Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Intelligent Healthcare · Medical-Panel-PC
HID-2132
Series: HID
Manufactured byAvalue

The Avalue HID-2132 is a 21.5-inch medical panel PC designed for precision imaging in healthcare settings. Powered by the 6th Generation Intel® Core™ i5-6300U processor, it offers robust performance for medical applications. The Full HD PCAP touchscreen supports multi-touch functionality, while the IP65-rated front panel ensures hygiene and durability. Features include anti-microbial finish, dual LED reading light bars, and fanless design. With multiple I/O ports, including 4x USB 3.0, 2x COM, and dual Intel® Gigabit LAN, the HID-2132 is a versatile solution for modern healthcare environments.
Key Features
- Onboard 6th Gen. Intel® Core™ i7/ i5 / i3/ Celeron Processor
- Support 1x 260 pin SO-DIMM up to 16GB DDR4 SDRAM
- Anti-Microbial finish
- 4x USB3.0, 1x RS-232/422/485, 1x RS-232, 2x Intel® Gigabit LAN
- LED reading light bar
- Front panel IP65
- 5-kV isolation USB/ COM/ LAN ports by IET module
Technical Specifications
System Information
| SBC | ARC-SKLU + isolation IET board, (default IET: ARC-SKLU DB-A I/O ports -> Extend 1x USB / 1x COM / 1x LAN, Optional IET : ARC-SKLU DB-B I/O ports -> Extend 2x USB 2.0 / 1x HDMI / 1x Line out / 1x mic in) |
|---|---|
| Processor | 6th Generation Intel® Core™ i7/i5/i3/Celeron Processor |
| System Memory | 1 x 260-pin DDR4 SODIMM (non ECC) support up to 16GB |
| I/O Chipset | EC ITE IT8528VG/FX |
| Watchdog Timer | H/W reset, 1sec. ~ 65535sec. and 1sec./step |
| H/W Status Monitor | CPU & system temperature monitoring and Voltages monitoring |
| TPM | Infineon TPM 2.0 (SLB 9665 TT2.0) |
| Battery | 1100mAh 4S1P (by optional) |
| Platform Controller Hub | Integrated in Intel ® Skylake ULT Processor |
| Other | Dual LED reading light bar, I/O cover, Optional MSR/SCR module with MOQ apply, Optional smart backup battery module, Optional WIFI/BT module (by mini PCIe), Optional handset & 1D barcode scanner |
Expansion
| Expansion | 1 x Full size mini PCIe slot (for mSATA & PCIe & USB2.0 signal) |
|---|
Storage
| Storage | 1 x 2.5 Drive bay |
|---|
Display
| Graphic Chipset | Intel® HD Graphics 520 |
|---|---|
| Spec. & Resolution | HDMI: 3840 x 2160 @ 24Hz (optional by IET module) |
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S |
|---|---|
| Speaker Output | 2 x 2W |
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel® I211AT, 1 x Intel® I219LM, 1 x Isolation 5-kV Intel® I210AT (by IET Module) |
|---|---|
| Ethernet Interface | 10/100/1000 Base-Tx GbE compatible |
Power Requirement
| DC Input | +19V |
|---|---|
| Power Mode | AT/ATX (ATX is default setting) |
| DC Input Connector | Lockable DC Jack |
| Battery Operating Time | Max. 20 mins backup operation |
Software Support
| OS | Win 7 / 8.1 / 10 / Linux |
|---|
Certification
| Certification Information | CE :, IEC/EN60601-1-2, FCC :, Part 15 class B, UL60601-1:, AAMI /ANSI ES60601-1:2005/(R)2012 and A1:2012,C1:2009/(R)2012 and A2:2010/(R)2012, CB:, IEC 60601-1/A1:2012 & EN 60601-1/A1:2013 (Ed 3.1), EN 60601-1:2006+A11:2011+A1:2013+A12:2014 |
|---|
External I/O
| USB Port | 4 x USB 3.0, 2 x USB 2.0 (by pin header), 1 x Isolation 5-kV USB1.1 (by IET module) |
|---|---|
| LAN Port | 2 x RJ-45, 1 x RJ-45 (by IET module) |
Panel
| LCD Size | 21.5" |
|---|---|
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Pixel pitch | 0.24795 (H) x 0.24795 (V) |
| Luminance | 250 cd/m2 |
| Display Type | Full HD |
| Contrast ratio | 1000 |
| Response time | 18 ms |
| Viewing angle | 89(U), 89(D), 89(L), 89(R) |
| Backlight | LED |
| Touch Type | Projective capacitive multi-touch up to 10 points |
| Touch Light Transmission | 86% |
| Touch Controller | USB touch (EETI EXC3188) |
I/O
| COM Port | 1 x RS-232/422/485, 1 x RS-232, 1 x Isolation 5-kV RS-232/422/485 (by IET Module) |
|---|---|
| SATA | 1 x SATA III |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0°C ~ 40°C (32°F ~ 104°F) |
|---|---|
| Storage Temp. | -20°C ~ 60°C (-4°F ~ 140°F) |
| Operating Humidity | 0% ~ 90% relative humidity, non-condensing |
| Weight | 5 kg |
| Vibration Test | With SSD/mSATA: 1.5Grms, IEC 60068-2-64, random, 5 ~ 500Hz, 30min/axis |
| Shock Test | With CF/SSD : 10Grms, IEC 60068-2-27, half sine, 11ms |
| Color | White |
| IP Rating | Front IP65 |
| Construction - Front | White plastic |
| Construction - Rear | White plastic |
| Dimension (W x L x H) | 539.6 x 342.6 x 45.2 mm |
| System Fan | Fanless |
| Fanless | Yes |
| Finishing | Anti-microbial |
Component
| Adapter | Medical grade, Input: 100~240 Vac/50~60Hz;, Output: 90W adapter (19V/4.74A adapter) |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | HID-2132-660-A2R, 21.5" Full HD Multi-touch Medical PC,, Intel Core i7-6600U/8GB Memory/ NFC/4USB3.0/2COM/SPK/LED reading light/isolation USB/COM/LAN/19V Medical Power adapter, HID-2132-630-A2R, 21.5" Full HD Multi-touch Medical PC,, Intel Core i5-6300U/8GB Memory/ NFC/4USB3.0/2COM/SPK/LED reading light/isolation USB/COM/LAN/19V Medical Power adapter, HID-2132-610-A2R, 21.5" Full HD Multi-touch Medical PC,, Intel Core i3-6100U/8GB Memory/ NFC/4USB3.0/2COM/SPK/LED reading light/isolation USB/COM/LAN/19V Medical Power adapter, HID-2132-395-A2R, 21.5" Full HD Multi-touch Medical PC,, Intel Celeron 3955U/8GB Memory/ NFC/4USB3.0/2COM/SPK/LED reading light/isolation USB/COM/LAN/,19V Medical Power adapter, ACC-HID-Handset, VoIP Handset for HID-2132 with 2D barcode scanner, ACC-HID-WIFI-01R, WiFI+BT Kit for HID-2132 (QCOM IEEE 802.11 a/b/g/n/ac draft 2.0 1T1R and BT4.0+BLE), ACC-HID-BAT-01R, Smart battery Kit for HID-2132 (1150mAh 4S1P), Power Cord:, EU E170203183DR, US E1702031835R, JP E170203183BR, UK E170P060370R, AU E170P060392R |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant