RCC-MM-GMD55G-01R
Series: RCC
Manufactured byAvalue
RCC-MM-GMD55G-01R Front
Key Features
  • IP65 in front & IPx1 whole unit
  • ALS (optional)
  • GPIO Remote control (optional)
  • UHD signals configuration
  • Full mode: one UHD signal input (DVI or DP)
  • Dual mode: 2 signal inputs PBP or PIP
  • Quad mode: 4 FHD signal inputs
Technical Specifications
Audio
Speaker OutputODM Evaluation
Certification
External I/O
USB Port1 x USB HUB
Panel
LCD Size55"
Display Type4K
Resolution3840 x 2160
LuminanceAG glass 460 nits, AG PCAP 440 nits (optional)
Contrast ratio4000
Viewing angle89/89 Deg. Horizontal &Vertical
Response time8.5 ms
BacklightLED
Touch TypeProjective capacitive multi-touch up to 10 points
Display color1.07 G
DICOM compliantBarten curve (default)
AG Protection GlassYes
Active display area1209.6 mm x 680.4mm
I/O
Display Port2 x Display port
VGA1 x VGA
RS232Yes
Input Interface1 x VGA, 4 x DVI, 2 x Display port
Digital inputStandard DVI & DisplayPort
Analog inputVideo: 0.7Vpp/75 ohm, Sync: Separate TTL level. CompositeSync or sync on green,, Hor: 30~92KHz, Ver: 50~85Hz
CablesDVI / DisplayPort cables
Plug & playVESADDC2B
Mechanical & Environmental
Operating Temp.0°C ~ 40°C (32°F ~ 104°F)
Storage Temp.-20°C ~ 60°C (-4°F ~ 140°F)
Operating Humidity10% ~ 90% relative humidity, non-condensing
Weight39 kg
Vibration TestWith SSD/mSATA: 1.5Grms, IEC 60068-2-64, random, 5 ~ 500Hz, 30min/axis
Shock TestWith SSD/mSATA: 10Grms, IEC 60068-2-27, half sine, 11ms
IP RatingIP65 front & IP X1 whole unit
VESA400 x 400
System FanFanless
ConstructionGM metal
Power RequirementInternal power supply:100~250Vac, 60/50Hz
Power ModeAC In
Mounting KitStand (optional), VESA mount kit (optional), Wall mount kit (optional)
Dimension1314mmx785mmx85mm
Base standBase stand & Wall mount
Power consumptionOn:<200W; active off: <5W
Power managementEPA Energy Star compliant
Color Mode
Color temperatureCool/neutral/warm/user
gamma1.8/2.0/2.2/2.4/linear
Calibration modeCommunication protocol is ready to calibrate the monitor through, USB (optional)
Optional Items
Ordering Information
Ordering InformationRCC-MM-GMD55G-01R (MSAP5521AMA01), MSAP5521AMA with AG Glass, 55"/LED/AG Glass/Metal Case/3840x2160/460nits/4000: 1, DVIx4/DPx2/VGA/USB HUB, Delta 400W PSU, Without: Power cord, DVI cablex2/DP cablex2/USB cablex1/VGA cablex1, RCC-MM-GMD55T-01R (MSAP5521AMA02), MSAP5521AMA with AG PCAP, 55"/LED/AG PCAP/Metal Case/3840x2160/440nits/4000: 1, DVIx4/DPx2/VGA/USB HUB, Delta 400W PSU, Without: Power cord, DVI cablex2/DP cablex2/USB cablex1/VGA cablex1