Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Intelligent Healthcare · Medical-Display
RCC-MM-GMD55G-01R
Series: RCC
Manufactured byAvalue

The Avalue RCC-MM-GMD55G-01R is a 55-inch 4K UHD medical display designed for precision imaging in healthcare settings. Compliant with DICOM standards, it offers a 3840 x 2160 resolution, 460 nits brightness, and a 4000:1 contrast ratio. The display supports multiple input interfaces including 4 x DVI, 2 x DisplayPort, and 1 x VGA, ensuring compatibility with various medical imaging equipment. Its front panel is IP65-rated for easy disinfection, and the fanless design ensures silent operation. Optional features include projective capacitive touch, GPIO for remote control, and a backlight stabilizer for consistent image quality.
Key Features
- IP65 in front & IPx1 whole unit
- ALS (optional)
- GPIO Remote control (optional)
- UHD signals configuration
- Full mode: one UHD signal input (DVI or DP)
- Dual mode: 2 signal inputs PBP or PIP
- Quad mode: 4 FHD signal inputs
Technical Specifications
Audio
| Speaker Output | ODM Evaluation |
|---|
Certification
| Certification Information | CE, FCC Class B, VCCI, cTUVus certified(ANSI/AAMI ES60601-1, CSA C22.2 NO.60601-1), DIN6868-157 compliant |
|---|
External I/O
| USB Port | 1 x USB HUB |
|---|
Panel
| LCD Size | 55" |
|---|---|
| Display Type | 4K |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Luminance | AG glass 460 nits, AG PCAP 440 nits (optional) |
| Contrast ratio | 4000 |
| Viewing angle | 89/89 Deg. Horizontal &Vertical |
| Response time | 8.5 ms |
| Backlight | LED |
| Touch Type | Projective capacitive multi-touch up to 10 points |
| Display color | 1.07 G |
| DICOM compliant | Barten curve (default) |
| AG Protection Glass | Yes |
| Active display area | 1209.6 mm x 680.4mm |
I/O
| Display Port | 2 x Display port |
|---|---|
| VGA | 1 x VGA |
| RS232 | Yes |
| Input Interface | 1 x VGA, 4 x DVI, 2 x Display port |
| Digital input | Standard DVI & DisplayPort |
| Analog input | Video: 0.7Vpp/75 ohm, Sync: Separate TTL level. CompositeSync or sync on green,, Hor: 30~92KHz, Ver: 50~85Hz |
| Cables | DVI / DisplayPort cables |
| Plug & play | VESADDC2B |
| User control and indicator | Power indicator x1, Sensor keys x 8s, TOUCH DISABLED/SOURCE/PIP/SWAP/MENU/-/+/POWER |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0°C ~ 40°C (32°F ~ 104°F) |
|---|---|
| Storage Temp. | -20°C ~ 60°C (-4°F ~ 140°F) |
| Operating Humidity | 10% ~ 90% relative humidity, non-condensing |
| Weight | 39 kg |
| Vibration Test | With SSD/mSATA: 1.5Grms, IEC 60068-2-64, random, 5 ~ 500Hz, 30min/axis |
| Shock Test | With SSD/mSATA: 10Grms, IEC 60068-2-27, half sine, 11ms |
| IP Rating | IP65 front & IP X1 whole unit |
| VESA | 400 x 400 |
| System Fan | Fanless |
| Construction | GM metal |
| Power Requirement | Internal power supply:100~250Vac, 60/50Hz |
| Power Mode | AC In |
| Mounting Kit | Stand (optional), VESA mount kit (optional), Wall mount kit (optional) |
| Dimension | 1314mmx785mmx85mm |
| Base stand | Base stand & Wall mount |
| Power consumption | On:<200W; active off: <5W |
| Power management | EPA Energy Star compliant |
Color Mode
| Color temperature | Cool/neutral/warm/user |
|---|---|
| gamma | 1.8/2.0/2.2/2.4/linear |
| Calibration mode | Communication protocol is ready to calibrate the monitor through, USB (optional) |
Optional Items
| Optional Items | AG PCAP touch, speaker ODM Evaluation, Calibration mode, GPIO Remote control, Backlight Stabilizer (ALS) |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | RCC-MM-GMD55G-01R (MSAP5521AMA01), MSAP5521AMA with AG Glass, 55"/LED/AG Glass/Metal Case/3840x2160/460nits/4000: 1, DVIx4/DPx2/VGA/USB HUB, Delta 400W PSU, Without: Power cord, DVI cablex2/DP cablex2/USB cablex1/VGA cablex1, RCC-MM-GMD55T-01R (MSAP5521AMA02), MSAP5521AMA with AG PCAP, 55"/LED/AG PCAP/Metal Case/3840x2160/440nits/4000: 1, DVIx4/DPx2/VGA/USB HUB, Delta 400W PSU, Without: Power cord, DVI cablex2/DP cablex2/USB cablex1/VGA cablex1 |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant