Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Intelligent Healthcare · AI-PC-and-Data-Gateway
MAB-T660
Series: MAB

The Avalue MAB-T660 is a high-performance, AI-enabled medical box PC designed for edge computing in healthcare environments. Powered by 12th/13th Gen Intel® Core™ i3/i5/i7/i9 processors and the Intel® R680E chipset, it supports up to 64GB DDR5 memory, 2.5" SATA storage with RAID 0/1, and multiple expansion slots including PCIe Gen5 x16 and dual M.2 interfaces. Integrated graphics with HDMI 2.1b and DP++ support resolutions up to 8K@60Hz. With four Intel® i226LM 2.5GbE LAN ports, rich I/O, and a 400W medical-grade power supply, the MAB-T660 is purpose-built for medical imaging, telemedicine, diagnostics, and healthcare AI applications.
Key Features
- 12/13th Generation Intel® Core™ i3/i5/i7/i9 Processors
- Intel® R680E Chipset
- 2 x SODIMM Up to 64GB Dual Channel DDR5 4800MHz Non-ECC DRAM support
- 4 x Intel® i226LM 2.5 Gigabit Controller
- 2 x DP++, 1 x HDMI 2.1b
- 1 x PCI-e x 16 Gen 5 or 2 x PCI-e x 8 by switch (from CPU)
- 1x 2.5” Drive Bay
- 4 x USB 3.2 Gen 2 & 4 x USB 3.2 Gen 1 at Rear, 2 x USB at Front
Technical Specifications
System Information
| Processor | 12/13th Generation Intel® Core™ i3/i5/i7/i9 Processors |
|---|---|
| Platform Controller Hub | Intel® R680E Chipset |
| System Memory | 2 x SODIMM Up to 64GB Dual Channel DDR5 4800MHz, Non-ECC DRAM support |
| I/O Chipset | NuvoTon NCT6126D |
| BIOS | AMI uEFI BIOS, 256Mbit SPI Flash ROM |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 5~255 seconds/5~255 minutes |
| H/W Status Monitor | CPU temperature monitoring, voltages monitoring, CPU fan speed control |
| RAID | Support RAID 0, 1 |
| SBC | EMX-R680P |
Expansion
| M.2 | 1 x M.2 (2230) E-Key, support Wi-Fi module with PCIe x 2 Gen 3 & USB 2.0, 1 x M.2 (2242/2280) M-Key, support PCI-e x 4 Gen 4 SSD (top side) |
|---|---|
| PCIe | 1 x PCI-e x 16 Gen 5 or 2 x PCI-e x 8 by switch (from CPU) |
| Compatible GPU | Supports up to NVIDIA RTX 4000 SFF Ada(Optional) |
Storage
| Storage | 1 x 2.5” SATAIII HDD/SSD drive |
|---|
Display
| Graphic Chipset | Intel® UHD Graphics 770 |
|---|---|
| Spec. & Resolution | 2 x DP++: 4096 x 2304@60Hz / 5120 x 3200@60Hz, 1 x HDMI 2.1b (supported with LSPCON): 8K@60Hz |
Audio
| Audio Codec | RealTek ALC888S Audio Codec |
|---|---|
| Audio Amplifier | RealTek ALC105 Stereo Class-D 2W4Ω |
Power Requirement
| Voltage Input Spec | AC 100-240 V in |
|---|---|
| Power Supply Unit | 400W medical 1U ATX power supply |
| Power Mode | ATX |
Ethernet
| LAN Chipset | 4 x Intel® i226LM 2.5 Gigabit Controller |
|---|
Software Support
| OS | Win 10, Win 11, Linux |
|---|
External I/O
| USB | Front: 2xUSB 2.0, Rear: 4 x USB 3.2 Gen 2 & 4 x USB 3.2 Gen 1 |
|---|---|
| LAN | 4 x 2.5 Gigabit Ethernet |
| Display | 1 x HDMI 2.1b, 2 x DP++ |
| Antenna | 2 x Antenna Mounting with Dust Protection Cover |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0°C~35°C (32˚F ~ 95˚F) |
|---|---|
| Storage Temp. | -30C°~70C° (-22°F ~ 158°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative humidity, non-condensing |
| Dimension (W x L x H). | 315 x 272 x 92 mm |
| Weight | 4.8 kg |
| Vibration Test | Operating with SSD : 0.5 Grms, IEC 60068-2-64, 5 ~ 500Hz, 0.5hr/axis |
| Shock Test | With SSD : 10 Grms, IEC 60068-2-27, half sine, 11ms |
| Drop Test | Package drop test:One corner, three edges, six faces, ISTA 2A, IEC-60068-2-32 |
| Color | White |
| Construction | Metal + plastic |
Ordering Information
| Ordering Information | MAB-T660-A1-1R STD Chassis Kit with EMX-R680P MB & PSU & CPU Fan, Expansion cards under testing:, RCC-GPU-T1000-01R GPU NVIDIA T1000 8GB graphic card, RCC-GPU-RTXADA-01R NVIDIA RTX2000 ADA, RCC-GPU-RTXADA-03R NVIDIA RTX4000 SFF ADA, RCC-CAP-PCIE-01R SC710N2-L HDMI Capture Card, RCC-CAP-PCIE-04R SC400N2-L HDMI Capture Card, RCC-LAN-PCIE-01R Intel 82574 LAN Card, RCC-LAN-PCIE-02R Intel I350AM2 LAN Card, RCC-WIFI-M2BT-01R Intel WIFI module with kits, RCC-WIFI-PCIE-01R WiFI set ENL-5400PCI |
|---|