Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · Industrial-Panel-PC
ARC-10W33
Series: ARC
Manufactured byAvalue

The Avalue ARC-10W33 is a rugged industrial panel PC designed for harsh environments. It features a 10.1" WXGA display, is fanless, and operates with low power consumption. It offers versatile connectivity options, including multiple I/O ports and supports various mounting solutions. The ARC-10W33 is suitable for a range of industrial applications, providing reliable performance and durability in challenging conditions.
Key Features
- 10.1” WXGA LCD with PCAP Multi-Touch
- Onboard Intel® Celeron® N3350/J3455 SoC BGA Processor
- 1 x 204-pin DDR3L SODIMM Socket, Supports Up to 8GB DDR3L 1600MTs SDRAM
- Rich I/Os, 2 LAN, 2 COM, 4 USB, SIM Card Slot, Swappable Drive Bay, Speaker out for Flexible Expansion Modules
- 1 x Mini PCIe Slot
- Rugged Design for Vibration & Shock Protection
- Cableless Design
- Fanless Operation from -10 ~ 50°C
- Wide Range DC Power Input from +9 ~ 36Vdc
- Service Window, Easy to Install Memory Module
- Front panel: IP65, Rear: IP41(except I/O)
- TPM2.0 (optional)
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Celeron® Processor N3350/J3455, Intel® Celeron® Processor N3350, 2M Cache, up to 2.40 GHz, Intel® Celeron® Processor J3455, 2M Cache, up to 2.30 GHz |
|---|---|
| System Memory | One 204-pin DDR3L SODIMM Socket, Supports Up to 8GB DDR3L 1600Mhz SDRAM (Non-ECC) |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 1sec. ~ 65535sec./1sec.step |
| H/W Status Monitor | Monitoring CPU & System Temperature and Voltage |
| CPU Cooler (Type) | Fanless Heatsink |
| SBC | ARC-APL |
| Other | 3 x Knockouts for antenna mounting |
Panel
| LCD Size | 10.1" 16:10 |
|---|---|
| Display Type | WXGA |
| Resolution | 1280x800 |
| Pixel pitch | 0.1695mm(H) x 0.1695mm(V) |
| Luminance | 350 cd/m2 |
| Contrast ratio | 800 |
| Viewing angle | 85 (U), 85 (D), 85 (L), 85 (R) |
| Response time | 25 ms |
| Backlight | LED |
| Touch Type | PCAP Multi-Touch support up to 10 points |
| Touch Light Transmission | 88 % |
| Touch Controller | EETI |
Expansion
| Expansion | 1 x mSATA supports on the 1st Mini PCIe slot, Auto switch for mSATA or Mini PCIe, 1 x 80-pin IET interface |
|---|
Storage
| Storage | 1 x 2.5” Drive Bay(7mm HDD Restricted) |
|---|---|
| HDD/ SSD | 1 x SATA3 |
| Other Storage Device | 1 x mSATA supports on the 1st Mini PCIe slot, Auto switch for mSATA or Mini PCIe |
External And Internal I/O
| USB Port | 4 x USB3.0 (2 x Double deck) |
|---|---|
| COM Port | 1 x RS-232/422/485, selectable by BIOS, RS-485 supports Auto Flow, Pin-9 selected by Ring/+5V/+12V), 1 x RS-232 |
| DIO | 16-bit GPIO |
| Expansion | 1 x mSATA supports on the 1st Mini PCIe slot, Auto switch for mSATA or Mini PCIe, 1 x Optional by IET module |
System Control
| LED Indicator | HDD LED, Power LED |
|---|
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S |
|---|---|
| Speaker Output | 2 x 2W |
Certifications
| Certification Information | CE / FCC Class B |
|---|
Software Support
| OS Information | Linux, Windows 10 |
|---|
Ethernet
| LAN Chipset | 2 x Intel I211AT for APL-M |
|---|---|
| Ethernet Interface | 10/100/1000 Base-Tx GbE compatible |
Power Requirement
| DC Input | DC +9V ~ +36V, wide voltage single power input, TVS component for surge protection, Reverse current/voltage protection |
|---|---|
| DC Input Connector | Lockable DC Jack (Default), Optional for phoenix connector |
| ACPI | Single power ATX Support S0, S3, S4, S5 and ACPI 3.0 Compliant |
| Power Mode | AT/ATX |
| Adapter | Input: 100 ~ 240Vac/ 50 ~ 60Hz, Output: 60W Adapter (12V @ 5A Adapter) AC-DC Adapter |
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | -10°C ~ 50°C (14°F ~ 122°F) |
|---|---|
| Storage Temperature | -20°C ~ 60°C (-4°F ~ 140°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Dimension (W x L x H) | 282.29 x 200.93 x 50.9mm |
| Weight | 2.17Kgs |
| Vibration Test | With SSD/mSATA : 1.5Grms, IEC 60068-2-64, Random, 5 ~ 500Hz, 1hr/axis |
| Shock Test | Operating with SSD/CFast/mSATA : MIL-STD-810G, Method 516.6, Procedure I, functional shock=20G |
| IP Rating | Front Panel IP65, Back cover IP41 |
| Mounting Kit | Wall / Stand / VESA 75mm x 75mm, 100mm x 100mm, Panel Mount with mounting kits |
| Power Requirement | DC +9V ~ +36V, wide voltage single power input, TVS component for surge protection, Reverse current/voltage protection |
| Power Mode | AT/ATX (ATX is default) |
| System Fan | Fanless |
| Construction - Front | Die Casting with Cover lens |
| Construction - Rear | Black Die Casting |
| Relative Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Drop Test | ISTA 2A, IEC-60068-2-32 Test:Ed |
Ordering Information
| Ordering Information | ARC-10W33-33-B3-1R, Intel® Celeron® Processor N3350 1.10GHz F1-CPU/2GLAN/2COM/4USB/SPK/12V Adapter/PCAP, ARC-10W33-34-B3-1R, Intel® Celeron® Processor J3455 1.50GHz F1-CPU/2GLAN/2COM/4USB/SPK/12V Adapter/PCAP, ACC-ARC-USB-1R, 4 x USB 3.0 Kit for ARC Series, ACC-ARC-AUDIO-1R, HDMI + 5.1 CH Audio Kit for ARC Series, ACC-ARC-MPCIE-1R, HDMI + MPCIE w/SIM Kit for ARC Series, ACC-ARC-COM-1R, 2 x Isolated RS-232 Kit for ARC Series, ACC-ARC-COM-2R, 3 x RS-232 Kit for ARC Series, ACC-ARC-COM-3R, 2 x RS-232 + USB Kit for ARC Series, ACC-ARC-COM-4R, 2 x RS-232 + LAN Kit for ARC Series, ACC-ARC-GPIO-1R, 12-bit GPIO + 2-pin CAN Bus Kit for ARC Series, ACC-ARC-OBDII-1R, OBDII - CAN Bus Kit for ARC Series (OBDII/EOBD for Small Vehicle), ACC-ARC-OBDII-2R, OBDII - CAN Bus Kit for ARC Series (J1939J1708 for Large Vehicle), ACC-ARC-OBDII-3R, OBDII - CAN Bus Kit for ARC Series (ISO15765-4 for Special Large Vehicle) |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant