ARC-1209-B
Series: ARC
Manufactured byAvalue
ARC-1209-B Front
The Avalue ARC-1209-B is a 12.1" industrial touch panel PC featuring an Intel® Celeron® J1900 processor. It offers a fanless design, projected capacitive multi-touch screen, and IP65 front panel for durability. Key features include dual Gigabit LAN, multiple USB and COM ports, HDMI support, and flexible mounting options. It supports various operating systems and is designed for reliable performance in harsh industrial environments.
Key Features
  • Onboard Intel® Celeron® SoC Processors J1900 BGA processor
  • Full Flat Front Panel with Projected Capacitive Touch Supports Multi Touch
  • One 204-pin DDR3L SODIMM Socket Supports Up to 8GB DDR3L 1333 SDRAM
  • 4 USB, 2 COM
  • Dual Intel I211AT Gigabit LAN
  • Wide Voltage +12V ~ +26V Input, ErP Power
  • Available Expansion for Audio, USB, COM, HDMI, MPCIe, GPIO, CAN Bus
  • IP65 Compliant Front Panel, IP41 Rear BoxWith Panel Mount kits included
  • TPM 1.2 Function (Optional)
Technical Specifications
System Information
ProcessorIntel® Celeron® J1900 4-Core 2.0GHz processor
System Memory1 x 204-Pin DDR3L 1333MHz SO-DIMM up to 8 GB
I/O ChipsetEC ITE IT8528E
Watchdog TimerH/W Reset, 1sec. ~ 65535sec./1sec.step
H/W Status MonitorMonitoring CPU & System Temperature and Voltage
SBCARC-BYT
CPU Cooler (Type)Fanless heatsink
Other3 x Knockouts for antenna mounting
Panel
LCD Size12.1", 4:3
Display Type XGA
Resolution1024x768
Pixel pitch0.240mm(H) x 0.240mm(V)
Luminance600 cd/m²
Contrast ratio1000
Viewing angle89 (U), 89 (D), 89 (L), 89 (R)
Response time11 ms
BacklightLED
Touch TypeProjective Capacitive Multi-Touch up to 10 points
Touch Light Transmission89 %
Touch ControllerUSB touch (EETI)
Specification
Dimension292.86 x 225.4 x 51.5 mm
Expansion
Expansion1 x Mini PCIe Support mSATA, 1 x 80-pin IET interface
Storage
Storage1 x 2.5" Drive Bay (7mm HDD Restricted)
External And Internal I/O
USB PortUSB touch (EETI), 1 x USB 3.0, 3 x USB 2.0
COM Port1 x RS-232/422/485, 1 x RS-232
SATA1 x SATA II
LAN Port2 x RJ-45
Display
Graphic ChipsetIntel® Valleyview SoC integrated Graphics, Supports optional dual display
Spec. & ResolutionHDMI: Max. resolution 1920x1200 @ 60Hz, (optional by IET module)
Audio
Audio CodecRealtek ALC888S
Speaker Output2 x 2W
Certifications
Certification InformationCE, FCC Class B
Software Support
OS InformationWin 7 / 10 / Linux/ Android 8.1
Ethernet
LAN Chipset2 x Intel® I211AT
Ethernet Interface10/100/1000 Base-Tx GbE compatible
Power Requirement
DC Input+12V ~ +26V
DC Input ConnectorLockable DC Jack
AdapterInput: 100 ~ 240Vac/ 50 ~ 60Hz, Output: 60W Adapter (12V @ 5A Adapter) AC-DC Adapter
ACPISingle power ATX support S0, S3, S4, S5 and ACPI 3.0 compliant
Mechanical & Environmental
Operating Temperature-10°C ~ 50°C (-14°F ~ 122°F)
Storage Temperature-20°C ~ 60°C (-4°F ~ 140°F)
Operating Humidity0% ~ 90% Relative Humidity, Non-condensing
Dimension (W x L x H)292.86 x 225.4 x 51.5mm
Weight2.5 Kgs
Vibration TestWith SSD/mSATA : 3Grms, IEC 60068-2-64, Random, 5 ~ 500Hz, 1hr/axis
IP RatingFront IP65, Rear IP41
Mounting KitWall / Stand / VESA 75mm x 75mm, 100mm x 100mm, Panel Mount with mounting kits