Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · Industrial-Display
ARC-21W00
Series: ARC
Manufactured byAvalue
_800x800.png?alt=media)
The Avalue ARC-21W00 is a 21.5" industrial display designed for demanding environments. It features a full HD resolution, a projected capacitive (PCAP) multi-touch screen, and a durable design with IP65 front panel protection. The display offers versatile connectivity options, including HDMI, VGA, and DisplayPort, making it suitable for various industrial applications where robust and reliable display performance is required.
Key Features
- 21.5" Full HD LCD with projective capacitive multi touch
- HDMI, display port, VGA input, line in
- Rugged design for vibration and shock protection
- Fanless operation -10 ~ 50°C
- Default with +12V DC in power input
- Front panel IP65 protection
- Default with panel mounting kits
- Option for Bi-Direction WIFI-6 interactive module for USB signal and image
Technical Specifications
System Information
| Other | OSD key at rear cover |
|---|
Panel
| LCD Size | 21.5", 16:9 |
|---|---|
| Display Type | Full HD |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Pixel pitch | 0.24795mm(H) x 0.24795mm(V) |
| Luminance | 250 cd/m2 |
| Contrast ratio | 3000 |
| Viewing angle | 89 (U), 89 (D), 89 (L), 89 (R) |
| Response time | 25 ms |
| Backlight | LED |
| Touch Type | Projective capacitive multi-touch supports up to 10 points |
| Touch Light Transmission | 86% |
Expansion
| Expansion | Option for Bi-Direction WIFI-6 interactive module for USB signal and image |
|---|
External And Internal I/O
| USB | USB type B connector for touch function |
|---|---|
| HDMI | 1x HDMI 1.4a (HDCP 1.3) |
| VGA | 1x 15 PIN D-SUB VGA connector |
| Display Port | 1x Display Port 1.2 (HDCP 1.3) |
Audio
| Audio Interface | 1x Line in |
|---|---|
| Speaker Output | 2 x 5W |
Certifications
| Certification Information | CE/ FCC Class A |
|---|
Power Requirement
| Adapter | Input: 100 ~ 240Vac/ 50 ~ 60Hz, Output: 60W adapter (12V @ 5A adapter) AC-DC adapter |
|---|
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | -10°C ~ 50°C |
|---|---|
| Storage Temperature | -20°C ~ 60°C |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative humidity, non-condensing |
| Weight | 5.9 Kg |
| Dimension (W x L x H) | 538.05 x 341.05 x 71 mm |
| Vibration Test | 1.5Grms, IEC 60068-2-64, random, 5 ~ 500Hz, 1hr/axis |
| Shock Test | MIL-STD-810G, method 516.6, procedure I, functional shock=20G |
| IP Rating | Front panel IP65 |
| Mounting Kit | Wall / Stand / VESA 75mm x 75mm, 100mm x 100mm, Panel mount with mounting kits |
| Power Requirement | +12V DC in, (Option for +9V ~ +36V, wide voltage input) |
| System Fan | Fanless |
| Construction - Front | Die casting with cover lens |
| Construction - Rear | Metal |
Ordering Information
| Ordering Information | ARC-21W00-CP-A1R, 21.5" PCAP Multi-Touch Rugged Industrial Monitor, DP/HDMI/VGA/Line out/SPK/OSD key/12V Power adapter, E1702031833R, USA Power Cord, E1702031000R, EU Power Cord, E1702031834R, Japan Power Cord, E1702031830R, UK Power Cord, E1702031831R, Australia Power Cord |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant