Product Datasheet
20 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · Industrial-Display
OFM-1900
Series: OFM
Manufactured byAvalue

The Avalue OFM-1900 is a 19" open-frame touch monitor (CVD) built for retail and industrial integration. With a 1280x1024 panel, 250-nit brightness, and 10-point PCAP touch, it serves as a robust, integration-ready display module. A wide -20~55°C operating range and flexible HDMI/VGA/USB/USB-C connectivity on a simple 12V DC input make the OFM-1900 an easy-to-embed touch monitor for kiosks, counters, and machine front-ends.
Key Features
- 19" (1280 x 1024) open-frame touch monitor (CVD)
- 250-nit brightness, 1000:1 contrast
- 10-point projected-capacitive (PCAP) touch
- Wide -20~55°C operating temperature
- HDMI + VGA inputs
- USB and USB Type-C
- 12V DC input
- Broad certification: CB, UL/cUL, BSMI, CE Class B, FCC, ICES-003, UKCA
- Application: retail / industrial
Technical Specifications
Certification
| Certification Information | CB, UL/cUL, BSMI, CE Class B, FCC, ICES-003, UKCA |
|---|
External I/O
| USB Port | 1 x USB/ 1 x Type C |
|---|---|
| HDMI | 1 x HDMI |
| VGA | 1 x VGA |
Panel
| LCD Size | 19" |
|---|---|
| Resolution | 1280 x 1024 |
| Luminance | 250 cd/m2 |
| Contrast ratio | 1000 |
| Frame Rate (Hz) | 60 |
| Active Display Area (mm) | 376.3 x 301.1 |
| Response time | 20 ms |
| Touch Screen | 10 point PCAP touch |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | -20°C ~ 55°C |
|---|---|
| Storage Temp. | -20°C ~ 70°C |
| Power Consumption (W/max.) | 30 |
| Power Requirement | 12VDC/3A |
| Dimension (W x L x H) | 406.8 x 332.0 x 48.3 |
Ordering Information
| Ordering Information | OFM-1900-X000C-1R | 19" Open frame touch monitor/ 1280 x 1024/ 250 nits/ PCAP touch/ HDMI/ VGA/ USB/ type C/ 12V DC-in |
|---|