@60Hz |
Expansion
| Expansion | 1 x PCIe x4 Gen4 with PCIe x8 slot, 1 x M.2 Key-B 2242/3052, 1 x M.2 Key-E 2230, 1 x M.2 Key-M 2280, 1 x Wafer connector for SIM Card Cable (Option) |
|---|
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S HD Audio Decoding Controller |
|---|---|
| Audio Interface | Line-out + Mic-in 2in1 3.5mm Jack on rear I/O |
| Audio Amplifier | 2 x 3W 8Ω Amplifier (TI TPA3113D2PWP) |
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel® I210AT Gigabit Ethernet Controller, 1 x Intel® I219-LM for core i5 CPU or 1 x Intel® I219V for i3 CPU Gigabit Ethernet Controller |
|---|---|
| Ethernet Interface | LAN1: Intel® I210AT 10/100/1000 Base-Tx GbE compatible, LAN2: Intel® I219-LM/I219V 10/100/1000 Base-Tx GbE compatible |
| LAN Port | 2 x RJ-45 |
Power Requirement
| DC Input | DC in +12V |
|---|
Software Support
| OS | Windows 10, Windows 11, Linux |
|---|
Certification
| Certification Information | CE, FCC, RoHS Compliant |
|---|
I/O
| USB | 6 x USB3.2 Gen1x1, 2 x USB2.0 |
|---|---|
| COM Port | 4 x RS-232, 2 x RS-232/485 |
| SIM Slot | 1 x 6 pin, pitch 1.25mm wafer connector for SIM Card (J_SIM1) |
| SATA | 1 x SATA III |
| DIO | 8-bit GPIO (4 x GPI, 4 x GPO) |
Mechanical & Environmental
| Dimension (L x W) | 6.7" x 6.7" (170mm x 170mm) |
|---|---|
| Weight | 0.88lbs (0.4Kgs) |
| Operating Humidity | 40°C at 95% relative humidity, non-condensing |
| Power Mode | AT/ATX mode Switchable Through Jumper |
| Power Requirement | DC in +12V |
Ordering Information
| Ordering Information | EMX-RLUC-1335-A1R, Thin MINI-ITX w/i5-1335U/6COM/8USB/I219-LM/15W/A1 |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant