Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
14 May 2026
Intelligent Healthcare · Medical-Tablet
HannsNote2

The Avalue HannsNote2 is a 10-inch digital paper tablet designed for eye-friendly reading and writing experiences. Featuring the ecoVision reflective display technology, it offers 16.7 million colors, 60Hz refresh rate, and zero blue light emission, ensuring comfortable usage even under sunlight. Powered by a quad-core RK3566 ARM A55 processor with 4GB RAM and 64GB storage, it runs on Android 13 OS, supporting a wide range of applications. The device includes a 2MP front camera, Wi-Fi, Bluetooth 5.0, and a USB Type-C port. Its ultra-thin design (4.7mm) and lightweight build (350g) make it highly portable, while the USI 2.0 stylus support enables precise note-taking and drawing.
Key Features
- The world's thinnest & lightest digital notepad: 4.7mm, 350 grams
- HannStar Argentum Birefringence Eco-Friendly Paper Display Technology
- Sunlight Readable, Anti-Glare
- Eye-Friendly (Eye Care): Zero blue light emission. Ensure you to read under sufficient lighting environment
- Active Pen: Supports USI 2.0
- HannStar On-Cell Touch technology: You can use pen & fingers at the same time
- Colorful Drawing: 16.7M display colors
- Audiobook Play: Built-In speaker and microphone
- Educational Animation: high refresh rate without ghost shadow
- HannsNote APP: Organize & edit your drawings/notes
- Privacy view protection: viewing angle 120°/ 120°
- Ecofriendly: Green suppliers, green & healthy design, low-carbon manufacturing
Technical Specifications
System Information
| Processor | Quad Core CPU RK3566 ARM A55 64 bit, 1.8GHz |
|---|---|
| System Memory | 4GB (LPDDR4) |
| GPU | OpenGL ES 1.1/2.0/3.2, OpenCL 2.0 and Vulkan 1.1 |
| Battery Type | Li-Ion Battery 2.200 mAh |
| Battery Life | Operation Battery Life: 3 hours (watching video);, Stand-By Battery Life: 72 hours |
| Camera | Front 2MP with Auto-Focus |
Storage
| Storage | 64GB eMMC memory |
|---|
Audio
| Speaker Output | 0.8 Watts |
|---|
Software Support
| OS | Android 13 |
|---|
External I/O
| USB Port | 1 x USB Type C 2.0 |
|---|
Panel
| LCD Size | 10" |
|---|---|
| Display Type | Eco-Friendly Paper Display Full Reflective type, w/o FL |
| Resolution | 1200 x 1600 |
| Pixel pitch | 0.12705 (H) x 0.12705 (V) mm |
| Contrast ratio | 20:1 |
| Viewing angle | 120° (H) / 120° (V) |
| Response time | 5 ms |
| Touch Type | Projective capacitive multi-touch up to 10 points |
| Display color | 16.7 M |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Touch Input | Finger and stylus pen |
Wireless Communication
| Bluetooth | 5.0 |
|---|---|
| WLAN | Wi-Fi IEEE 802.11 b/g/n/a/ac 2.4/5GHz |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0°C ~ 45°C |
|---|---|
| Operating Humidity | 20 ~ 80% non-condensing |
| Weight | 350 g |
| Power Requirement | Input: 5V, 2A / Output: 5V, 1A |
| Dimension (W x H x D) | 184.4 x 221.5 x 4.7mm |