Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Intelligent Healthcare · Medical-Panel-PC
HID-2340
Series: HID
Manufactured byAvalue

The Avalue HID-2340 is a 23.8-inch medical panel PC designed for critical healthcare environments. Powered by 12th/13th Gen Intel® Core™ i7/i5/i3 processors, it offers robust performance for medical imaging and patient monitoring. The Full HD PCAP touchscreen supports glove operation, while the antimicrobial, IP65-rated front panel ensures hygiene and durability. With multiple I/O ports, including USB Type-C, dual LAN, and COM ports, and optional features like Wi-Fi 6E, NFC, and a 5MP camera, the HID-2340 is a versatile solution for modern healthcare settings.
Key Features
- Sleek light weight design
- 23.8" Full HD PCAP touch
- Socketed FCLGA1700 Intel® 13th Gen Core™ Processor
- 1 COM, 2 LAN, 1 USB 2.0, 3 USB 3.0, 1 USB type C
- 1 x M.2 Key B 3042/3052/2280, 1 x M.2 Key E for WIFI, 1 x M.2 Key M for storage
- Optional 5KV isolation USB/ COM/ LAN ports by IET BD-A module
- Optional webcam/ WIFI/ NFC/ barcode scanner
- Optional HDMI/Audio/USB2.0/Mini PCIe/COM by IET BD-B module
- Optional capture card integration
Technical Specifications
System Information
| SBC | HID-2340 mother board |
|---|---|
| Processor | Socket Raptor Lake-PS Intel® Core™ Processor, Intel® Core™ 7 processor 160UL, Intel® Core™ 5 processor 120UL |
| System Memory | One 262-pin DDR5 4800MHz SO-DIMM socket, supports up to 32GB max (min 8GB) |
| I/O Chipset | IT5782VG |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 1sec. – 65535sec./min.1sec. or 1min. step |
| H/W Status Monitor | CPU & system temperature monitoring and voltages monitoring |
| TPM | Onboard NuvoTon NPCT754AADYX support TPM 2.0 (optional) |
| Platform Controller Hub | Integrated in processor (SOC) |
Expansion
| Expansion | 1 x M.2 Key B 3042/3052/2280, 1 x M.2 Key E for WIFI, 1 x IET expansion |
|---|
Storage
| M.2 | 1 x M.2 Key M storage, 1 x 2.5" SSD |
|---|
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S |
|---|---|
| Speaker Output | 2 x 2W |
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel® I225LM, 1 x Intel® I226LM |
|---|---|
| Ethernet Interface | 10/100/1000/2500 Base-Tx GbE compatible |
| LAN Port | 2 x RJ-45 |
Power Requirement
| DC Input | +24V |
|---|---|
| DC Input Connector | +Lockable DC Jack |
| Power Mode | AT/ATX (ATX is default setting) |
Software Support
| OS | Win 10/11 Linux |
|---|
Certification
| Certification Information | Medical CE: EMC IEC/EN60601-1-2 & Safety IEC/EN 60601-1, FCC : Part 15 Class B, UL: AAMI ES60601-1, cUL: CAN/CSA-C22.2 No. 60601-1, CCC |
|---|
External I/O
| USB Port | 1 x USB 2.0 3 x USB 3.0, 1 x USB type C (output for USB 3.1 & display, 5V/3A 15W, no power receiving function) |
|---|---|
| COM Port | 1 x RS-232/422/485 |
| Wireless LAN | Optional 802.11abgn+acR2+axR2 Wi-Fi 6E BT5.2 |
Panel
| LCD Size | 23.8" |
|---|---|
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Pixel pitch | 274.5 x 274.5 |
| Luminance | 250 cd/m2 |
| Display Type | Full HD |
| Contrast ratio | 3000 |
| Viewing angle | 89(U), 89(D), 89(L), 89(R) |
| Response time | 16 ms |
| Backlight | LED |
| Touch Type | Projective capacitive multi-touch up to 10 points |
| Touch Light Transmission | 85% |
| Touch Controller | USB touch (EETI H8851A) |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0°C ~ 40°C (32°F ~ 104°F) |
|---|---|
| Storage Temp. | -10°C ~ 60°C (14°F ~ 140°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% relative humidity, non-condensing |
| Weight | 6 kg |
| VESA | 75x75, 100x100 mm |
| Vibration Test | With SSD/mSATA: 1.5Grms, IEC 60068-2-64, random, 5 ~ 500Hz, 30min/axis |
| Shock Test | With CF/SSD : 10Grms, IEC 60068-2-27, half sine, 11ms |
| IP Rating | Front IP65, Back IP54 |
| Dimension (W x L x H) | 592 x 382 x 49.5mm |
| System Fan | Fanless |
| Construction - Front | White plastic |
| Construction - Rear | White plastic |
| Fanless | Yes |
| Finishing | Anti-microbial |
Component
| Adapter | 72W(24V/3A) medical adapter EDAC EM10686V, Input: 100-240V~, 2.0-1.0A, 50-60Hz, Output: 120W adapter (24V/5A adapter) |
|---|
Packing List
| Packing List | 1 x HID-2340 Medical panel PC, 1 x Medical power adapter, 4 x VESA screws M4*6mm, 4 x HDD screws M3*4mm |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | HID-2340-123-A1R, 23.8" Alder Lake Medical Multi-Touch Panel PC,Intel 12th Core i5-1235UL/8GB Memory/4USB/2LAN/COM/TYPEC/CAM/Audio/SPK/Light/Medical 24V adapter, HID-2340-126-A1R, 23.8" Alder Lake Medical Multi-Touch Panel PC,Intel 12th Core i7-1265UL/8GB Memory/4USB/2LAN/COM/TYPEC/CAM/Audio/SPK/Light/Medical 24V adapter, HID-2340-120-B3R, 23.8" Raptor Lake Medical Multi-Touch Panel PC,Intel 13th Core 5 120UL/8GB Memory/4USB/2LAN/COM/TYPEC/CAM/Audio/SPK/Light/Medical 24V adapter, HID-2340-160-B3R, 23.8" Raptor Lake Medical Multi-Touch Panel PC,Intel 13th Core 7 160UL/8GB Memory/4USB/2LAN/COM/TYPEC/CAM/Audio/SPK/Light/Medical 24V adapter, E971XHI2340003R, WiFi module KIT for HID-2340, RCC-HID-BCSCAN-01R, Barcode scanner kit for HID/APC, E9697H10201R-A, DIP HID-2132 DB-A A1 isolation board with LAN/COM/USB, E9697H30002R-B-98, DIP HID-2340 DB-B A1 HDMI/2xAudio/2xUSB 2.0/Mini PCIe/COM, ACC-M2-80-CAP-01R, YUAN SC400N1 M2 AIO for HID-2340, ACC-M2-80-CAP-02R, YUAN SC400N2 M2 SDI for HID-2340, ACC-ARM-D55R, HID White Stand VESA 100x100/ 75x75, Power Cord:, E1702031000R EU Power Cord, E1702031833R US Power Cord, E170203183CR JP Power Cord, E170P060380R UK Power Cord, E1702031831R AU Power Cord, E170P060391R CN Power Cord |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant