Product Datasheet
20 May 2026
Intelligent Healthcare · Medical-Display
RCC-MS-GMD23GT
Series: RCC
Manufactured byAvalue

The Avalue RCC-MS-GMD23GT is a 23.8" Full-HD (1920x1080) medical display (RTAP2311AMC/T), designed for clinical review, bedside, and point-of-care. With a high 3000:1 contrast, IP65 front / IPx1 whole-unit sealing, optional DICOM Barten-curve compliance, and cTUVus / DIN6868-157 / EN60601-1 certification, it delivers a clean 16.7M-colour image with a long-cable solution (20m DVI / 15m HDMI). It offers VGA, DVI, HDMI and DisplayPort inputs, a 24V DC medical adapter, optional AG-PCAP 10-point touch, dual 0.5W speakers, DICOM and calibration. VESA 100x100 mounting and EN/IEC 60601-1 medical certification make it a compliant clinical monitor.
Key Features
- 23.8" Full-HD (1920x1080) medical display, plastic chassis
- AG glass 230 nits / optional AG PCAP 220 nits, 3000:1 contrast
- 16.7M colours, optional DICOM Barten-curve compliance
- 20m DVI / 15m HDMI long-cable solution
- VGA, DVI, HDMI, DisplayPort inputs
- Optional AG-PCAP 10-point multi-touch, dual 0.5W speakers
- IP65 front, IPx1 whole unit, fanless build
- cTUVus (ANSI/AAMI ES60601-1), DIN6868-157 compliant
- 24V DC medical adapter, VESA 100x100
Technical Specifications
Audio
| Speaker Output | 0.5W speaker x2 (optional) |
|---|
Certification
| Certification Information | CE(IEC/EN/BS EN60601-1, IEC/EN/BS EN60601-2), FCC Class B, VCCI, cTUVus certified(ANSI/AAMI ES60601-1, CSA C22.2 NO.60601-1), DIN6868-157 compliant |
|---|
Panel
| LCD Size | 23.8" |
|---|---|
| Display Type | Full HD |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Pixel pitch | 0.2745 mm x 0.2745mm |
| Luminance | AG glass 230 nits, AG PCAP 220 nits (optional) |
| Contrast ratio | 3000 |
| Viewing angle | 89/89 Deg. Horizontal & Vertical |
| Response time | 16 ms |
| Backlight | LED |
| Touch Type | Projective capacitive multi-touch up to 10 points |
| Display color | 16.7 M |
| DICOM compliant | Barten curve (optional) |
| AG Protection Glass | Yes |
| Active display area | 527.04 mm x 296.46mm |
I/O
| RS232 | Optional |
|---|---|
| Input Interface | 1 x VGA, 1 x DVI, 1 x HDMI, 1 x Display port |
| Digital input | Standard DVI connector |
| Analog input | Video: 0.7Vpp/75 ohm, Sync: Separate TTL level. Composite, Sync or sync on green,, Hor: 30~92KHz, Ver: 50~85Hz |
| Cables | 15 pin D-sub cable*1, Optional: DVI cable |
| Plug & play | VESADDC2B |
| User control and indicator | Sensor keys multi-language OSD&Power indicator*1 :, contrast, brightness, auto adjust, clock, phase, color, temp, hor position, ver position, input select , key lock |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0°C ~ 40°C (32°F ~ 104°F) |
|---|---|
| Storage Temp. | -20°C ~ 60°C (-4°F ~ 140°F) |
| Operating Humidity | 10% ~ 90% relative humidity, non-condensing |
| Weight | 7 kg |
| Vibration Test | With SSD/mSATA: 1.5Grms, IEC 60068-2-64, random, 5 ~ 500Hz, 30min/axis |
| Shock Test | With SSD/mSATA: 10Grms, IEC 60068-2-27, half sine, 11ms |
| IP Rating | IP65 in front & IPx1 whole unit |
| VESA | 100 x 100 |
| System Fan | Fanless |
| Construction | Plastic |
| Power Requirement | AC/DC Adapter Input: 100~250Vac, 0.6A, 60/50Hz universal Output: 24V, 2.71A |
| Power Mode | 24V DC in |
| Mounting Kit | Stand (optional), VESA mount kit (optional), Wall mount kit (optional) |
| Dimension | 587.0mm x 367.5mm x 59.5mm |
| Base stand | Tilt adjustable (optional) |
| Power consumption | On:<40W; active off: <5W |
| Power management | EPA Energy Star compliant |
Color Mode
| Color temperature | Cool/neutral/warm/user |
|---|---|
| gamma | 1.8/2.0/2.2/2.4/linear |
| Calibration mode | Communication protocol is ready to calibrate the monitor through, DDC CI (optional) |
Optional Items
| Optional Items | AG PCAP touch, 0.5W speaker x2, DICOM, Calibration mode |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | RCC-MS-GMD23G-01R:, RTAP2311AMC with AG Glass, With: Power adapter*1, HDMI 1.8M cable*1, 0.5W Speaker*2 ; Without: Power Cord, RCC-MS-GMD23T-01R:, RTAP2311AMCT with AG PCAP, With: Power adapter*1, USB touch cable*1, HDMI 1.8M cable*1,0.5W Speaker*2 ; Without: Power Cord |
|---|