Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Intelligent Healthcare · Medical-Panel-PC
HID-1540
Series: HID

The Avalue HID-1540 is a 15.6-inch medical panel PC designed for critical healthcare environments. Powered by 12th Gen Intel® Core™ i7/i5/i3 processors, it offers robust performance for medical imaging and patient monitoring. The Full HD PCAP touchscreen supports glove operation, while the antimicrobial, IP65-rated front panel ensures hygiene and durability. Dual tri-color LED light bars and 5W speakers comply with IEC 60601-1-8 standards for visual and audible alarms. With multiple I/O ports, including USB Type-C and dual LAN, and optional features like Wi-Fi 6E, NFC, and a 5MP camera, the HID-1540 is a versatile solution for modern healthcare settings.
Key Features
- Sleek light weight design
- 15.6” Full HD PCAP touch
- Socketed Intel® 12th Gen Alder Lake-PS Core™ i7/i5/i3 Processor
- 1 x COM, 2 x LAN, 1 x USB 2.0, 3 x USB 3.2, 1 x USB Type C
- 1 x M.2 Key B 3042/3052/2280, 1 x M.2 Key E for WIFI, 1 x M.2 Key M for storage
- Programmable LED light bar on both sides
- Optional Webcam/ WIFI/ NFC
- CE/FCC/Medical UL
Technical Specifications
System Information
| SBC | HID-2340 mother board |
|---|---|
| Processor | 12th Generation Intel® Core™ i7/i5/i3 Processor |
| System Memory | 1 x 262-pin DDR5 4800MHz SO-DIMM socket, supports up to 32GB Max (Min 8GB) |
| I/O Chipset | IT5782VG |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 1sec. – 65535sec./min.1sec. or 1min. step |
| H/W Status Monitor | CPU temperature monitoring voltage monitoring |
| TPM | Onboard NuvoTon NPCT754AADYX support TPM 2.0 |
| Platform Controller Hub | Integrated in Processor (SOC) |
Expansion
| Expansion | 1 x M.2 Key B 3042/3052/2280, 1 x M.2 Key E for WIFI |
|---|
Storage
| Storage | 1 x M.2 Key M storage |
|---|
Audio
| Audio Interface | Audio combo jack |
|---|---|
| Audio Codec | Realtek ALC888S |
| Speaker Output | 2 x 5W |
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel® I225LM, 1 x Intel® I226LM |
|---|---|
| Ethernet Interface | 10/100/1000/2500 Base-Tx GbE compatible |
| LAN Port | 2 x RJ-45 |
Power Requirement
| DC Input | +19V |
|---|---|
| DC Input Connector | +Lockable DC Jack |
| Power Mode | AT/ATX (ATX is default setting) |
Software Support
| OS | Win10 / Win11 / Linux |
|---|
Certification
| Certification Information | CE : IEC/EN60601-1-2 FCC : Part 15 Class B UL60601-1 |
|---|
External I/O
| Wireless LAN | Optional 802.11abgn+acR2+axR2 Wi-Fi 6E BT5.2 |
|---|
Panel
| LCD Size | 15.6" |
|---|---|
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Pixel pitch | 0.17925 x 0.17925mm |
| Luminance | 300 cd/m2 |
| Display Type | Full HD |
| Contrast ratio | 1000 |
| Viewing angle | 89(U), 89(D), 89(L), 89(R) |
| Response time | 25 ms |
| Backlight | LED |
| Touch Type | Projective capacitive multi-touch up to 10 points |
| Touch Light Transmission | 85% |
| Touch Controller | USB touch (EETI) |
I/O
| USB Port | 1 x USB 2.0, 3 x USB 3.2, 1 x USB Type C |
|---|---|
| COM Port | 1 x RS-232/422/485 |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0°C ~ 40°C (32°F ~ 104°F) |
|---|---|
| Storage Temp. | -30°C ~ 70°C (-22°F ~ 158°F) |
| Operating Humidity | 0% ~ 90% Relative Humidity, Non-condensing |
| Weight | 2.8 kg |
| VESA | 75x75, 100x100 |
| Vibration Test | With SSD/mSATA: 1.5Grms, IEC 60068-2-64, random, 5 ~ 500Hz, 30min/axis |
| Shock Test | With CF/SSD : 10Grms, IEC 60068-2-27, half sine, 11ms |
| IP Rating | Front IP65, Back IPX1 |
| Dimension (W x L x H) | 400 x 263 x 42.5mm |
| System Fan | Fanless |
| Construction - Front | White plastic |
| Construction - Rear | White plastic |
| Finishing | Anti-microbial |
| Fanless | Yes |
| Color | White |
Component
| Adapter | Medical grade, Input: 100-240V~, 2.0-1.0A, 50-60Hz, Output: 19V 4.73A 90W |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | HID-1540-123-A1R, HID 15.6/i5-1235UL/8GRAM/4USB/2LAN/COM/TYPEC/CAM/Audio/SPK/LED/adapter, E971XHI1540000R, WiFi module KIT for HID-1540, ACC-ARM-D41R, VESA Stand 75/100 CA-MT01-07 White, Power Cord:, EU E170203183DR, US E1702031835R, JP E170203183BR, UK E170P060370R, AU E170P060392R |
|---|