Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Industrial & Embedded Motherboard · Thin-Mini-ITX
MX610HD
Series: EMX

The Avalue MX610HD is a Thin Mini-ITX motherboard designed for industrial and embedded applications. It supports 12th, 13th, and 14th Gen Intel® Core™ i9/i7/i5/i3, Pentium®, and Celeron® processors with up to 65W TDP, utilizing the Intel® H610E chipset. The board accommodates up to 64GB of DDR5 4800MHz SO-DIMM memory. Key features include triple display outputs (HDMI 1.4b, DP++ 1.2a, and LVDS/eDP), dual LAN ports (Intel® I219V Gigabit Ethernet and Intel® I225LM 2.5 Gigabit Ethernet), multiple USB ports (4 x USB 3.2, 6 x USB 2.0), serial interfaces (1 x RS-232, 2 x RS-232/422/485), and expansion options through PCIe x16 (Gen4), M.2 M-Key 2242/2280, and M.2 E-Key 2230 slots. With a compact form factor of 170mm x 170mm, wide voltage input range of 12V to 24V DC, and support for Windows 11 and Linux operating systems, the MX610HD offers a robust solution for space-constrained environments.
Key Features
- 12/13/14th Gen. Intel® Core™ i9/i7/i5/ i3/Pentium/Celeron Processor with Intel® H610E Chipset
- 2 x 262-Pin DDR5 4800 MHz SO-DIMM Socket Supports Up to 64GB (Non-ECC)
- HDMI, LVDS, Optional eDP
- 1 x PCIe x16 (Gen4)
- 1 x Intel® I219V, 1 x Intel® I225LM
- 4 x USB 3.2, 6 x USB 2.0
- 1 x M.2 M-Key 2242/2280, 1 x M.2 E-Key 2230
- 3 x COM
- DC in +12V~24V
Technical Specifications
System Information
| Processor | LGA 1700 Socket Supports 12/13/14th Generation Intel® Core™ i9/i7/i5/i3/Pentium/Celeron Processors (Max. TDP at 65W) |
|---|---|
| Platform Controller Hub | Intel® H610E Chipset |
| System Memory | 2 x 262-Pin DDR5 4800MHz SO-DIMM Socket Supports Up to 64GB (Non-ECC) |
| I/O Chipset | nuvoton NCT6126D |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 5~255 Seconds/5~255 Minutes |
| BIOS | AMI uEFI BIOS, 256Mbit SPI Flash ROM |
| H/W Status Monitor | CPU Temperature Monitoring, Voltage Monitoring, CPU Fan Speed Control |
| TPM | Onboard infineon SLB 9670VQ2.0 support TPM2.0 |
| Board | Thin Mini ITX |
Display
| Multiple Display | Triple Display |
|---|---|
| Graphic Chipset | Intel® Integrated UHD Graphic with Xe Architecture (CPU Dependent) |
| Spec. & Resolution | 1 x HDMI 1.4b 4K@30Hz, 1 x Dual Mode DisplayPort (DP++) 1.2a 4K@60Hz, Dual Channel 18/24-bits LVDS |
| LVDS | Dual Channel 18/24-bits LVDS |
Expansion
| Expansion | 1 x PCIe x16 (Gen4), 1 x M.2 M-Key 2242/2280 NVMe (PCIe x4 + SATA III), 1 x M.2 E-Key 2230 with CNVi Support (PCIe x1 + USB 2.0) |
|---|
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC897 HD Audio Decoding Controller |
|---|---|
| Audio Interface | Mic-in, Line-out |
| Audio Amplifier | 3W per channel Amplifier |
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel® I219V Gigabit Ethernet, 1 x Intel® I225LM 2.5 Gigabit Ethernet |
|---|---|
| Ethernet Interface | 10/100/1000 Base-Tx GbE compatible & 2.5 Gigabit Ethernet |
| LAN Port | 2 x RJ-45 |
Software Support
| OS | Windows 11, Linux |
|---|
Certification
| Certification Information | CE, FCC, RoHS Compliant |
|---|
I/O
| USB | 2 x USB 3.2, 2 x USB 2.0, 2 x USB 3.2 Gen1x1 by pin header, 2 x USB 2.0 by pin header |
|---|---|
| COM Port | 1 x RS-232, 2 x RS-232/422/485 |
| SATA | 2 x SATA III, 2 x SATA Power |
| DIO | 1 x 8-bit GPIO |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0°C to 60°C (32°F ~ 140°F) |
|---|---|
| Storage Temp. | -20° C ~ 80° C (-4°F ~ 176°F) |
| Dimension (L x W) | 6.7" x 6.7" (170mm x 170mm) |
| Weight | 0.88lbs (0.4Kgs) |
| Operating Humidity | 5% to 90% Non-condensing |
| Power Mode | AT/ATX (Default Setting: ATX) |
| Power Requirement | DC in +12V~24V |
Ordering Information
| Ordering Information | 71852-IA, Intel® 12th/13/14th Gen. Core™ i9/i7/i5/i3 Processor Thin Mini ITX Motherboard with Intel® H610E PCH |
|---|