Product Datasheet
20 May 2026
Intelligent Healthcare · AI-PC-and-Data-Gateway
MAB-T690
Series: MAB

The Avalue MAB-T690 is a medical-grade AI PC / data gateway built on 12/13/14th Generation Intel Core i3/i5/i7/i9 processors (up to 125W TDP) and the Intel R680E chipset, designed as a high-performance edge-AI workstation for healthcare imaging, inferencing, and data aggregation. With four DDR5 UDIMM sockets (up to 192GB, optional ECC), PCIe Gen5 expansion, and IEC/EN 60601-1 compliance, it pairs powerful GPUs with a clinically certified chassis. It supports up to an NVIDIA RTX PRO 5000 Blackwell GPU, four 2.5GbE Intel LAN ports, four internal 2.5"/3.5" drive bays, dual M.2 NVMe, 8x USB 3.2 Gen2 (rear) + 2x USB 2.0 (front), dual DP 1.4a and HDMI 2.1b, onboard TPM 2.0 and RAID 0/1/5/10, with an IT- or medical-grade 1000W PSU running Windows 11 or Linux.
Key Features
- 12/13/14th Gen Intel Core i9/i7/i5/i3 (LGA 1700, up to 125W TDP), Intel R680E chipset
- 4 x DDR5 UDIMM up to 192GB (optional ECC, CPU dependent)
- GPU support up to NVIDIA RTX PRO 5000 Blackwell (optional)
- PCIe Gen5 (x16 or 2x x8) + Gen4/Gen3 lanes, 2 x M.2 M-Key NVMe
- 4 x Intel 2.5GbE LAN, 4 x internal 2.5"/3.5" drive bays
- 8 x USB 3.2 Gen2 (rear), 2 x USB 2.0 (front)
- 2 x DP 1.4a, 1 x HDMI 2.1b, RAID 0/1/5/10, TPM 2.0
- IT- or medical-grade 1000W PSU, IEC/EN 60601-1 compliance
- Windows 11 / Linux
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® 12/13/14th Gen, Alder Lake/Raptor Lake/Raptor Lake-Refresh/Bartlett Lake-S, Core™ i9/i7/i5/i3 Processors, supports LGA 1700 CPU Up to 125W Max |
|---|---|
| Platform Controller Hub | Intel® R680E Chipset |
| System Memory | 4 x 288-pin DDR5 UDIMM support up to 192GB, optional ECC support (CPU dependent) |
| I/O Chipset | Nuvoton NCT6126D (eSPI super IO) |
| BIOS | AMI uEFI BIOS, 256Mbit SPI Flash ROM |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 5~255 seconds/5~255 minutes |
| H/W Status Monitor | CPU temperature monitoring, Voltages monitoring, CPU fan speed control |
| RAID | Support RAID 0, 1, 5, 10 |
| TPM | TPM 2.0 |
| iAMT | By CPU (i9/i7/i5) |
| SBC | EAX-R680BP |
Expansion
| M.2 | 2 x M.2 M-Key NVMe 2242/2280/22110 (PCIe Gen4x4, no SATA) |
|---|---|
| PCIe | 1x PCIe x16 Gen5 or 2x PCIe x8 Gen5, 2x PCIe x4 Gen4, 1x PCIe x4 Gen3, 1x PCIe x2 Gen3 |
| Expansion | 1x DVD ROM (Black, Optional) |
| Compatible GPU | GPU supports up to, NVIDIA RTX PRO 5000 Blackwell (Optional) |
Storage
| M.2 | 2 x M.2 NVMe Key M 2242/2280/22110 (PCIe Gen4x4, no SATA) |
|---|---|
| Storage | 4 x Internal 2.5”or 3.5”Drive Bay |
Front I/O
| Power Button | 1 x PWR Button |
|---|---|
| LED Indicator | 1 x Power on/off LED |
| USB | 2 x USB 2.0 |
Rear I/O
| USB | 8 x USB3.2 Gen 2 |
|---|---|
| COM Port | 1 x DB9 Connector at IO support RS-232, Optional up to 5 RS-232 COM port (I/O from PCIe slot) |
| LAN Port | 4 x 2.5GbE RJ45 |
| DP | 2 x DP 1.4a |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1b |
| AC/DC Input | AC-In |
Display
| Graphic Chipset | Intel® Integrated Graphics with up to 32 EU |
|---|---|
| Spec. & Resolution | 2 x DP (DP1.4a): Max: 7680 x 4320@60 Hz, 1 x HDMI: HDMI 2.1b, max resolution 4096x2160@60Hz (with HDR) |
Audio
| Audio Codec | Realtek HD Audio Codec |
|---|---|
| Audio Amplifier | TI TPA3113D2 Class-D 2 x 6W 8Ω Amplifier |
Power Requirement
| Power Supply Unit | IT grade 1000W (Default), Medical grade 1000W (Optional) |
|---|---|
| Power Mode | AT/ATX mode (Default ATX) |
Ethernet
| LAN Chipset | 2 x Intel® i226-LM 2.5G Gigabit Controller, 2 x Intel® i226V 2.5G Gigabit Controller |
|---|---|
| Data Rate Per Port | i226-LM: 10/100/1000/2500 Base-Tx GbE compatible, i226V: 10/100/1000/2500 Base-Tx GbE compatible |
Software Support
| OS | Win 11, Linux |
|---|
Certification
| Certification Information | IT CE/FCC |
|---|
Internal I/O
| SATA Signal | 4 x SATA III |
|---|---|
| GPIO | 1 x 16-bit GPIO Header |
| USB Port | 2 x 2 x 5 pin, pitch 2.54mm connector for 4 x USB 2.0, +5V, 0.5A (JUSB1/4), 1 x 1 x 5 pin, pitch 2.54mm connector for 1 x USB 2.0, +5V, 0.5A (JUSB2) |
| COM Port | COM2 : by onboard pin-header support RS232/422/485 selected by BIOS, - 1 x 2 x 5 pin, pitch 2.00mm connector for COM2 to support RS232 (COM2), - 1 x 2 x 3 pin, pitch 2.00mm connector for COM2 pin9 RI/5V/12V, 0.9A jumper select (JRI2), - 1 x 2 x 3 pin, pitch 2.00mm connector for COM2 to support RS422/485, Pin 5 with +5V, 0.9A (J1RS2), COM3: support RS232/422/485 selected by BIOS, COM3~6: support RS232, - 1 x 2 x 20 pin, pitch 2.00mm connector for COM3~6 support RS232 (4COM1), - 1 x 2 x 3 pin, pitch 2.00mm connector for COM3 pin9 RI/5V/12V, 0.9A jumper select (JRI3), - 1 x 2 x 3 pin, pitch 2.00mm connector for COM3 to support RS422/485, Pin 5 with +5V, 0.9A (J1RS3) |
| AT/ATX Selector | 1 x 1 x 3 pin pitch 2.00mm connector for AT/ATX jumper (JSATX1) |
| RTC Battery | 1 x Horizontal type battery connector (CR2450 Battery) |
| Audio | - 1 x 2 x 5 pin, pitch 2.54mm connector for front Audio (Mic-in, Line-out) (FAUD1), - 1 x 2 x 6 pin, pitch 2.54mm connector for Audio (5.1-CH Audio) (REAR1), - 1 x 1 x 4 pin, pitch 2.54mm connector for S/PDIF (JSDPIF1) |
| Buzzer | Onboard |
| CPU/System FAN | CPU : 65W Cooler FAN (Optional for 125W Cooler FAN), System : 2 x 5000 RPM 4 pin FAN |
| AC/DC Input Conn. | 1 x 2 x 4 pin ATX 12V power connector |
Mechanical & Environmental
| Color | White |
|---|---|
| Operating Temp. | 0°C ~ 40°C (32°F ~ 104°F) with 0.5m/s air flow (turbo mode off), 0°C ~ 35°C (32°F ~ 95°F) with 0.5m/s air flow (turbo mode off) for the configuration with TDP 125W CPU and Nvidia RTX PRO Blackwell 5000 (48GB) |
| Drop Test | Package drop test : One corner, three edges, six faces, ISTA 2A, IEC-60068-2-32 |
| Shock Test | With SSD : 10 Grms, IEC 60068-2-27, half sine, 11ms |
| Vibration Test | Operating with SSD : 0.5 Grms, IEC 60068-2-64, 5 ~ 500Hz, 0.5hr/axis |
| Weight | 10 kg |
| Dimension (W x L x H) | 437 * 433 * 189.2 mm |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Storage Temp. | -20°C ~ 60°C(-4°F ~ 140°F) |