Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Intelligent Healthcare · Medical-Panel-PC
HID-1337
Series: HID

The Avalue HID-1337 is a 13.3-inch medical panel PC designed for critical healthcare environments. Powered by Intel® Alder Lake-N processors, it offers robust performance for medical imaging and patient monitoring. The Full HD PCAP touchscreen supports glove operation, while the antimicrobial, IP65-rated front panel ensures hygiene and durability. Tri-color LED indicators and 5W speakers comply with IEC 60601-1-8 standards for visual and audible alarms. With multiple I/O ports, including USB Type-C and dual 2.5GbE LAN, and optional features like Wi-Fi 6E and Bluetooth 5.0, the HID-1337 is a versatile solution for modern healthcare settings.
Key Features
- 13.3" Full HD PCAP touch
- Onboard Intel Alder Lake-N Processor
- 4 Bottom USB, 2 Side USB, 1 USB Type C
- 1 COM, 2 2.5G LAN
- 1 x M.2 type E for WiFi, 1 x M.2 type B for storage
- Optional WiFi/ Bluetooth
- 5W speaker x 2
- Tri-color corner LED light indicator
- IP65 front, IPX1 rear
- Medical UL
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Alder Lake-N Processor, Intel® Processor N97, 6M Cache, up to 3.60 GHz (12W) |
|---|---|
| CPU Cooler (Type) | Passive |
| System Memory | 1 x 262-pin DDR5 4800MHz SO-DIMM socket, supports up to 16GB |
| I/O Chipset | EC-ITE: IT5782VG |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 1sec. – 65535sec./min.1sec. or 1min. step |
| H/W Status Monitor | CPU & system temperature monitoring and voltages monitoring |
| TPM | TPM 2.0 |
Expansion
| Expansion | 1 x M.2 (Key-B, 2242/3042/3052, SATA only), 1 x M.2 (Key-E, 2230, PCIex1, USB2.0) |
|---|
Storage
| M.2 | 1 x M.2 Key-B 2242/3042/3052 for M.2 SATAIII SSD |
|---|
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S |
|---|---|
| Speaker Output | 2 x 5W |
Power Requirement
| DC Input | +12V ~ +36V |
|---|---|
| DC Input Connector | +Lockable DC Jack |
| Power Mode | AT/ATX (ATX is default setting) |
Software Support
| OS | Win 10/11 Linux |
|---|
Certification
| Certification Information | CE : IEC/EN60601-1-2, FCC : Part 15 class B, UL60601-1 |
|---|
External I/O
| USB Port | 4 x USB 3.2 at bottom, 2 x USB 3.0 at side, 1 X USB Type C, (PD Output 5V/3A 15W, USB, display function) |
|---|---|
| COM Port | 1 x DB-9 COM1, RS-232(default)/422/485, selectable by BIOS & JUPMER,, RS-485 supports Auto Flow, Pin-9 selected by JUPMER for Ring(default)/+5V/+12V |
| LAN Port | 2 x Intel® I226LM 2.5 Gigabit Ethernet |
| Indicator light | HDD LED (Yellow), Power LED (Green) |
Panel
| LCD Size | 13.3" |
|---|---|
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Pixel pitch | 0.153 x 0.153 |
| Luminance | 300 cd/m2 |
| Display Type | Full HD |
| Contrast ratio | 600 |
| Viewing angle | 89(U), 89(D), 89(L), 89(R) |
| Response time | 27 ms |
| Backlight | LED |
| Touch Type | Projective capacitive multi-touch up to 10 points |
| Touch Light Transmission | 85% |
| Touch Controller | (EETI) |
Wireless Communication
| Bluetooth | Optional Wi-Fi + bluetooth 5.0 USB module, (Intel Wi-Fi 6E AX210 with PCB Antenna) |
|---|
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0°C ~ 40°C (32°F ~ 104°F) |
|---|---|
| Storage Temp. | -10°C ~ 60°C (14°F ~ 140°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% relative humidity, non-condensing |
| Weight | 1.8 kg |
| VESA | 75x75 mm |
| Vibration Test | With SSD/mSATA: 1.5Grms, IEC 60068-2-64, random, 5 ~ 500Hz, 30min/axis |
| Shock Test | With CF/SSD : 10Grms, IEC 60068-2-27, half sine, 11ms |
| Drop Test | Package drop test, Reference ISTA 2A, method : IEC-60068-2-32 Test:Ed, Test Ea : drop test |
| IP Rating | IP65 front, IPX1 rear |
| Dimension (W x L x H) | 198 x 325 x 38 mm |
| System Fan | Fanless |
| Construction - Front | White plastic |
| Construction - Rear | White plastic |
| Fanless | Yes |
Component
| Adapter | 72W(24V/3A) medical adapter EDAC EM10686V |
|---|
Packing List
| Packing List | 1 x HID-1337, 1 x Medical adapter |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | HID-1337-N97-A1R, 13.3" Alder Lake N Medical Multi-Touch Panel PC,Intel N97/8GB Memory/USBC/6USB/2LAN/COM/SPK/medical 24V adapter, E971XHI1337000R, WIFI Kit for HID-1337, ACC-ARM-D41R, VESA Stand 75/100 CA-MT01-07 White, Power Cord:, E1702031000R EU Power Cord, E1702031833R US Power Cord, E170203183CR JP Power Cord, E170P060380R UK Power Cord, E1702031831R AU Power Cord, E170P060391R CN Power Cord |
|---|