Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Intelligent Healthcare · Medical-Display
RCC-MM-GMD27G-02R
Series: RCC
Manufactured byAvalue

The Avalue RCC-MM-GMD27G-02R is a 27-inch 4K UHD medical display designed for precision imaging in healthcare settings. It offers a resolution of 3840 x 2160, ensuring exceptional image clarity. The display is DICOM compliant and features a full flat IP65-rated front panel for easy disinfection. With multiple input interfaces including VGA, DVI, HDMI, and DisplayPort, it ensures compatibility with various medical imaging equipment. Optional features include projective capacitive touch, GPIO for remote control, and SDI in/out for enhanced connectivity.
Key Features
- IP65 in front & IPx1 whole unit
- DIN6868-157 compliant
- BT standards
- Calibration mode
- GPIO Remote control (optional)
- PIP & PBP
Technical Specifications
Audio
| Speaker Output | 2W speaker x2 (optional) |
|---|
Certification
| Certification Information | CE, FCC Class B, UL/cUL(ANSI/AAMI ES60601-1, CAN/CSA C22.2 NO.60601-1), DIN6868-157 compliant |
|---|
Panel
| LCD Size | 27" |
|---|---|
| Display Type | 4K |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Luminance | AR glass 740 nits, AG PCAP 710 nits (optional) |
| Contrast ratio | 1000 |
| Viewing angle | 89/89 Deg. Horizontal &Vertical |
| Response time | 16 ms |
| Backlight | LED |
| Touch Type | Projective capacitive multi-touch up to 10 points |
| Display color | 1.07 G |
| DICOM compliant | Ambient light 0/0.5/1/1.5/2/2.5/3 cd/m2 (default) |
| Active display area | 596.1 mm x 335.3mm |
I/O
| Input Interface | 1 x VGA, 1 x DVI, 1 x HDMI, 1 x Display port |
|---|---|
| Digital input | Standard DVI & DisplayPort |
| Analog input | Video: 0.7Vpp/75 ohm, Sync: Separate TTL level. CompositeSync or sync on green,, Hor: 30~92KHz, Ver: 50~85Hz |
| Cables | DVI / DisplayPort cables |
| Plug & play | VESADDC2B |
| User control and indicator | Power indicator x1, Sensor keys x 8s, TOUCH DISABLED/SOURCE/PIP/SWAP/MENU/-/+/POWER |
Mechanical & Environmental
| Weight | 7.5 kg |
|---|---|
| IP Rating | IP65 front & IP X1 whole unit |
| VESA | 100 x 100/200 x 100 |
| Construction | GM metal |
| Power Requirement | AC/DC adapter, Input: 100~250 Vac, 60/50Hz, Output: 24V, 6.25A |
| Power Mode | 24V DC in |
| Dimension | 660.2mmx408.76mmx52.9mm |
| Base stand | Base stand (optional) |
| Power consumption | On:<90W; active off: <5W |
| Power management | EPA Energy Star compliant |
Color Mode
| Color temperature | Cool/neutral/warm/user |
|---|---|
| gamma | 1.8/2.0/2.2/2.4/linear |
| Calibration mode | Communication protocol is ready to calibrate the monitor through USB |
Optional Items
| Optional Items | AG PCAP touch, 2W speaker x2, SDI in/out or DVI in, GPIO Remote control |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant