Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Intelligent Healthcare · Medical-Panel-PC
HID-2334
Series: HID
Manufactured byAvalue

The Avalue HID-2334 is a 23.8-inch medical panel PC designed for healthcare environments. Powered by the 7th Generation Intel® Core™ i5-7300U processor, it offers robust performance for medical applications. The Full HD PCAP touchscreen supports multi-touch functionality, while the IP65-rated front panel ensures hygiene and durability. Optional features include dual hot-swappable 6900mAh batteries, built-in NFC, barcode scanner, and a 5MP auto-focus camera. With multiple I/O ports, including USB 3.0, HDMI, and DisplayPort, the HID-2334 is a versatile solution for modern healthcare settings.
Key Features
- 23.8" Full HD PCAP Multi touch
- LED reading light bar
- Optional barcode scanner
- Opitonal 2 x 6900mAh hot swappable batteries
- Optional 4 slots charging bay
- IP65 front panel protection
Technical Specifications
System Information
| SBC | HID-2334 M/B + charger board |
|---|---|
| Processor | 7th Generation Intel® Core Kaby Lake i5-7300U Processor |
| System Memory | 2 x 260pin SODIMM socket up to 32GB per slot DDR4 2400 SDRAM |
| Watchdog Timer | H/W reset, 1sec. ~ 65535sec. and 1sec./step |
| H/W Status Monitor | CPU & system temperature monitoring and Voltages monitoring |
| Battery | Optional smart battery pack, 14.4V 6900mAh, 99.4Wh |
| Platform Controller Hub | Integrated in processor (SOC) |
Expansion
| Expansion | 1 x M.2 2230, 1 x mPCIe with SATA or PCIE x1 mSATA |
|---|
Storage
| M.2 | 1 x 2.5 Drive bay |
|---|
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S |
|---|---|
| Speaker Output | 2 x 2W |
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel® I211AT, 1 x Intel® I219LM |
|---|---|
| Ethernet Interface | 10/100/1000/2500 Base-Tx GbE compatible |
Power Requirement
| DC Input | +24V |
|---|---|
| DC Input Connector | +Lockable DC Jack |
Software Support
| OS | Win10 / Linux |
|---|
Certification
| Certification Information | CE :, IEC/EN60601-1-2, FCC :, Part 15 class B, UL60601-1:, AAMI /ANSI ES60601-1:2005/(R)2012 and A1:2012,C1:2009/(R)2012 and A2:2010/(R)2012, CB:, IEC 60601-1/A1:2012 & EN 60601-1/A1:2013 (Ed 3.1), EN 60601-1:2006+A11:2011+A1:2013+A12:2014 |
|---|
External I/O
| USB Port | 4 x USB 3.0 |
|---|---|
| LAN Port | 2 x RJ-45 |
Panel
| LCD Size | 23.8" |
|---|---|
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Pixel pitch | 274.5×274.5 |
| Luminance | 250 cd/m2 |
| Display Type | Full HD |
| Contrast ratio | 3000 |
| Viewing angle | 89(U), 89(D), 89(L), 89(R) |
| Response time | 16 ms |
| Backlight | LED |
| Touch Type | Projective capacitive multi-touch up to 10 points |
| Touch Light Transmission | 86% |
| Touch Controller | EETI EXC84H5680 |
I/O
| Camera | 2.0M webcam |
|---|---|
| SATA | 1X SATAIII |
| HDMI | 1 x HDMI |
| Display Port | 1 x DP |
Data Collection
| NFC | NFC RFID module built In |
|---|
Data Communication
| WLAN | Optional WiFi 1T1R 802.11b/g/n/ac/ BT4.0 |
|---|
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0°C ~ 40°C (32°F ~ 104°F) |
|---|---|
| Storage Temp. | -30°C ~ 70°C (-22°F ~ 158°F) |
| Operating Humidity | 0% ~ 90% relative humidity, non-condensing |
| Weight | 6.9 kg (without batteries and adapter) |
| VESA | 75x75, 100x100 mm |
| Vibration Test | With SSD/mSATA: 1.5Grms, IEC 60068-2-64, random, 5 ~ 500Hz, 30min/axis |
| Shock Test | With CF/SSD : 10Grms, IEC 60068-2-27, half sine, 11ms |
| Color | White |
| IP Rating | Front IP65 |
| Dimension (W x L x H) | 592 x 382 x 49.5mm |
| System Fan | Fanless |
| Construction - Front | White plastic |
| Construction - Rear | White plastic |
| Fanless | Yes |
| Finishing | Anti-microbial |
Component
| Adapter | Medical grade, 120W/24V |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | HID-2334-730-A2R, HID 23.8 w/i5-7300U/4GB memory/LED/NFC/4USB3.0/SPK/24V medical adapter, Without: SSD/ Wifi/ Battery, ACC-HID-WIFI-02R, HID-2334 Wifi Kit, ACC-BAT-4S2P-01R, Rechargeable Lithium Ion Battery,4S2P, RCC-HID-BATCHR-01R, 4 Bay Charging Station w/120W Power Adapter, RCC-HID-BCSCAN-01R, Barcode Scanner Kit for HID/APC, Power Cord:, E1702031000R EU Power Cord, E1702031833R US Power Cord, E170203183CR JP Power Cord, E170P060380R UK Power Cord, <br?, E1702031831R AU Power Cord, E170P060391R CN Power Cord |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant