Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Intelligent Healthcare · AI-PC-and-Data-Gateway
MAB-T600-B1
Series: MAB
Manufactured byAvalue

The Avalue MAB-T600-B1 is a high-performance medical AI box PC designed for healthcare environments. Supporting 12th/13th/14th Gen Intel® Core™ i9/i7/i5/i3 processors, it offers up to 128GB DDR5 ECC memory, multiple PCIe expansion slots, and support for four independent 4K displays. With a 500W medical-grade PSU, IPX1 protection, and compliance with medical safety standards, it's ideal for AI-driven medical imaging, diagnostics, and telemedicine applications.
Key Features
- 12/13th Generation Intel® Core™ i3/i5/i7/i9 Processors
- Intel® R680E PCH
- 4-Memory Socket, Max. Up to 128GB DDR5 4400MHz with ECC Support
- 4-DP++, 2-2.5 Gigabit Ethernet
- 6 x USB 3.2 Gen 2, 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C at Rear, 2-USB at Front
- 2-Storage, 2-2.5” Drive Bay, Optional 2-3.5” Drive Bay
- 1 x Gen 5 PCIe x16, 2 x Gen 4 PCIe x4, 1 x Gen 3 PCIe x4
Technical Specifications
System Information
| Processor | LGA 1700 socket supports 12th Gen Alder Lake/ 13th Gen Raptor Lake Intel® Core™ i 9/7/5/3, Pentium®, Celeron® processors up to 16 Cores 24 Threads Hybrid |
|---|---|
| Platform Controller Hub | Intel® R680E PCH |
| System Memory | 4 x DIMM slots support Dual Channel DDR5 memory speed up to 4400MHz with UDIMM, up to 128GB, with ECC support |
| BIOS | Socket type 256Mb SPI BIOS |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 5~255 seconds/5~255 minutes |
| H/W Status Monitor | CPU temperature monitoring, voltages monitoring, CPU fan speed control |
| RAID | Support 0, 1, 5, 10 |
| TPM | Support onboard TPM 2.0 |
| iAMT | Intel® Active management technology 16 |
| SBC | RX680R |
Expansion
| M.2 | 1 x M.2 M-Key 2242/2280/22110 NVMe (Gen 4 PCIe x4 + SATA III), 1 x M.2 M-Key 2242/2280/22110 NVMe (Gen 3 PCIe x4 + SATA III), 1 x M.2 E-Key 2230 with CNVi support (PCIe x 1 + USB 2.0) |
|---|---|
| PCIe | 1 x PCI-e x 16 Gen 5 or 2 x PCI-e x 8 by switch (from CPU), 2 x Gen 4 PCIe x4 (x16 physical yellow), 1 x Gen 3 PCIe x4 open ended |
| Compatible GPU | Supports up to NVIDIA RTX 4000Ada(Optional) |
Storage
| Storage | 2 x 2.5” SATAIII HDD/SSD drive, (2 x 3.5” SATAIII HDD/SSD drive as option) |
|---|
Display
| Graphic Chipset | Intel® Integrated UHD Graphic with Xe Architecture (CPU dependent) |
|---|---|
| Spec. & Resolution | 4x Dual Mode DP 1.4a (Max. Resolution: 3840X2160@60Hz) |
| Multiple Display | Supports 4 independent display |
Audio
| Audio Codec | Realtek HD audio |
|---|
Power Requirement
| Power Supply Unit | 500W medical 1U ATX power supply |
|---|---|
| Power Mode | AT/ATX mode (default: ATX mode) |
Ethernet
| LAN Chipset | LAN1: Intel® I225-LM/I226-LM 2.5 GbE Controller, LAN2: Intel® I225-LM/I226-LM 2.5 GbE Controller |
|---|
Software Support
| OS | Win 10, Win 11, Linux |
|---|
Certification
| Certification Information | ANSI AAMI ES60601-1:2005/A2: 2021 3.2., CAN/CSA-C22.2 NO. 6060101 :14/A2:22 3.2., IEC 60601-1:2005/A1:2012/A2:2020 3.2., IEC 60601-1-2:2014/A1: 2020 4.1., IEC 62368-1: 2018 3.0., IEC 60601-1-6 : 2010/A1: 2013/A2: 2020 3.2., EN 60601-1:2006+A2:2021., EN 60601-1-2: 2015+A1:2021., EN IEC 62368-1: 2020+A11:2020., BS EN 60601-1: 2006+A2: 2021., BS EN 60601-1-2: 2015+A1:2021., BS EN IEC 62368-1 :2020+A11:2020., 47CFR FCC part 15 subpart B., ICES-003 issue 7 Oct. 2020., ISO 14971 3rd edition, December 2019. |
|---|
External I/O
| USB | 2 x USB 2.0 (front I/O), 6 x USB 3.2 Gen 2x1 ports, 1 x USB 3.2 Gen 2x2 type-C |
|---|---|
| LAN | 2 x RJ45 |
| Audio | Line-out, Mic-in |
| Display | 4 x DP++ |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0°C ~ 40°C (32°F ~ 104°F) |
|---|---|
| Storage Temp. | -30°C ~ 70°C (-22°F ~ 158°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative humidity, non-condensing |
| Dimension (W x L x H). | 330 x 344 x 160 mm |
| Weight | 7 kg |
| Vibration Test | Operating with SSD : 0.5 Grms, IEC 60068-2-64, 5 ~ 500Hz, 0.5hr/axis |
| Shock Test | With SSD : 10 Grms, IEC 60068-2-27, half sine, 11ms |
| Drop Test | One corner, three edges, six faces, ISTA 2A, IEC-60068-2-32 |
| IP Rating | IPX1 grade protection |
| Color | White |
| Construction | Metal + plastic |
Ordering Information
| Ordering Information | MAB-T600-B1-1R STD Chassis Kit with RX680R MB & PSU & CPU Fan, RCC-GPU-T1000-01R GPU NVIDIA T1000 8GB graphic card, RCC-GPU-RTXADA-01R NVIDIA RTX2000 ADA, RCC-GPU-RTXADA-02R NVIDIA RTX4000 ADA, RCC-CAP-PCIE-01R SC710N2-L HDMI Capture Card, RCC-CAP-PCIE-02R SC400N4 HDMI Capture Card, RCC-CAP-PCIE-04R SC400N2-L HDMI Capture Card, RCC-CAP-PCIE-05R SC410N4 HDMI Capture Card, RCC-LAN-PCIE-01R Intel 82574 LAN Card, RCC-LAN-PCIE-02R Intel I350AM2 LAN Card, RCC-POE-PCIE-01R Intel I210 PoE Card, RCC-POE-PCIE-02R Intel I350 PoE Card, RCC-WIFI-M2BT-01R Intel WIFI module with kits, RCC-WIFI-PCIE-01R WiFI set ENL-5400PCI |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant