Product Datasheet
20 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · Industrial-Panel-PC
APC-2340
Series: APC

The Avalue APC-2340 is a 23.8" Full-HD ultra-light expandable industrial touch panel PC powered by 12th Generation Intel Core i5/i3 (Alder Lake-P, with IPU) on the EMX-ADLP-B1 SBC, designed as a sleek, fanless terminal for self-service kiosks and modern touch HMI. With dual DDR5 4800MHz SO-DIMM (up to 64GB), onboard TPM 2.0, and triple M.2 expansion, it delivers responsive x86 performance in a slim plastic enclosure with an IP65 front. The 1920x1080 PCAP 10-point multi-touch panel pairs with Intel I219LM Gigabit + Intel I226LM Gigabit Ethernet, 4x USB 3.2, dual DP++, and a configurable RS-232/422/485 COM port. M.2 Key-B (4G/5G), Key-E (Wi-Fi 6E/BT), and Key-M (PCIe x4 storage) slots add flexible expansion. A wide +12~24V locking DC input and fanless operation make the APC-2340 a durable, future-ready interactive display, with optional camera and NFC kits.
Key Features
- 23.8" Full-HD (1920x1080) PCAP 10-point multi-touch panel PC, fanless
- 12th Gen Intel Core i5-1235U / i3-1215U (Alder Lake-P, with IPU), EMX-ADLP-B1
- 2 x 262-pin DDR5 4800MHz SO-DIMM, up to 64GB (non-ECC)
- 2.5" SATA3 SSD + M.2 Key-M 2280 (PCIe x4) storage
- Onboard TPM 2.0
- M.2 Key-B (4G/5G), M.2 Key-E (Wi-Fi 6E / BT 5.2)
- Intel I219LM + Intel I226LM GbE, 4x USB 3.2, 2x DP++
- Configurable RS-232/422/485 COM, front panel IP65
- Wide +12 ~ +24V locking DC input, fanless; CE / FCC Class B / VCCI / UKCA
Technical Specifications
System Information
| Processor | 12th Generation Alder Lake Intel® Core™ i3-1215U Processor, (10M Cache, up to 4.40 GHz, with IPU), 12th Generation Alder Lake Intel® Core™ i5-1235U Processor, (12M Cache, up to 4.40 GHz, with IPU) |
|---|---|
| System Memory | 2 x 262-pin DDR5 4800 MHz SO-DIMM Supports Up to 64GB (Non ECC Only) |
| I/O Chipset | EC iTE IT5782VG |
| Watchdog Timer | H/W reset, 1sec. ~ 65535sec. and 1sec./step |
| H/W Status Monitor | CPU Temperature Monitoring, Voltage Monitoring, CPU Fan Speed Control |
| TPM | 2.0 |
| SBC | EMX-ADLP-B1 A1 i3-1215U, EMX-ADLP-B1 A1 i5-1235U |
Expansion
| Expansion | 1 x M.2 Key B 3042/3052 for 4G/5G, 1 x M.2 Key E 2230 support WiFi module, 802.11abgn+acR2+axR2 Wi-Fi 6E BT5.2 |
|---|
Storage
| Solid State Drive | 2.5" SATA3 SSD |
|---|---|
| Other Storage Device | 1 x M.2 Key M 2280 (PCI-e x4) slot for storage |
Audio
| Audio Codec | RealTek ALC888S-VD2-G |
|---|---|
| Speaker Output | 2 x 2W |
Power Requirement
| DC Input | +12V~+24V |
|---|---|
| DC Input Connector | Lockable PWR DIN Plug |
| Power Mode | ATX / AT |
Software Support
| OS | Win11 / Linux |
|---|
Certification
| Certification Information | CE/ FCC class B/VCCI/UKCA |
|---|
Panel
| LCD Size | 23.8" |
|---|---|
| Display Type | Full HD |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Pixel pitch | 274.5mm × 274.5mm |
| Luminance | 250 cd/m² |
| Contrast ratio | 3000 |
| Viewing angle | 89(U), 89(D), 89(L), 89(R) |
| Response time | 16ms |
| Backlight | LED |
| Touch Type | Projective capacitive multi-touch up to 10 points |
| Touch Controller | EETI EXC81H5680 |
External I/O
| USB Port | 2 x USB 3.2 Gen2 (USB1), 2 x USB 3.0 Gen2 (USB2) |
|---|---|
| LAN Port | 1 x Intel® I219LM Gigabit Ethernet PHY, 1 x Intel® I226LM Gigabit Ethernet |
| Wireless LAN Antenna | 2 x PCB Antenna |
| COM Port | 1 x RS-232/422/485 (by request) |
| Display Port | 2 x DP++ |
Data Communication
| WLAN | Optional Wi-Fi + Bluetooth 5.0 USB Module, Intel Wi-Fi 6E AX210 |
|---|---|
| Bluetooth | Optional Wi-Fi + Bluetooth 5.0 USB Module, Intel Wi-Fi 6E AX210 |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0°C ~ 40°C (32°F ~ 104°F) |
|---|---|
| Storage Temp. | -10°C ~ 60°C (14°F ~ 140°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Dimension (W x L x H) | 592 x 382 x 49.5mm |
| Weight | 6.2 kg |
| Vibration Test | 1.5Grms, IEC 60068-2-64, random, 5 ~ 500Hz, 30min/axis |
| Shock Test | 10Grms, IEC 60068-2-27, half sine, 11ms |
| IP Rating | Front IP65 |
| Mounting Kit | VESA 75 x 75, 100 x 100 |
| System Fan | Fanless |
| Construction - Front | Plastic- black |
| Construction - Rear | Plastic- black |
Component
| Adapter | AC/DC adapter 24V/3.75A PWR DIN Plug |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | APC-2340-121-A1R | 23.8" 1920x1080 Projected Capacitive Touch Panel PC (Plastics, Black), Intel Core i3-1215U/8GB memory/ 4USB3/ 2LAN/ 2DP/ SPK/ 90W Adapter, APC-2340-123-A1R | 23.8" 1920x1080 Projected Capacitive Touch Panel PC (Plastics, Black), Intel Core i5-1235U/8GB memory/ 4USB3/ 2LAN/ 2DP/ SPK/ 90W Adapter, E971XAP2340001R | WiFi Kit for APC-2340, E971XAP2340002R | Camera Kit for APC-2340, E971XAP2340003R | NFC Kit for APC-2340, E170203183DR | EU Power Cord, E1702031835R | US Power Cord, E17120318001R | JP Power Cord, E170P060370R | UK Power Cord |
|---|