Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Intelligent Healthcare · Medical-Panel-PC
HID-2432
Series: HID
Manufactured byAvalue

The Avalue HID-2432 is a 24-inch medical panel PC designed for precision imaging in healthcare settings. Powered by the 6th Generation Intel® Core™ i5-6300U processor, it offers robust performance for medical applications. The Full HD PCAP touchscreen supports multi-touch functionality, while the IP65-rated front panel ensures hygiene and durability. Features include DICOM preset mode (DIN 6868-157), LED reading light bar, and anti-microbial finish. With multiple I/O ports, including 4x USB 3.0, RS-232/422/485, and dual Intel® Gigabit LAN, the HID-2432 is a versatile solution for modern healthcare environments.
Key Features
- 24" display with PCAP multi-touch
- 1x SO-DIMM up to 16GB DDR4 SDRAM support
- Anti-Microbial finish
- 4x USB3.0, 1x RS-232/422/485, 1x RS-232
- 2x Intel® Gigabit LAN
- Isolation USBX2/ COMX2/ LANX2 / HDMI/ mini PCIe by IET module
- Preset DICOM mode (din 6868-157)
- LED reading light bar
- IP-65 on front panel protection
Technical Specifications
System Information
| Processor | 6th Gen Intel® Core™ i5-6300U, 2-Core, 2.4GHz processor |
|---|---|
| System Memory | One 204-pin SODIMM socket up to 16GB DDR4 2133 SDRAM |
| TPM | Infineon TPM 2.0 |
| Graphics Controller | Intel® HD Graphics 520 |
| Platform Controller Hub | Integrated in Intel ® Skylake ULT Processor |
Expansion
| Expansion | 1 x Mini PCIe full size (support half size) auto switch for mSATA or mini PCIe, USB 1 x mini PCIe full size (support half size) auto switch for mSATA or mini PCIe, USB (by IET module) |
|---|
Storage
| HDD | 2.5 SSD |
|---|---|
| Other Storage Device | mSATA (optional) |
Display
| Graphic Chipset | Intel® HD Graphics 520 |
|---|---|
| Spec. & Resolution | HDMI: 3840 x 2160 @ 24Hz (optional by IET module) |
Audio
| Audio Interface | Audio out and mic in |
|---|---|
| Audio Codec | Realtek ALC888S |
| Speaker Output | 2 x 0.5W |
Software Support
| OS | Win10 / Linux |
|---|
Certification
| Certification Information | DIN 6868157 CE, FCC class B UL60601-1 4th edition |
|---|
External I/O
| USB Port | 4 x USB3.0, 4 x USB2.0 by pin header 2 x USB2.0 (isolated 5KV), 1 x USB2.0 by pin header on IET module |
|---|---|
| LAN Port | 1 x Intel ® I219LM Gigabit Ethernet 1 x Intel ® I211AT Gigabit Ethernet 2 x Intel ® I210AT Gigabit Ethernet (isolated 5KV) on IET module |
Panel
| LCD Size | 24" |
|---|---|
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Pixel pitch | 270 x 270 |
| Luminance | 300 cd/m2 |
| Display Type | TFT-LCD |
| Contrast ratio | 1000 |
| Viewing angle | 178/178 ° |
| Backlight | LED |
| Touch Type | Projective capacitive multi-touch up to 10 points |
| Touch Light Transmission | 89% AR coating |
| Touch Controller | USB interface, EETI |
| DICOM compliant | DIN 6868157 |
| LCD Panel | 24 TFT-LCD |
I/O
| Reading light bar | LED type |
|---|---|
| Camera | 2.0M CMOS (optional) |
| COM Port | 1 x RS-232/422/485, 1 x RS-232 1 x RS-232 (isolated 5KV), 1x RS-232/422/485 (isolated 5KV) on IET module |
| HDMI | HDMI video out on IET module |
Data Collection
| NFC | USB interface supports ISO 14443-A (optional) |
|---|
Data Communication
| Bluetooth | BT4.0+BLE |
|---|---|
| WLAN | Mini PCIe interface IEEE 802.11 a/b/g/n/ac draft 2.0 1T1R |
DC In/Out Connector
| Input Power Connector | 4 pin DC Jack |
|---|
DC In/Out Characteristics
| Input Voltage Range | 100~240 Vac, 1.5~0.75A, 50~60Hz |
|---|---|
| Output Voltage Range | +24Vdc, 3.75A max. (90W) |
| Power Type | AT/ATX |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0°C~ 35° C (32°F ~ 95° F) |
|---|---|
| Storage Temp. | -20°C ~ 60°C (-4°F ~ 140°F) |
| Operating Humidity | 0% ~ 90% relative humidity, non-condensing |
| Weight | 10 kg |
| Vibration Test | With SSD/mSATA: 1.5Grms, IEC 60068-2-64, random, 5 ~ 500Hz, 30min/axis |
| Shock Test | With CF/SSD : 10Grms, IEC 60068-2-27, half sine, 11ms |
| IP Rating | Front Panel IP65 whole unit IPX1 |
| Dimension (W x L x H) | 573.8mm x 387.8 mm x 62.5 mm |
| Construction | Plastic |
| Surface | Anti-microbial finishing |
Component
| Adapter | AC/ DC medical power adapter 100~240 Vac, 1.5~0.75A, 50~60Hz Input voltage +24Vdc, 3.75A max. (90W) output voltage |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | HID-2432-630-A2R, 24"/PCAP/DICOM/8GBmemory/128GB SSD/CAM/2COM/2LAN/4USB/HDMI/Line out/Mic in/Isolation, Isolation: 2COM (RJ45 type)/2USB/2LAN, WIFI/BT/24V 90W Medical power adapter, Power Cord:, EU E1702031000R, US E1702031833R, JP E170203183CR, UK E170P060380R, AU E1702031831R |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant