Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Intelligent Healthcare · Medical-Panel-PC
HID-2138
Series: HID
Manufactured byAvalue

The Avalue HID-2138 is a 21.5-inch medical panel PC designed for critical healthcare environments. Powered by 11th Gen Intel® Core™ i7/i5/i3/Celeron processors, it offers robust performance for medical imaging and patient monitoring. The Full HD PCAP touchscreen supports glove operation, while the antimicrobial, IP65-rated front panel ensures hygiene and durability. With multiple I/O ports, including USB Type-C, dual LAN, and optional features like NFC, webcam, and barcode scanner, the HID-2138 is a versatile solution for modern healthcare settings.
Key Features
- 21.5" FHD display with PCAP multi-touch
- Ultra-slim design
- Low profile PCIe expansion
- Front panel IP65
- Optional NFC/webcam/barcode/handset/WIFI
Technical Specifications
System Information
| SBC | HID-2138 mother board |
|---|---|
| Processor | 11th Generation Intel® Core™ i7/i5/i3/Celeron Processor |
| System Memory | Two 260-pin DDR4 3200 MHz SO-DIMM socket, supports up to 64GB max |
| I/O Chipset | IT8528E |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 1sec. – 65535sec./min.1sec. or 1min. step |
| H/W Status Monitor | CPU temperature monitoring, System temperature monitoring, VCORE voltage monitoring, VIN voltage monitoring |
| TPM | Onboard NuvoTon NPCT754AABYX support TPM 2.0 |
| Platform Controller Hub | Integrated in processor (SOC) |
| Other | Dual LED reading light bar, I/O cover, Optional handset & 1D barcode scanner |
Expansion
| Expansion | 1 x Low profile PCIe, 1 x M.2 for 4G/5G |
|---|
Storage
| M.2 | 1 x M.2 storage |
|---|
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S |
|---|---|
| Speaker Output | 2 x 2W |
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel® I219LM 1 x Intel® I225LM or I226LM |
|---|---|
| Ethernet Interface | 10/100/1000/2500 Base-Tx GbE compatible |
Power Requirement
| DC Input | +19V |
|---|---|
| DC Input Connector | +Lockable DC Jack |
| Power Mode | AT/ATX (ATX is default setting) |
Software Support
| OS | Win 10/11 Linux |
|---|
Certification
| Certification Information | CE : IEC/EN60601-1-2, FCC : Part 15 class B, UL60601-1 |
|---|
External I/O
| USB Port | 2 x USB 2.0, USB Type C x 2 (Output for USB 3.1: 5V/ 3A , 15W, Display Input for PD 3.0 15V) |
|---|---|
| LAN Port | 2 x RJ-45 |
Panel
| LCD Size | 21.5" |
|---|---|
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Pixel pitch | 0.24795 (H) x 0.24795 (V) |
| Luminance | 250 cd/m2 |
| Display Type | Full HD |
| Contrast ratio | 1000 |
| Viewing angle | 89(U), 89(D), 89(L), 89(R) |
| Response time | 22 ms |
| Backlight | LED |
| Touch Type | Projective capacitive multi-touch up to 10 points |
| Touch Light Transmission | 86% |
| Touch Controller | USB touch (EETI EXC3188) |
I/O
| SATA | 1X SATAIII |
|---|---|
| COM Port | 1 (optional) |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0°C ~ 40°C (32°F ~ 104°F) |
|---|---|
| Storage Temp. | -30°C ~ 70°C (-22°F ~ 158°F) |
| Operating Humidity | 0% ~ 90% relative humidity, non-condensing |
| Weight | 4.5 Kg |
| VESA | 75x75, 100x100 mm |
| Vibration Test | With SSD/mSATA: 1.5Grms, IEC 60068-2-64, random, 5 ~ 500Hz, 30min/axis |
| Shock Test | With CF/SSD : 10Grms, IEC 60068-2-27, half sine, 11ms |
| Color | White |
| IP Rating | Front IP65 |
| Dimension (W x L x H) | 539.6 x 342.6 x 45.2 mm |
| System Fan | Fanless |
| Construction - Front | White plastic |
| Construction - Rear | White plastic |
| Fanless | Yes |
| Finishing | Anti-microbial |
Component
| Adapter | Medical grade, Input: 100~240 Vac/50~60Hz;, Output: 90W adapter (19V/4.74A adapter) |
|---|
Packing List
| Packing List | 1 x HID-2138 Medical panel PC, 1 x Medical power adapter |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | HID-2138-118-A1R, 21.5” Tiger Lake Medical Multi-Touch Panel PC,, Intel Core i7-1185G7E/8GB Memory/256GB M.2/NFC/2USB/2TypeC/ 2LAN/SPK/LED reading light/19V Medical Adapter, HID-2138-114-A1R, 21.5” Tiger Lake Medical Multi-Touch Panel PC,, Intel Core i5-1145G7E/8GB Memory/256GB M.2/NFC/2USB/2TypeC/ 2LAN/SPK/LED reading light/19V Medical Adapter, HID-2138-111-A1R, 21.5” Tiger Lake Medical Multi-Touch Panel PC,, Intel Core i3-1115G4E/8GB Memory/256GB M.2/NFC/2USB/2TypeC/ 2LAN/SPK/LED reading light/19V Medical Adapter, RCC-HID-WIFI-01R, WIFI Dongle for HID-2138, SparkLan WUBT-239ACN(BT)_MU WIFI Dongle, RCC-HID-BCSCAN-01R, Barcode Scanner Kit for HID Series, ACC-NBCAM-08R, Camera for HID-2138, RCC-HID-PCIE-01R, PCIe USB3.0 2 Port for HID-2138, RCC-HID-PCIE-02R, PCIE 2 CH 1080P60 HDMI Capture Card for HID-2138, Power Cord:, EU E170203183DR, US E1702031835R, JP E170203183BR, UK E170P060370R, AU E170P060392R |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant