Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Intelligent Healthcare · Medical-Display
RCC-MM-GMD23G-01R
Series: RCC
Manufactured byAvalue

The Avalue RCC-MM-GMD23G-01R is a 23.8-inch Full HD (1920 x 1080) medical display designed for precision imaging in healthcare settings. It offers 230 nits brightness and features a full flat IP65-rated front panel for easy disinfection and hygiene maintenance. With multiple input interfaces including HDMI, DisplayPort, DVI, and VGA, it ensures compatibility with various medical imaging equipment. Optional features include DICOM calibration for accurate grayscale imaging and ambient light sensor (ALS) for consistent image quality, making it suitable for applications such as surgical suites, endoscopy, and diagnostic imaging.
Key Features
- IP65 in front & IPx1 whole unit
- Calibration mode(optional)
- 20 meter DVI/15 meter HDMI long cable solution
Technical Specifications
Audio
| Speaker Output | 0.5W speaker x2 (optional) |
|---|
Certification
| Certification Information | CE(IEC/EN/BS EN60601-1, IEC/EN/BS EN60601-2), FCC Class B, VCCI, CCC, cTUVus certified(ANSI/AAMI ES60601-1, CSA C22.2 NO.60601-1), DIN6868-157 compliant |
|---|
Panel
| LCD Size | 23.8" |
|---|---|
| Display Type | Full HD |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Pixel pitch | 0.2745 mm x 0.2745mm |
| Luminance | AR glass 230 nits, AG PCAP 220 nits (optional) |
| Contrast ratio | 3000 |
| Viewing angle | 89/89 Deg. Horizontal &Vertical |
| Response time | 16 ms |
| Backlight | LED |
| Touch Type | Projective capacitive multi-touch up to 10 points |
| Display color | 16.7 M |
| AG Protection Glass | Yes |
| Active display area | 527.04 mm x 296.46mm |
I/O
| RS232 | Optional |
|---|---|
| Input Interface | 1 x VGA, 1 x DVI, 1 x HDMI, 1 x Display port |
| Digital input | Standard DVI connector |
| Analog input | Video: 0.7Vpp/75 ohm, Sync: Separate TTL level. CompositeSync or sync on green,, Hor: 30~92KHz, Ver: 50~85Hz |
| Cables | 15 pin D-sub cable*1, Optional: DVI cable |
| Plug & play | VESADDC2B |
| User control and indicator | Sensor keys multi-language OSD&Power indicator*1 :, contrast, brightness, auto adjust, clock, phase, color, temp, hor position, ver position, input select , key lock |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0°C ~ 40°C (32°F ~ 104°F) |
|---|---|
| Storage Temp. | -20°C ~ 60°C (-4°F ~ 140°F) |
| Operating Humidity | 10% ~ 90% relative humidity, non-condensing |
| Weight | 6.8 kg |
| Vibration Test | With SSD/mSATA: 1.5Grms, IEC 60068-2-64, random, 5 ~ 500Hz, 30min/axis |
| Shock Test | With SSD/mSATA: 10Grms, IEC 60068-2-27, half sine, 11ms |
| IP Rating | IP65 front & IP X1 whole unit |
| VESA | 100 x 100 |
| System Fan | Fanless |
| Construction | Plastic |
| Power Requirement | AC/DC Adapter Input: 100~250Vac, 0.6A, 60/50Hz universal Output: 24V, 2.71A |
| Power Mode | 24V DC in |
| Mounting Kit | Stand (optional), VESA mount kit (optional), Wall mount kit (optional) |
| Dimension | 587.0mm x 367.5mm x 59.5mm |
| Base stand | Tilt adjustable (optional) |
| Power consumption | On:<40W; active off: <5W |
| Power management | EPA Energy Star compliant |
Color Mode
| Color temperature | Cool/neutral/warm/user |
|---|---|
| gamma | 1.8/2.0/2.2/2.4/linear |
| Calibration mode | Communication protocol is ready to calibrate the monitor through USB(optional) |
Optional Items
| Optional Items | AG PCAP touch, 0.5W speaker x2, DICOM, Calibration mode |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | RCC-MM-GMD23G-01R (G2MSBP231AMC2120), MSBP2311AMC with AG Glass 230nits, 23.8" 16:9/AG Glass/Plastic Case/1920x1080/LED/3000contrast/VGA/DVI/HDMI/DP, Adapter ATM065T-P240 class 1 adapter (65W, 24V), With: Power adapter*1; Without: Power Cord, Cables, 0.5W Speaker*2, RCC-MM-GMD23T-01R (G2MSBP231AMC1120), MSBP2311AMC with AG PCAP 220nits, 23.8" 16:9/AG PCAP/Plastic Case/1920x1080/LED/3000contrast/VGA/DVI/HDMI/DP, Adapter ATM065T-P240 class 1 adapter (65W, 24V), With: Power adapter*1, Touch cable*1; Without: Power Cord, Cables, 0.5W Speaker*2 |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant