Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · Industrial-Panel-PC
ARC-1209-B
Series: ARC
Manufactured byAvalue

The Avalue ARC-1209-B is a 12.1" industrial touch panel PC featuring an Intel® Celeron® J1900 processor. It offers a fanless design, projected capacitive multi-touch screen, and IP65 front panel for durability. Key features include dual Gigabit LAN, multiple USB and COM ports, HDMI support, and flexible mounting options. It supports various operating systems and is designed for reliable performance in harsh industrial environments.
Key Features
- Onboard Intel® Celeron® SoC Processors J1900 BGA processor
- Full Flat Front Panel with Projected Capacitive Touch Supports Multi Touch
- One 204-pin DDR3L SODIMM Socket Supports Up to 8GB DDR3L 1333 SDRAM
- 4 USB, 2 COM
- Dual Intel I211AT Gigabit LAN
- Wide Voltage +12V ~ +26V Input, ErP Power
- Available Expansion for Audio, USB, COM, HDMI, MPCIe, GPIO, CAN Bus
- IP65 Compliant Front Panel, IP41 Rear BoxWith Panel Mount kits included
- TPM 1.2 Function (Optional)
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Celeron® J1900 4-Core 2.0GHz processor |
|---|---|
| System Memory | 1 x 204-Pin DDR3L 1333MHz SO-DIMM up to 8 GB |
| I/O Chipset | EC ITE IT8528E |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 1sec. ~ 65535sec./1sec.step |
| H/W Status Monitor | Monitoring CPU & System Temperature and Voltage |
| SBC | ARC-BYT |
| CPU Cooler (Type) | Fanless heatsink |
| Other | 3 x Knockouts for antenna mounting |
Panel
| LCD Size | 12.1", 4:3 |
|---|---|
| Display Type | XGA |
| Resolution | 1024x768 |
| Pixel pitch | 0.240mm(H) x 0.240mm(V) |
| Luminance | 600 cd/m² |
| Contrast ratio | 1000 |
| Viewing angle | 89 (U), 89 (D), 89 (L), 89 (R) |
| Response time | 11 ms |
| Backlight | LED |
| Touch Type | Projective Capacitive Multi-Touch up to 10 points |
| Touch Light Transmission | 89 % |
| Touch Controller | USB touch (EETI) |
Specification
| Dimension | 292.86 x 225.4 x 51.5 mm |
|---|
Expansion
| Expansion | 1 x Mini PCIe Support mSATA, 1 x 80-pin IET interface |
|---|
Storage
| Storage | 1 x 2.5" Drive Bay (7mm HDD Restricted) |
|---|
External And Internal I/O
| USB Port | USB touch (EETI), 1 x USB 3.0, 3 x USB 2.0 |
|---|---|
| COM Port | 1 x RS-232/422/485, 1 x RS-232 |
| SATA | 1 x SATA II |
| LAN Port | 2 x RJ-45 |
Display
| Graphic Chipset | Intel® Valleyview SoC integrated Graphics, Supports optional dual display |
|---|---|
| Spec. & Resolution | HDMI: Max. resolution 1920x1200 @ 60Hz, (optional by IET module) |
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S |
|---|---|
| Speaker Output | 2 x 2W |
Certifications
| Certification Information | CE, FCC Class B |
|---|
Software Support
| OS Information | Win 7 / 10 / Linux/ Android 8.1 |
|---|
Ethernet
| LAN Chipset | 2 x Intel® I211AT |
|---|---|
| Ethernet Interface | 10/100/1000 Base-Tx GbE compatible |
Power Requirement
| DC Input | +12V ~ +26V |
|---|---|
| DC Input Connector | Lockable DC Jack |
| Adapter | Input: 100 ~ 240Vac/ 50 ~ 60Hz, Output: 60W Adapter (12V @ 5A Adapter) AC-DC Adapter |
| ACPI | Single power ATX support S0, S3, S4, S5 and ACPI 3.0 compliant |
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | -10°C ~ 50°C (-14°F ~ 122°F) |
|---|---|
| Storage Temperature | -20°C ~ 60°C (-4°F ~ 140°F) |
| Operating Humidity | 0% ~ 90% Relative Humidity, Non-condensing |
| Dimension (W x L x H) | 292.86 x 225.4 x 51.5mm |
| Weight | 2.5 Kgs |
| Vibration Test | With SSD/mSATA : 3Grms, IEC 60068-2-64, Random, 5 ~ 500Hz, 1hr/axis |
| Shock Test | Operating with SSD/CFast/mSATA : MIL-STD-810G, Method 516.6, Procedure I, functional shock=20G |
| IP Rating | Front IP65, Rear IP41 |
| Mounting Kit | Wall / Stand / VESA 75mm x 75mm, 100mm x 100mm, Panel Mount with mounting kits |
| Power Mode | AT/ATX (ATX is default setting) |
| System Fan | Fanless |
| Construction - Front | Die Casting with Cover lens |
| Construction - Rear | Black Die Casting |
Ordering Information
| Ordering Information | ARC-1209-190-B3-1R, 12.1" 1024x768 Industrial Touch Panel PC, ErP Design (D1 stepping CPU), Intel Celeron SoC J1900 2.0GHz CPU/2GLAN/2COM/4USB/SPK/12~26V input/12V Adapter, Optional IET Module list:, ACC-ARC-USB-1R, 4 x USB 3.0 Kit for ARC Series, ACC-ARC-AUDIO-1R, HDMI + 5.1 CH Audio Kit for ARC Series, ACC-ARC-MPCIE-1R, HDMI + MPCIE w/SIM Kit for ARC Series, ACC-ARC-COM-1R, 2 x Isolated RS-232 Kit for ARC Series, ACC-ARC-COM-2R, 3 x RS-232 Kit for ARC Series, ACC-ARC-COM-3R, 2 x RS-232 + USB Kit for ARC Series, ACC-ARC-COM-4R, 2 x RS-232 + LAN Kit for ARC Series, ACC-ARC-GPIO-1R, 12-bit GPIO + 2-pin CAN Bus Kit for ARC Series, ACC-ARC-OBDII-1R, OBDII - CAN Bus Kit for ARC Series (OBDII/EOBD for Small Vehicle), ACC-ARC-OBDII-2R, OBDII - CAN Bus Kit for ARC Series (J1939J1708 for Large Vehicle), ACC-ARC-OBDII-3R, OBDII - CAN Bus Kit for ARC Series (ISO15765-4 for Special Large Vehicle) |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant