Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Intelligent Healthcare · Medical-Tablet
CAXA0
Series: CAXA0

The Avalue CAXA0 is a 10.1-inch semi-rugged medical tablet designed for demanding environments. Powered by Intel® Celeron® N3350 or N4200 processors, it offers reliable performance for healthcare and industrial applications. The tablet features a 1280x800 HD TFT display with Corning Gorilla Glass and 10-point projected capacitive touch. With IP65 rating and MIL-STD-810G compliance, it withstands dust, water, and 4-feet drops. Connectivity options include WLAN, Bluetooth 5.0, NFC, USB 3.0, HDMI, and optional 4G LTE. Additional features encompass 2MP front and 8MP rear cameras, optional 1D/2D barcode scanner, smart card reader, and a 6-hour battery life. The CAXA0 supports Windows 10 IoT and Android 8.1, making it versatile for various professional settings.
Key Features
- Intel® Celeron® Processor N3350/N4200
- MIL-STD-810G & IP65 certified, 4-feet drop resistance
- 10.1” TFT color LCD 1280 x 800 HD
- Corning gorilla glass, 10 point projected capacitive multi-touch panel
- High mobility with multiple connectivity including WLAN, bluetooth, NFC
- Light design, weight only 1Kg with battery
- G-sensor, light sensor, 2M/8M camera
- Option 1D/2D barcode scanner
- Support Windows 10 and Android 11
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Celeron® Processor N3350/N4200 |
|---|---|
| System Memory | Onboard LPDDR4 4GB / 8GB |
Storage
| Solid State Drive | M.2 128GB solid state drive |
|---|
Power Requirement
| Battery | 28.44W Li-ion battery |
|---|---|
| Battery Operating Time | 6 Hours |
| DC Input Connector | DC Jack |
| DC Input | +19V |
Software Support
| OS | Windows 10 IoT 64bit, Android 8.1 without NFC, Android 11 without NFC |
|---|
Certification
| Certification Information | Australia RCM, Canada ICES-003 / IC, China CCC / SRRC, Chile SUBTEL, Japan VCCI / MIC, Taiwan BSMI /NCC, USA FCC, UK UKCA, EU CE / RED / EN60601-1, EN60601-1-2:, Austria、Belgium、Czech Republic、Denmark、Finland、France、Germany、Greece、Hungary、Ireland、Italy、Latvia、Liechtenstein、Luxembourg、Netherlands、Norway、Poland、Portugal、Romania、Slovakia、Slovenia、Spain、Sweden、Switzerland, Compliance : Costa Rica、Egypt、Hongkong、Sri Lanka |
|---|
In-Box Accessory
| Accessory | +19V 65W power adaptor |
|---|
Panel
| LCD Size | 10.1" |
|---|---|
| Display Type | WXGA |
| Resolution | 1280 x 800 |
| Luminance | 300 cd/m2 |
| Touch Type | 10 points projective capacitive |
I/O
| HDMI | 1 x HDMI output |
|---|---|
| USB Port | 2 x USB 3.0 Type A |
| Other | 1 x Audio Jack, 1 x Micro SD, 1 x DC Jack |
System Controller
| Control Buttons | 1 x Power button, 1 x Barcode scanner trigger |
|---|---|
| LED Indicator | 1 x Power |
Data Collection
| Barcode Scanner | 1D/2D Barcode scanner (optional) |
|---|---|
| NFC | ISO/IEC 14443 A/B, 15693/18092, NFCIP-1, NFCIP-2, support MIFARE and Felica |
| Camera | 2MP Front camera, 8MP Rear camera with auto focus |
Wireless Communication
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
|---|---|
| WLAN | 802.11 a/b/g/n/ac |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0°C ~ 40°C (32°F ~104°F), 0°C ~ 30°C (32°F ~ 86°F) without dock or wall mount [EN60601], 0°C ~ 40°C (32°F ~104°F) with dock or wall mount [EN60601] |
|---|---|
| Storage Temp. | -20°C ~ 60°C (-4°F ~ 140°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% relative humidity, non-condensing |
| Weight | 1 kg with Battery |
| Vibration Test | MIL-STD-810G method 514.6 procedure 1 |
| Shock Test | MIL-STD-810G method 516.6 procedure 1 |
| Drop Test | 4-Feet drop on concrete floor, MIL-STD-810G 516.6 procedure IV |
| IP Rating | IP65 |
| Dimension (W x H x D) | 281 x 193.3 x 19.95mm |
| Fanless | Fanless |
| Construction | Rubber + plastic |
Component
| Adapter | Input: 100~240Vac/50~60 Hz, Output: 65W adaptor (19V@3.15A adaptor) |
|---|---|
| Microphone | Front microphone |
Packing List
| Packing List | 1 x CAXA0, 1 x Power adapter, 1 x Battery |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | CAXA0-1000A1-S04R, 10.1"/1280x800/N3350/4GB/128GB/2USB/+19V/Android 8.1, CAXA0-1000A1-S05R, 10.1"/1280x800/N3350/4GB/128GB/2USB/+19V/Windows 10, CAXA0-1000A1-S06R, 10.1"/1280x800/N3350/4GB/128GB/2USB/+19V/Windows 10, CAXA0-1000A1-S07R, 10.1"/1280x800/N4200/4GB/128GB/2USB/+19V/Windows 10, CAXA0-1000A1-S08R, 10.1"/1280x800/N4200/4GB/128GB/2USB/+19V/Android 8.1, CAXA0-1000A1-S10R, 10.1"/1280x800/N3350/4GB/128GB/2USB/+19V/Android 11, CAXA0-1000A1-S11R, 10.1"/1280x800/N4200/4GB/128GB/2USB/+19V/Android 11, CAXA0-1000A1-S12R, 10.1"/1280x800/N4200/8GB/128GB/2USB/+19V/Windows 10, CAXA0-DCA1-S03R, CAXA0 Desktop cradle /USB2.0x3/LAN/DC19V, without Adapter, CAXA0-WMA1-S03R, CAXA0 Wall Mount kit /USB2.0x3/LAN/DC19V, without Adapter, CAXA0-CSA1-S01R, Battery charging station for CAXA0, DC19V/65W Adapter, ACC-CAXA0-HS-01R, Hand Strap for CAXA0, ACC-CAXA0-SS-01R, Shoulder Strap for CAXA0, ACC-ADP-060M-01R, CAXA0 Medical Adapter, ACC-ADP-065N-01R, CAXA0 ITE Adapter, ACC-CAXA0BAT-02R, CAXA0 Battery, CAXA0 1D / 2D Barcode scanner, EU Power Cord for ACC-ADP-060M-01R E1702031000R, US Power Cord for ACC-ADP-060M-01R E1702031833R, JP Power Cord for ACC-ADP-060M-01R E1702031834R, UK Power Cord for ACC-ADP-060M-01R E170P060380R, EU Power Cord for ACC-ADP-065N-01R E170203183DR, US Power Cord for ACC-ADP-065N-01R E1702031835R, JP Power Cord for ACC-ADP-065N-01R E17120318001R, UK Power Cord for ACC-ADP-065N-01R E170P060370R |
|---|