Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · Industrial-Panel-PC
ARC-1033
Series: ARC
Manufactured byAvalue

The Avalue ARC-1033 is a 10.4" industrial touch panel PC with an Intel® Celeron® Processor N3350. It features a 5-wire resistive touch screen, fanless design, dual Gigabit LAN, multiple USB and COM ports, and HDMI support. The panel is IP65 front and IP41 rear rated, suitable for rugged environments. It supports wide voltage input and operates in temperatures from -10°C to 50°C.
Key Features
- 10.4” XGA LCD with 5-wire resistive touch
- Intel® Celeron® Processor N3350
- 1 x 204-pin DDR3L SODIMM socket, supports up to 8GB DDR3L 1600MTs SDRAM
- 2LAN, 2COM, 4USB3
- Available expansion for audio, USB, COM, HDMI, MPCIe, GPIO, CAN bus
- Rugged design for vibration & shock protection
- Fanless operation from -10 ~ 50°C (N3350/N4200), -20 ~ 60°C (E3950)
- Wide range DC power input from +9 ~ 36Vdc
- Service window, easy to install memory module
- IP65 compliant front panel, IP41 rear box
- TPM2.0 (optional)
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Celeron® Processor N3350, 2M Cache, up to 2.40 GHz |
|---|---|
| System Memory | One 204-pin DDR3L SODIMM socket, supports up to 8GB DDR3L 1600Mhz SDRAM (non-ECC) |
| Watchdog Timer | H/W reset, 1sec. ~ 65535sec |
| H/W Status Monitor | Monitoring CPU & System Temperature and Voltage |
| TPM | TPM 2.0 (by default) |
| SBC | ARC-APL |
| CPU Cooler (Type) | Fanless Heatsink |
| Other | 3 x Knockouts for antenna mounting |
Panel
| LCD Size | 10.4" 4:3 |
|---|---|
| Display Type | XGA |
| Resolution | 1024x768 |
| Pixel pitch | 0.0685mm(H) x 0.2055mm(V) |
| Luminance | 500 cd/m² |
| Contrast ratio | 1200 |
| Viewing angle | 88 (U), 88 (D), 88 (L), 88 (R) |
| Response time | 25 ms |
| Backlight | LED |
| Touch Type | 5 wires resistive |
| Touch Light Transmission | 80 % |
| Touch Controller | Onboard USB touch (PenMount) |
Expansion
| Expansion | 1 x mSATA support on the 1st mini PCIe slot, auto switch for mSATA or mini PCIe, 1 x optional by IET module |
|---|
Storage
| Storage | 1 x 2.5" Drive Bay (7mm HDD Restricted) |
|---|---|
| HDD/ SSD | 1 x SATA3 |
| Other Storage Device | 1 x mSATA support on the 1st mini PCIe slot, auto switch for mSATA or mini PCIe |
External And Internal I/O
| USB Port | 4 x USB3.0 (2 x double deck) |
|---|---|
| COM Port | 1 x RS-232/422/485, selectable by BIOS, RS-485 supports auto flow, pin-9 selected by ring/+5V/+12V), 1 x RS-232 |
| DIO | 16-bit GPIO) |
| LAN Port | 2 x RJ-45 |
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S |
|---|---|
| Speaker Output | 2 x 2W |
System Control
| LED Indicator | HDD LED, power LED |
|---|
Certifications
| Certification Information | CE / FCC Class B |
|---|
Ethernet
| LAN Chipset | 2 x Intel® I210IT for E3950, 2 x Intel I211AT for N3350/N4200 |
|---|---|
| Ethernet Interface | 10/100/1000 Base-Tx GbE compatible |
Power Requirement
| DC Input | +9V ~ +36V |
|---|---|
| DC Input Connector | Lockable DC Jack, Optional for phoenix connector |
| Adapter | Input: 100 ~ 240Vac/ 50 ~ 60Hz, Output: 60W adapter (12V @ 5A adapter) AC-DC adapter |
| ACPI | Single power ATX support S0, S3, S4, S5 and ACPI 3.0 compliant |
Software Support
| OS Information | Win 10 / Linux |
|---|
System Control
| LED Indicator | HDD LED, power LED |
|---|
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | N3350/ N4200: -10°C ~ 50°C (-14°F ~ 122°F), E3950: -20°C ~ 60°C (-4°F ~ 140°F) |
|---|---|
| Storage Temperature | -30°C ~ 70°C (-22°F ~ 158°F) |
| Operating Humidity | 0% ~ 90% Relative humidity, non-condensing |
| Weight | 2.3 Kg |
| Vibration Test | With SSD/mSATA : 3Grms, IEC 60068-2-64, random, 5 ~ 500Hz, 30 mins/axis |
| Shock Test | Operating with SSD/CFast/mSATA : MIL-STD-810G, method 516.6, procedure I, functional shock=20G |
| Drop Test | ISTA 2A, IEC-60068-2-32 Test:Ed |
| IP Rating | Front IP65, Rear IP41 |
| Mounting Kit | Wall / Stand / VESA 75mm x 75mm, 100mm x 100mm, Panel Mount with mounting kits |
| Power Mode | AT/ATX (ATX is default setting) |
| System Fan | Fanless |
| Construction - Front | Silver aluminum |
| Construction - Rear | Black Die Casting |
| Dimension | 259.6 x 195.8 x 46mm |
Ordering Information
| Ordering Information | ARC-1033-335-A4R, 10.4" 1024x768 Industrial Touch Panel PC, ErP Design (F1 Stepping CPU), Intel Celeron SoC N3350 1.10GHz CPU/888S/4GDDR3L/2GLAN/2COM/4USB/SPK/9~36V input/12V Adapter, Optional IET Module list:, ACC-ARC-USB-01R, 4 x USB 3.0 IET module ARC Series, ACC-ARC-AUDIO-01R, HDMI + 5.1 CH audio IET module for ARC Series, ACC-ARC-MPCIE-02R, HDMI + MPCIE w/SIM IET module for ARC Series, ACC-ARC-COM-01R, 2 x Isolated RS-232 IET module for ARC Series, ACC-ARC-COM-02R, 3 x RS-232 IET module for ARC Series, ACC-ARC-COM-03R, 2 x RS-232 + USB IET module for ARC Series, ACC-ARC-COM-04R, 2 x RS-232 + LAN IET module for ARC Series, ACC-ARC-GPIO-01R, 12-bit GPIO + 2-pin CAN bus IET module for ARC Series, ACC-ARC-OBDII-01R, OBDII - CAN bus IET module for ARC Series (OBDII/EOBD for small vehicle), ACC-ARC-OBDII-02R, OBDII - CAN bus IET module for ARC Series (J1939J1708 for large vehicle), ACC-ARC-OBDII-03R, OBDII - CAN bus IET module for ARC Series (ISO15765-4 for special large vehicle) |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant