Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Intelligent Healthcare · Peripherals-and-Accessories
MD120UI

The AVer MD120UI is a state-of-the-art medical-grade PTZ camera designed for comprehensive patient monitoring and telemedicine applications. Equipped with a 1/2.8\" Exmor CMOS sensor, it delivers ultra-clear 4K resolution and 20X optical zoom, ensuring precise imaging for clinical diagnostics. Advanced AI algorithms facilitate automatic detection of patient body contours and specific areas of interest, such as the face and eyes, enhancing monitoring efficiency. The camera's infrared night vision function enables 24/7 patient observation without disturbing rest, while the privacy mode ensures compliance with healthcare privacy standards. With features like a built-in omnidirectional microphone, wide dynamic range (WDR), and compatibility with various control protocols, the MD120UI integrates seamlessly into healthcare environments.
Technical Specifications
Camera
| Image Sensor | 1/2.8\" CMOS |
|---|---|
| Power Frequencies | 50Hz/60Hz |
| Image Processing | Mirror / Flip / Freeze / WDR / BLC |
| Camera Control - Interfaces | RS-232 / RS-422 / Ethernet |
| Camera Control - Protocols | VISCA (RS-232 / RS-422 / IP), CGI (IP) |
| Preset Positions | 10 (IR), 256 (RS-232, RS-422, IP) |
| TV Lines | 1000 (Center / Wide) |
| Preset Speed | Pan: 200°/sec, Tilt: 200°/sec |
| Pan / Tilt Speed (Manual) | Pan: 0.1° to 100°/sec, Tilt: 0.1° to 100°/sec |
| Pan / Tilt Angles | Pan: ±170°, Tilt: +90° / -30° |
| Minimum Working Distance | Wide: 0.01 m, Tele: 1.2 m |
| Aperture (Iris) | F = 1.8 (Wide) to 4.7 (Tele) |
| Focal Length | f = 4.5 mm (Wide) to 90 mm (Tele) |
| Total Zoom | 20X |
| Digital Zoom | 1X |
| Optical Zoom | 20X |
| White Balance | Auto, Manual |
| Exposure Control | Auto, Manual, Priority AE (Shutter, IRIS), BLC, WDR |
| Shutter Speed | 1/1 to 1/10,000 sec |
| Viewing Angles | DFOV: 69.2° (Wide) to 4.1° (Tele), HFOV: 62.3° (Wide) to 3.6° (Tele), VFOV: 37.7° (Wide) to 2.1° (Tele) |
| Gain | Auto, Manual |
| S/N Ratio | ≥ 50dB |
| Minimum Illumination | 0.5 lux (50 IRE, F1.6, Max. AGC, 1/30) |
| Output Resolutions | Resolutions: 4K / 1080p / 720p, Frame Rates: 60 / 59.94 / 50 / 30 / 29.97 / 25 |
| Effective Picture Elements | 8 Megapixels |
AI Function
| Mode | Eye Tracking |
|---|
Audio
| Channel | 2ch Stereo |
|---|---|
| Codec | AAC-LC (48K) |
| Built-in Microphone | 1 (Omni-Directional) |
Interface
| Video Outputs | HDMI, IP, USB |
|---|---|
| Audio Outputs | HDMI, IP, USB |
General
| Power Requirement | 12V |
|---|---|
| PoE | PoE+ ( IEEE802.3at ) |
| Operating Conditions | Temperature: 0°C to +40°C ; Humidity: 20% to 80% |
| Storage Conditions | Temperature: -20°C to +60°C; Humidity: 20% to 95% |
| Dimensions (W x H x D) | 180 x 145 x 183.5 mm |
| Net Weight | 1.7 ( ± 0.1 ) kg |
| Application | Indoor |
| Security | Kensington Slot |
| Power Consumption | 24W |
| Housing Material | Anti-UV |
| IR Night Vision | Yes |
| IR Remote Control | Yes |
Privacy
| Protection Mode | Privacy Mode, Privacy Indicator |
|---|
IP Streaming
| Resolution | 4K 60fps |
|---|---|
| Network Video Compress Formats | H.264, H.265, MJPEG |
| Maximum Frame Rate | 4K 60fps |
| Bit-rate Control Mode | VBR, CBR |
| Range of Bit-rate Setting | 512Kbps to 64Mbps |
| Network Interface | 10 / 100 / 1000 Base-T |
| Multi-Stream Capability | 2 (RTSP / Web page), 4K 60fps Max |
| Network Protocols | IPv6, IPv4, TCP, UDP, ARP, ICMP, IGMP, HTTP, DHCP, RTP/RTCP, RTSP, RTMP,VISCA over IP |
USB
| Connector | USB 3.0 (Type-B) |
|---|---|
| Video Formats | MJPEG |
| USB Video Class (UVC) | UVC1.1 |
| USB Audio Class (UAC) | UAC1.0 |
| Maximum Video Resolution | 2160p |
Software Tools
| IP Search and Configuration Tool | Support Windows® 7 or later |
|---|---|
| PTZ Management Aver Viewcare | Support Windows® 7 or later |
| PTZ Control Panel | Supports iOS & iPadOS® 11 or later |
| Camera Setting Tool | Supports Windows® 7 or later, macOS® 10.14 or later |
Warranty
| Camera | 3 Years |
|---|---|
| Accessories | 1 Year |
WebUI
| Live Video Preview | Yes |
|---|---|
| Camera PTZ Control | Pan, Tilt, Zoom, Focus, Preset Control |
| Camera/Image Adjustment | Exposure, White Balance, Picture |
| Network Configuration | DHCP, IP Address, Gateway, Subnet Mask, DNS |
Package Contents
| Package Contents | Camera, Drilling Paper, Ceiling Mount Bracket, Quick Start Guide, Cable Fixing Plate,, M2 x 4 mm Screw (x3), Power Adapter & Power Cord, 1/4”-20 L=6.5 mm Screw (x2),, Remote Control, M3 x 6 mm Screw (x3), USB Cable (Type-B |
|---|
Optional Accessories
| Optional Accessories | AVer CL01 PTZ Camera Controller, L-Type Wall Mount |
|---|