Product Datasheet
20 May 2026
IoT Solution · ARTEMIS-RTLS
Artemis-2U-Server
Series: Artemis
Manufactured byAvalue

The Avalue Artemis 2U Server is the high-capacity location server for the ARTEMIS real-time location system (RTLS), a 2U rackmount appliance pre-loaded with the Artemis Portal that ingests data from UWB anchors and tags to compute and present real-time indoor positions at scale. Built on an Intel® Xeon® E-2278GE processor with 64GB DDR4 2400MHz ECC and 512GB SSD + 3 x 4TB HDD storage, it supports up to 200 Artemis anchors. In a 504 x 432.4 x 88 mm 2U chassis, it provides the central compute, database and dashboard for large ARTEMIS deployments — the high-performance brain of the RTLS.
Key Features
- High-capacity location server for the ARTEMIS RTLS (2U rackmount)
- Pre-loaded Artemis Portal software
- Intel® Xeon® E-2278GE processor
- 64GB DDR4 2400MHz ECC DIMM
- 512GB SSD + 3 x 4TB HDD storage
- Supports up to 200 Artemis anchors
- Central compute, database and dashboard for RTLS
- 2U chassis (504 x 432.4 x 88 mm)
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Xeon® E-2278GE Processor |
|---|---|
| System Memory | 64GB DDR4 2400MHz ECC DIMM |
| Storage | 512 GB SSD + 3 x 4TB HDD |
Software Support
| Software | Pre-loaded Artemis Portal |
|---|---|
| Capacity | Supports up to 200pcs Artemis anchors |
Mechanical & Environmental
| Form Factor | 2U rackmount server |
|---|---|
| Dimensions | 504 x 432.4 x 88mm |
Ordering Information
| Ordering Information | Artemis 2U Server |
|---|