Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · IPC-Peripherals-and-Accessories
AUX-080
Series: AUX
Manufactured byAvalue
%2FAUX-080%2FAUX-080%20front_800x800.png?alt=media)
The Avalue AUX-080 is an industrial-grade peripheral accessory developed to complement Avalue panel PCs, monitors, and industrial computing platforms. Built for reliable operation in demanding environments, the AUX-080 supports seamless integration with industrial systems used in automation, manufacturing, kiosks, and control applications. Its durable design and compatibility with Avalue hardware make it a dependable accessory for expanding or supporting panel PC and monitor installations.
Key Features
- 2 x HDMI
- 1 x USB2.0
Technical Specifications
System Information
| Board | E9697AU8001R |
|---|
Display
| Graphic Chipset | SiliconMotion SM768 Embedded GPU |
|---|---|
| Spec. & Resolution | HDMI: Max. resolution 4096x2160 @ 24Hz |
Software Support
| OS | Win10, *1. Need to use OEM BIOS when use the IET board, *2. Need install driver, *3. Chip is silicon motion SM768 |
|---|
Internal I/O
| HDMI | 2 x HDMI |
|---|---|
| USB | 1 x USB2.0 |
Mechanical & Environmental
| Weight | 200 g |
|---|---|
| Storage Temp. | -20°C ~ 60°C (-4°F ~ 140°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Operating Temp. | -10°C ~ 50°C (14°F ~ 122°F) |
| Dimension (L x W) | 86 x 55mm |
Ordering Information
| Ordering Information | AUX-080-2HDMI-A1R, 2 x HDMI + USB2.0 for ARC Series, A1, AUX-080-HDMI-B1R, 2 x HDMI + USB2.0 for ARC-xx35(New Back Cover) series |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant